Skip to Content

Виртуальные дебаты: Порошенко и Зеленский на финише кампании

Виртуальные дебаты: Порошенко и Зеленский на финише кампании

Comments
by Апрель 17, 2019 Новости

Володимиру Зеленському та його команді вдалося перед другим туром виборів нав’язати Петру Порошенку свою гру. Головна баталія напередодні виборів розгортається довкола тестів на вживання наркотиків, обміну відеозверненнями та продукування мемів.

Та навіть на чужому полі Порошенко, на диво, виглядає сильнішим за свого опонента. Щоправда, три тижні між першим та другим туром здаються замалим проміжком часу, щоб скоротити відрив від Зеленського.

За даними соціологічної групи “Рейтинг”, станом на 10 квітня, відставання чинного президента від шоумена становить понад 40% серед тих, хто визначився з вибором і прийде голосувати.

Дебати – як остання соломинка

Після першого туру виборів INSIDER писав, що основну можливість вирівняти становище в команді президента вбачають у дебатах. Соратники президента вважають, що на очній ставці Порошенко зможе розбити суперника вщент, продемонструвавши на всю країну його некомпетентність.

В штабі Зеленського, вочевидь, це розуміли, тому вирішили зіграти на випередження. В результаті шоумен вийшов з власною ініціативою провести дебати на “Олімпійському” стадіоні.

Та в своєму зверненні Зеленський упустив одну деталь – він не назвав дату дебатів, що поклало початок перестрілці між штабами датою їх проведення.

Соратники президента вважають, що на очній ставці Порошенко зможе розбити суперника вщент. Фото: прес-служба глави держави

Порошенко запропонував дату 14 квітня. Більше того, чинний президент наполягав на дебатах у три раунди.

“По програмі укріплення оборони і безпеки, по зовнішній політиці і третє – по захисту конституційних прав і свобод”, – озвучив основні теми він під час свого першого візиту на “Олімпійський” для здачі допінг-тестів.

У відповідь Зеленський сказав, що “його” дебати відбудуться напередодні дня тиші.

“19 квітня на НСК “Олімпійський” відбудуться мої дебати з Порошенком, де я зможу поставити йому будь-яке питання”, – сказав він у своєму черговому відеозверенні.

В команді президента вирішили не відмовлятися від проведення заходу, запланованого на 14 квітня. Хоча було очевидно, що шоумен його проігнорує і дебатів з того не вийде.

Стадіон

Модерувати дискусію організатори покликали ведучого Громадського радіо Андрія Куликова, чия репутація мала, так би мовити, легітимізувати захід. До того ж, якби Зеленський раптом вирішив з’явитися, навряд хтось міг би дорікнути ведучому в упередженості, зважаючи на його авторитет.

Напівдебати відбувалися в конференц-залі “Олімпійського”. Туди допустили всіх охочих журналістів.

Модерувати дискусію організатори покликали ведучого Громадського радіо Андрія Куликова

Прихильники Порошенка спостерігали з тим, що відбувається всередині, з моніторів на площі біля стадіону.

Президент прибув на місце заздалегідь. Спершу він виступив з короткою промовою зі сцени, а потім попрямував до конференц-холу.

До початку заходу читалося, що “дебати” проходитимуть в форматі прес-конференції. Зрештою так і сталося. Андрій Куликов оголосив регламент: 5 хвилин на вступне слово, 45 хвилин на запитання-відповіді і 5 хвилин на прикінцеве слово.

“Я не хочу мірятися роликами. Я категорично проти віртуальної кампанії. Для того, щоб народна творчість того чи іншого кандидата і креативних агенцій збавила запал, є єдиний інструмент – дебати. Якщо ти ховаєшся, то мені, навіть не як президенту, а як громадянину, це не подобається”, – звертався Порошенко до опонента.

Прихильники Порошенка спостерігали з тим, що відбувається всередині, з моніторів на площі біля стадіону

Після годинного спілкування з пресою президент попрямував на сцену, де прес-конференцію слухали кілька тисяч осіб.

Він виступив з черговою полум’яною промовою, а наприкінці разом з солістами рок-гурту заспівав приспів на мотив пісні “я прийшов, тебе – нема”.

Публіка жваво реагувала на це скандуванням “Порошенко”. Хоча в натовпі знаходилися і поодинокі голоси прихильників Зеленського, які вигукували “Порошенко – брехло”.

Насамкінець президент зробив те, чого в натовпі чекали найменше.

“Я запрошую всіх зараз пройти на стадіон. Стадіон, так стадіон”, – сказав він зі сцени.

Натовп рушив в чашу “Олімпійського”. Люди зайняли декілька секторів для “селфі з президентом”.

Разом з Порошенком люди заспівали гімн, після чого той ще раз звернувся до присутніх з промовою з рупором в руках. Відвідини стадіону тривали близько години.

В штабі Зеленського спробу команди президента провести дебати назвали мітингом.

“Сьогодні пройшов агітаційний мітинг Петра Олексійовича під стадіоном. Ми не беремо участі в агітаційних мітингах поки ще чинного гаранта Конституції. Те, що там сьогодні не буде Зеленського, було відомо заздалегідь”, – сказав Дмитро Разумков, спікер штабу Зеленського.

Люди зайняли декілька секторів для “селфі з президентом”

Другий шлях – виправляти помилки

Вирішальну роль у значному розриві між Порошенком та Зеленським в першому турі зіграв великий антирейтинг президента – близько 50%. Його мінімізація, наряду з дебатами, яких так прагне чинний гарант, дає можливість скоротити відрив.

В команді президента покладають сподівання на те, що зниження антирейтингу може стати протиотрутою в боротьбі з Зеленським.

Відтак, Порошенко до першого туру і після – два дещо різних президенти. На відміну від Порошенка “до”, нинішній гарант демонструє відкритість, якої бракувало попередні 5 років його каденції.

За тиждень після виборів Порошенко провів зустріч з представниками громадських організацій, де обговорював всі наболілі питання. Хоча в останні півтора-два роки він зустрічався переважно з блогерами, які йому відкрито симпатизують.

Те саме стосується епопеї з аналізами. Складно уявити, що під час своєї каденції до виборчої кампанії Порошенко міг проходити по два рази наркологічні тести на вимогу політичних опонентів. А тут погодився.

“Не я, а в своєму ролику пан Зеленський сказав, що ми маємо перед дебатами здати тести. Я був здивований.  Чесно кажучи, я не зрозумів чому саме і з якого переляку всі мають терміново бігти здавати тести. Куди прийшов? Іншого місця немає – на стадіон. Кому здав? Хто хоче, той хай і бере, мені немає чого ховати”, – напівжартома казав він під час “дебатів”.

Порошенка, який неформально спілкується з натовпом з рупором у руках, можна згадати хіба лише на Банковій 1 грудня 2013 року під час спроби штурму Адміністрації екс-президента Віктора Януковича.

Та не лише публічністю президент намагається відмежуватись від негативу, який назбирався протягом каденції.

Порошенко ініціював відставку голови Херсонської обласної ради Андрія Гордєєва, якого громадськість підозрює в причетності до вбивства активістки Катерини Гандзюк.

Під час “дебатів” президент повідомив про звільнення першого заступника голови Служби зовнішньо розвідки Сергія Семочка, якого підозрюють в корупції.

Підіграв Порошенку і Кабінет міністрів своїм нещодавнім рішенням про заборону нерегулярного авіасполучення між Україною та Росією. Ним з 2014 року користувався Віктор Медведчук, кум Володимира Путіна.

“Віктор Медведчук де-факто є представником Путіна, а не представником України. Він не представляє президента України і не буде представляти”, – сказав Порошенко під час “дебатів”.

Відкритість та виправлення помилок – чи подіє цей антидот на антирейтинг Порошенка стане очевидно вже після другого туру голосування.

Дебати, яких ми не побачимо

Порошенко намагається зустрітися з Зеленським так само відчайдушно, як шоумен намагається за будь-яку ціну уникати зустрічі з президентом.

Спроба Порошенка прийти на телеканал олігарха Ігоря Коломойського “1+1”, який підтримує Зеленського, щоб поговорити в ефірі з шоуменом, здавалася кроком непоказного відчаю. Хоча тоді в телефонній розмові з опонентом, яка транслювалася в ефірі телеканалу, Порошенко виглядав зваженіше та спокійніше за Зеленського.

Під час “дебатів” 14 квітня президент запрошував коміка прийти в ефір телеканалу ICTV наступного дня, куди їх обох запросив телевізійний мовник. Але і цього разу Зеленський проігнорував запрошення, відрядивши на ефір члена своєї команди, екс-міністра фінансів Олександра Данилюка.

Цілком можливо, що президенту не довелося б ловити шоумена по телеканалах, якби існував закон про дебати, який в парламенті зареєстрували ще попереднього скликання. Його відсутність дає простір для маніпуляцій всім сторонам в призначенні місць, дат, вибору зручних форматів та загалом трактування визначення “дебати”.

“Я зроблю все, щоб дебати відбулися. Єдине на що я не піду – це на порушення закону. Він передбачає, що кандидати “беруть”, а не “можуть брати” участь в дебатах, які мають відбутися на Суспільному мовнику. Я вважаю, що кандидати як законослухняні громадяни 19 числа будуть на Суспільному о 20:00, бо це вимога закону”, – посилався на роз’яснення Центрвиборчкому Порошенко під час прес-конференції.

Президент пропонує Зеленському попередньо зустрітися на “Олімпійському” о 16:00 і поговорити до 18:00, а потім перебратися на Суспільне. В команді ж коміка наполягають, що дебати вони організовують на “Олімпійському” о 19:00.

“У законі ніде не прописано, що дебати повинні відбуватися в студії Суспільного за такою-то адресою – це вільне трактування закону, як це часто буває у представників чинних політичних еліт”, – сказав Дмитро Разумков, спікер штабу Зеленського.

Таким чином “зелена команда” підштовхує Порошенка до вибору: прийти на Суспільне або на “дебати”, організовані штабом Зеленського.

В команді коміка Зеленського наполягають, що дебати вони організовують на “Олімпійському” о 19:00

Поштовх сісти за стіл переговорів обидва штаби отримали від Міністерства спорту. У вівторок зранку міністр Ігор Жданов провів нараду з директором НСК “Олімпійський” Валентином Груздєвим і доручив останньому забезпечити рівний доступ кандидатів до стадіону.

Під цією заявою читається позиція міністерства, що стадіон в оренду нададуть або обидвом сторонам одночасно, або ж нікому.

В другій половині дня з’явилася інформація, що представники арени та обох кандидатів підписали угоду про оренду стадіону.

Щоправда, переговори між штабами кандидатів не закінчилися. Залишаються питання щодо формату, часу та регламенту. І кожна зі сторін буде наполягати на своєму баченні дебатів. Чи вдасться їм домовитися – питання відкрите.

Якщо ж команди Порошенка і Зеленського не домовляться, то найімовірніше, що всі залишаться на своїх вихідних позиціях.

Це означає, що офіційні дебати на UA:ПЕРШИЙ можуть розпочатися о 20:00 і в президента буде зовсім мало часу, щоб перебазуватися з “Оліміпійського” в студію телеканалу. Це при розрахунку, що дебати Зеленського почнуться о 19:00 на стадіоні. Відповідно, очна ставка може тривати хвилин 20-30, якщо вона взагалі відбудеться.

На фініші кампанії країна може побачити “дебати” віртуальні, коли кожен дебатуватиме “в себе на кухні” і критикуватиме опонента за те, що той проігнорував зустріч.

Дуже зручно, коли закон неписаний: кожен може його трактувати його по-своєму.

Источник: theinsider

Previous
Next

One commentcomments180

 1. And this is an investment threat worth taking.

 2. I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at
  this site is genuinely fastidious.

 3. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess
  I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the
  whole thing. Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 4. I blog quite often and I really thank you for your information. The
  article has really peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new information about
  once a week. I subscribed to your Feed as well.

 5. Have you ever considered creating an e-book
  or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same subjects you
  discuss and would love to have you share some stories/information.
  I know my viewers would enjoy your work. If you are even remotely interested,
  feel free to send me an e mail.

 6. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing a few months of hard work due to no back up.

  Do you have any methods to stop hackers?

 7. Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I
  came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and wonderful design and style.

 8. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m inspired!

  Extremely helpful information specially the closing phase 🙂 I deal with such information much.
  I was looking for this certain info for a
  long time. Thank you and best of luck.

 9. I think this is among the most vital info for me.

  And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things,
  The web site style is ideal, the articles is really nice
  : D. Good job, cheers

 10. This article will help the internet viewers for setting up new website or
  even a blog from start to end.

 11. If you want to improve your experience simply keep visiting this web page and be updated with
  the hottest information posted here.

 12. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of
  it is popping it up all over the internet
  without my permission. Do you know any solutions
  to help reduce content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 13. I think that what you typed was very reasonable. But, consider this, what if you wrote
  a catchier title? I ain’t suggesting your
  content is not solid., but what if you added something that makes people want more?
  I mean Виртуальные дебаты:
  Порошенко и Зеленский на финише
  кампании — Kazan-info.in.ua is kinda vanilla.
  You could glance at Yahoo’s front page and watch how
  they create news headlines to grab people to open the links.
  You might add a related video or a pic or two to grab readers interested about everything’ve written. Just my opinion, it would make your posts a
  little bit more interesting.

 14. There is definately a lot to learn about this issue.
  I really like all the points you have made.

 15. This post gives clear idea for the new viewers of blogging, that really
  how to do blogging.

 16. I seriously love your blog.. Very nice colors & theme.
  Did you build this website yourself? Please reply back as I’m wanting to
  create my own website and would like to know where you got this
  from or just what the theme is called. Appreciate it!

 17. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account
  your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 18. you’re in reality a excellent webmaster. The site loading
  speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a
  great activity on this subject!

 19. Hello, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I’m attempting
  to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 20. Hi there, I discovered your website by way of Google even as looking for a
  related matter, your website got here up, it appears to be like
  good. I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just turned into alert to your weblog thru Google, and found that it’s truly informative.
  I’m going to be careful for brussels. I will be grateful if you happen to continue this in future.
  Many other folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

 21. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I am hoping you write
  again soon!

 22. Hello, Neat post. There is an issue with your website in internet explorer, might check this?

  IE nonetheless is the market chief and a big element of other people will
  miss your great writing due to this problem.

 23. Good article! We will be linking to this great
  content on our website. Keep up the great writing.

 24. hi!,I love your writing so so much! percentage we keep in touch extra about your article on AOL?
  I require a specialist on this area to solve my problem.
  May be that is you! Having a look forward to peer you.

 25. I do not even know the way I stopped up here, but I thought this publish
  was once great. I do not understand who you are however certainly you are
  going to a well-known blogger when you aren’t already.
  Cheers!

 26. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your
  point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 27. I quite like looking through an article that can make men and women think.

  Also, many thanks for allowing me to comment!

 28. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to
  check out your blog on my iphone during lunch break.

  I love the information you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m amazed at
  how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyways, awesome site!

 29. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day.
  It will always be useful to read articles from other authors and use a little
  something from their websites.

 30. I pay a visit every day a few web pages and websites to read content, however
  this webpage presents quality based content.

 31. What’s up, this weekend is pleasant designed for me, for the reason that this time i am reading this great educational post here
  at my residence.

 32. Hi colleagues, its wonderful paragraph about cultureand completely explained,
  keep it up all the time.

 33. I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

 34. Excellent web site you have got here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays.
  I really appreciate individuals like you! Take care!!

 35. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from
  right here. I did however expertise a few technical points using this site,
  as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get
  it to load properly. I had been wondering if your web
  hosting is OK? Not that I am complaining, but
  sluggish loading instances times will very frequently affect
  your placement in google and could damage your high-quality score if
  advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 36. I enjoy what you guys are usually up too. This
  sort of clever work and exposure! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.

 37. It’s actually a great and useful piece of information. I am
  happy that you shared this useful information with us. Please keep us
  informed like this. Thank you for sharing.

 38. This is my first time pay a quick visit at here and i am actually impressed to read everthing at single place.

 39. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or
  blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
  Reading this information So i am glad to show that I’ve a very
  just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I so much without a doubt will make certain to don?t
  put out of your mind this site and give it a glance regularly.

 40. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your
  wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks!

 41. This article will help the internet visitors for building up new blog or
  even a blog from start to end.

 42. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would
  be greatly appreciated. Appreciate it

 43. I am regular visitor, how are you everybody?
  This article posted at this website is really nice.

 44. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t
  already 😉 Cheers!

 45. A motivating discussion is worth comment. I believe that you need to write more on this issue, it may not be a taboo subject but
  usually people don’t discuss these issues.
  To the next! Best wishes!!

 46. Article writing is also a fun, if you know afterward you can write or else it
  is difficult to write.

 47. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a
  very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Great work!

 48. If you would like to grow your knowledge simply keep visiting this
  site and be updated with the most recent information posted
  here.

 49. A person essentially help to make severely posts I’d state.
  This is the very first time I frequented your website page and up to now?

  I surprised with the research you made to create this actual publish extraordinary.
  Wonderful process!

 50. Pretty! This was an incredibly wonderful post. Many thanks for
  supplying these details.

 51. Hi there mates, how is the whole thing, and what you desire to say about this article,
  in my view its truly awesome in support of me.

 52. Definitely consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be on the web the easiest thing
  to take into account of. I say to you, I certainly get irked whilst folks consider concerns that they just don’t recognise about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the entire thing without having side effect , people can take a signal.
  Will likely be again to get more. Thank you

 53. When I initially commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox
  and now each time a comment is added I get four e-mails
  with the same comment. Is there any way you can remove people from
  that service? Thank you!

 54. I simply couldn’t depart your website before suggesting that
  I really loved the standard information a person supply to your guests?
  Is going to be back frequently to check up on new posts

 55. Hi there! I just would like to give you a huge thumbs up for your excellent info you have right here on this post.
  I am coming back to your site for more soon.

 56. Pretty! This has been an incredibly wonderful article.
  Thanks for providing this info.

 57. I visited multiple sites except the audio
  quality for audio songs current at this site is truly superb.

 58. Pretty! This has been a really wonderful post. Thank you for providing this
  info.

 59. You made some decent points there. I checked on the net to learn more about the issue
  and found most people will go along with your views on this web site.

 60. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to
  and you’re just extremely wonderful. I actually like
  what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which
  you say it. You make it entertaining and you
  still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you.

  This is really a tremendous web site.

 61. You need to be a part of a contest for one of the best sites on the web.
  I most certainly will recommend this web site!

 62. Fantastic web site. A lot of helpful information here.

  I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious.
  And certainly, thank you in your sweat!

 63. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate
  to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share
  this site with my Facebook group. Talk soon!

 64. Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for
  something completely unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 65. Great beat ! I wish to apprentice at the same time
  as you amend your web site, how can i subscribe for a weblog web site?

  The account aided me a appropriate deal. I had been a little bit acquainted of
  this your broadcast provided vibrant clear concept

 66. Right now it appears like WordPress is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 67. What’s up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i
  read this post i thought i could also create
  comment due to this brilliant article.

 68. It’s going to be finish of mine day, but before finish I am reading this great article to increase my knowledge.

 69. Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe everything is
  available on net?

 70. Good day! Do you know if they make any plugins to protect
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  recommendations?

 71. Hi, its fastidious piece of writing about media print, we all
  be familiar with media is a enormous source of information.

 72. This paragraph gives clear idea in favor of the new viewers of blogging, that actually
  how to do running a blog.

 73. After looking at a handful of the blog articles on your web page, I truly appreciate your way of blogging.
  I saved it to my bookmark webpage list and will be checking
  back soon. Take a look at my web site as well and tell me your opinion.

 74. Hello there, You’ve done an excellent job.
  I will certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this website.

 75. An impressive share! I have just forwarded this onto a
  colleague who has been conducting a little homework on this.
  And he actually bought me lunch because I discovered it for
  him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your web site.

 76. It is truly a great and useful piece of info.
  I’m glad that you simply shared this useful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks
  for sharing.

 77. Appreciating the dedication you put into your blog and detailed information you offer.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same old rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including
  your RSS feeds to my Google account.

 78. Just wish to say your article is as astounding. The clearness
  to your put up is simply nice and i can assume you are a professional
  in this subject. Well along with your permission allow me to
  take hold of your RSS feed to stay updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 79. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site
  and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed
  account your blog posts. Any way I’ll be subscribing
  to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 80. It’s actually very difficult in this full of activity life to listen news on Television, thus
  I just use world wide web for that purpose, and take the most up-to-date information.

 81. I am not sure where you are getting your information, but great topic.
  I must spend some time studying much more or working out more.
  Thank you for magnificent information I was on the lookout for this information for my mission.

 82. Hello there, You’ve done a fantastic job. I will certainly digg
  it and personally suggest to my friends. I’m sure they’ll be
  benefited from this website.

 83. Have you ever thought about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is valuable and everything.
  Nevertheless imagine if you added some great visuals or videos to give your posts
  more, «pop»! Your content is excellent but with
  pics and videos, this site could definitely be one
  of the greatest in its niche. Very good blog!

 84. Asking questions are genuinely nice thing if you
  are not understanding anything entirely, however this post provides
  pleasant understanding yet.

 85. Hi there to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are pleasant in favor of new viewers.

 86. This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.

  Kudos!

 87. Hey There. I discovered your blog the use of msn. That is a very well
  written article. I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

 88. This is really attention-grabbing, You’re an overly professional blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to in quest of more of your great
  post. Also, I’ve shared your site in my social networks

 89. Thanks very nice blog!

 90. I simply couldn’t go away your website prior to suggesting that I extremely loved the standard info an individual supply on your
  visitors? Is gonna be again incessantly in order to
  inspect new posts

 91. Greate article. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You have done a great job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this site.

 92. Hello there! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your articles.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same
  subjects? Thanks!

 93. Hi to all, the contents present at this website are genuinely amazing for people experience,
  well, keep up the good work fellows.

 94. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this
  website with my Facebook group. Chat soon!

 95. Right now it looks like Drupal is the best blogging platform out
  there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 96. Thanks a bunch for sharing this with all
  folks you really know what you’re talking about! Bookmarked.
  Please also consult with my website =). We will have a link alternate
  contract between us

 97. Awesome site you have here but I was wanting to know if you knew
  of any forums that cover the same topics discussed here?

  I’d really like to be a part of community where I can get
  advice from other experienced people that share
  the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Cheers!

 98. That is very attention-grabbing, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and stay up for looking for extra of your
  magnificent post. Additionally, I have shared your website in my social networks

 99. And this is an funding risk price taking.

 100. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited
  from your writing. Cheers!

 101. I love it whenever people come together and share
  thoughts. Great website, stick with it!

 102. This piece of writing presents clear idea designed for the new viewers of blogging, that
  genuinely how to do blogging and site-building.

 103. Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site, how can i subscribe for
  a blog web site? The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit
  familiar of this your broadcast offered vibrant clear concept

 104. Hi, Neat post. There is an issue with your website in internet explorer,
  would test this? IE nonetheless is the market chief and a huge
  section of other people will leave out your excellent writing due to this problem.

 105. If some one needs expert view regarding blogging and site-building afterward i propose him/her to
  pay a visit this blog, Keep up the fastidious job.

 106. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you helped me.

 107. hi!,I like your writing very so much! share we be
  in contact extra approximately your post on AOL? I require a specialist in this space
  to unravel my problem. Maybe that is you! Taking a look
  ahead to look you.

 108. This article is really a pleasant one it assists new web viewers, who are wishing in favor of blogging.

 109. Very good blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many choices
  out there that I’m completely confused ..
  Any recommendations? Many thanks!

 110. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more
  of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social
  networks!

 111. Greetings! This is my first visit to your blog! We are
  a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us useful information to
  work on. You have done a marvellous job!

 112. I will right away clutch your rss feed as I can’t to find
  your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly let me recognize so that I may just subscribe.

  Thanks.

 113. You actually make it appear really easy with your presentation but I to find this matter to be actually one thing that I think I might by no means
  understand. It seems too complicated and very extensive for me.
  I am having a look forward in your subsequent put up,
  I will try to get the cling of it!

 114. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips.
  Perhaps you could write next articles referring to this
  article. I desire to read more things about it!

 115. Hi, i believe that i noticed you visited my website thus i got here to return the prefer?.I am attempting
  to in finding things to improve my site!I assume its ok to make use of some of your ideas!!

 116. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website.

  I am hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me
  to get my own blog now 😉

 117. Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 118. Pretty! This has been a really wonderful post. Thanks for providing this info.

 119. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back
  to your webpage? My blog site is in the very same area
  of interest as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Appreciate it!

 120. I am not positive where you’re getting your information,
  however good topic. I needs to spend a while learning much more or working out more.
  Thanks for wonderful info I was on the lookout for this information for my mission.

 121. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you’re just too wonderful. I actually like what you have
  acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.

  I can not wait to read much more from you.
  This is really a tremendous website.

 122. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really
  something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 123. Hi there! This is kind of off topic but I need
  some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.

  Do you have any ideas or suggestions? Appreciate it

 124. May I simply just say what a comfort to find an individual who really knows what
  they’re discussing over the internet. You actually
  understand how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people should check this out and understand this side of your
  story. It’s surprising you’re not more popular since you surely have the gift.

 125. Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts
  and I am waiting for your next write ups thank you once again.

 126. This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 127. Outstanding story there. What happened after? Good luck!

 128. This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me.
  Thank you!

 129. If you want to get much from this piece of writing
  then you have to apply these techniques to your won web site.

 130. whoah this blog is fantastic i like studying your posts.
  Keep up the great work! You already know, many persons
  are searching round for this info, you could help them
  greatly.

 131. Pretty! This was an extremely wonderful post. Thank you for providing this info.

 132. Asking questions are really fastidious thing if you are not understanding
  something fully, but this post provides fastidious understanding yet.

 133. I have been surfing online greater than 3 hours as of late,
  yet I never found any attention-grabbing article like yours.

  It’s pretty value enough for me. Personally, if all web owners
  and bloggers made excellent content as you did, the web will
  be a lot more useful than ever before.

 134. It’s amazing in favor of me to have a website, which is beneficial for
  my knowledge. thanks admin

 135. Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if
  that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 136. Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 137. It’s an awesome paragraph in support of all the internet visitors; they will
  get advantage from it I am sure.

 138. You’re so awesome! I do not believe I’ve truly read a single thing like
  this before. So wonderful to discover someone with
  some genuine thoughts on this subject. Seriously..
  thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone
  with some originality!

 139. When some one searches for his essential thing, therefore he/she desires
  to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 140. Hello colleagues, good article and nice arguments commented here, I am truly enjoying by these.

 141. This info is priceless. How can I find out more?

 142. Ahaa, its pleasant dialogue about this article at this place at this website, I
  have read all that, so now me also commenting at this place.

 143. Hi, I desire to subscribe for this website to get most up-to-date updates, therefore
  where can i do it please assist.

 144. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My website is in the very same area of interest as yours
  and my users would truly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Thanks!

 145. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work
  on. You have performed a formidable process and our whole group will likely be grateful to you.

 146. Howdy, i read your blog occasionally and i
  own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me insane so any help is
  very much appreciated.

 147. After exploring a handful of the blog posts on your website, I seriously
  appreciate your way of blogging. I book marked it to my bookmark
  website list and will be checking back soon. Take a look at my web site too
  and tell me how you feel.

 148. For hottest news you have to pay a visit internet and on world-wide-web I found this website as a finest web site for most up-to-date updates.

 149. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 150. Hi every one, here every person is sharing these kinds of familiarity, thus it’s good to read this weblog, and I used to
  pay a visit this web site every day.

 151. What’s up every one, here every person is sharing these know-how,
  thus it’s good to read this webpage, and I used
  to pay a visit this weblog all the time.

 152. Excellent post. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it
  and for my part recommend to my friends. I am sure they’ll be benefited from this site.

 153. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 154. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your site,
  how could i subscribe for a blog web site? The account helped
  me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
  of this your broadcast offered bright clear concept

 155. Hi friends, fastidious paragraph and pleasant arguments commented at
  this place, I am actually enjoying by these.

 156. I absolutely love your blog and find the majority of your
  post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome web site!

 157. Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at
  alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of
  a good platform.

 158. I read this post completely about the resemblance of most
  recent and previous technologies, it’s amazing article.

 159. Think about investments that offer immediate annuities.

 160. For newest news you have to visit web and on internet I found this web site as a most excellent
  site for latest updates.

 161. Hi! I’ve been reading your website for some time now and
  finally got the courage to go ahead and give you a
  shout out from Houston Texas! Just wanted to tell you keep up the
  good work!

 162. And that is an funding danger value taking.

 163. Thanks to your curiosity in Funding Recommendation.

 164. Now it’s time to pick your particular investments.

 165. I was curious if you ever thought of changing the page layout of
  your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 166. Hello there I am so thrilled I found your webpage,
  I really found you by error, while I was browsing on Digg for something
  else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos
  for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to read through it all at the moment but I
  have book-marked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent jo.

 167. I think what you said made a bunch of sense.
  However, what about this? suppose you added a little information? I am not suggesting your content is not
  solid., but what if you added a title that grabbed folk’s attention? I mean Виртуальные дебаты: Порошенко и Зеленский на финише кампании — Kazan-info.in.ua is a little vanilla.
  You might look at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to grab people to click.
  You might add a related video or a related picture or two to grab
  people interested about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it would bring your posts a little livelier.

 168. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright
  infringement? My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any ways to help stop content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 169. I always used to read article in news papers but now as I
  am a user of web so from now I am using net for posts,
  thanks to web.

 170. Now it’s time to decide your specific investments.

 171. First of all I want to say great blog! I had a quick question that I’d like to
  ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and
  clear your thoughts prior to writing. I’ve had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out.

  I truly do enjoy writing however it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out
  how to begin. Any recommendations or hints? Kudos!

 172. That is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and stay up for in search of more of your great post.

  Also, I’ve shared your site in my social networks

 173. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉
  I will revisit yet again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 174. I am not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for wonderful info I was looking for this
  info for my mission.

 175. Spot on with this write-up, I truly think this web site needs a lot more attention. I’ll probably be
  back again to read more, thanks for the info!

 176. whoah this weblog is great i like studying your posts.
  Keep up the good work! You realize, many persons are looking around for this info, you can aid them greatly.

 177. Now it’s time to pick your specific investments.

 178. A financial advisor is your planning associate.

 179. I’m extremely impressed with your writing skills and also
  with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did
  you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing,
  it is rare to see a great blog like this one today.

 180. whoah this weblog is fantastic i like studying your articles.

  Stay up the great work! You already know, many individuals
  are hunting around for this info, you can aid them greatly.

Leave a Reply