Маріупольський порт як вузол «сірого» експорту: Росія завершує інтеграцію захоплених активів

Фото: Росія інтегрує порт в окупованому Маріуполі у власну економіку (wikipedia.org)

Протягом 2025 року російська окупаційна влада трансформувала Маріупольський морський порт із руїн у ключовий логістичний центр для вивезення ресурсів із захоплених територій Донбасу. Під виглядом «відновлення» інфраструктури агресор здійснює фактичну конфіскацію стратегічного об’єкта, намагаючись легалізувати незаконний експорт через іноземні судна та обхід санкційних обмежень.

Як повідомляє РБК-Україна з посиланням на аналітичні дані Служби зовнішньої розвідки України (СЗР), у 2026 році Москва планує остаточно стерти українську юрисдикцію в регіоні, перевівши порт під повний зовнішній контроль логістичних структур Ростова-на-Дону.

Логістика грабунку та військові цілі

Російська стратегія щодо порту базується на трьох основних напрямках, що підтверджують суто експлуататорський підхід до міста:

  • Стирання ідентичності: Українські технічні та юридичні стандарти повністю замінюються на російські регламенти.
  • Розширення потужностей: У планах окупантів — поглиблення каналу та будівництво нових причалів для збільшення перевалки краденого зерна, металу та вугілля.
  • Військовий хаб: Окрім комерційних вантажів, порт активно використовується для постачання техніки та боєприпасів, а саме місто фактично перетворене на військовий полігон.

Соціальний колапс: іпотека замість компенсацій

Поки Росія інвестує в портову логістику, гуманітарна ситуація в самому Маріуполі продовжує стрімко деградувати.

  1. Голод у школах: У січні 2026 року в місті офіційно призупинили безкоштовне харчування для школярів через відсутність фінансування з федерального бюджету РФ.
  2. Житлова криза: Замість обіцяного відновлення зруйнованих домівок, окупанти зводять комерційні багатоповерхівки. Квартири в них доступні лише за програмою дорогої іпотеки, що є непосильною для місцевих мешканців.
  3. Конфіскація майна: Діє спрощена процедура вилучення так званого «безхазяйного» житла. Це дозволяє масово відбирати нерухомість у людей, які виїхали, загинули або просто втратили документи під час обстрілів.

«Маріуполь для Росії — не місто і не громада, а трофей і витратний матеріал. Під прикриттям пропаганди про "відновлення" РФ демонструє повну деградацію державної політики, в основі якої — зневага до людського життя», — підкреслюють у СЗР.

🟦 Команда РІА Південь працює, щоб ви знали правду.
Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя та окуповані території, спростовуємо фейки російської пропаганди, розповідаємо про проблеми ВПО та допомагаємо їх вирішити.

Якщо наша робота важлива для вас — підтримайте редакцію донатом.

Підтримати редакцію
Джерело

Новини України