Skip to Content

Війна омбудсвумен

Війна омбудсвумен

Comments
by Март 12, 2019 Мировые новости

Перша українська уповноважена з прав людини (1998-2012 рр) та віце-президентка Європейського інституту омбудсмена Ніна Карпачова у лютому потрапила до українських моряків у московському СІЗО «Лефортово». Усе б нічого, однак нинішню українську омбудсвумен Людмилу Денісову під час візиту до Москви до ізолятора не пустили. Адвокатів моряків це обурило. Захисник Микола Полозов заявив, що Карпачова працює на інтереси Кремля та є людиною Віктора Медведчука. Сама Карпачова такі звинувачення відкидає, каже: робить це на прохання батьків, а з Медведчуком давно посварилася.

Візити до Криму та Москви

Хоча в Україні діяльність Ніни Карпачової привернула до себе увагу після нещодавнього візиту до Москви, однак віце-президентка Європейського інституту з прав людини не вперше спілкується з українськими в’язнями. У серпні Карпачова їздила до окупованого Криму, де відвідала захоплених рибалок судна ЯМК-0041. Українці не були під арештом, орендували житло у Балаклаві, там Карпачова поговорила з ними. У Сімферополі вона відвідала капітана українського риболовецького судна «ЯМК-0041» Віктора Новицького. Також зустрілася з керівництвом і студентами коледжу в Керчі, де 17 жовтня сталася стрілянина та вибухи.

Сімом рибалкам (трьом членам екіпажу судна «ЯМК-0041» та чотирьом членам екіпажу судна « ЯОД 21-05» ) окупанти дозволили виїхати з Криму 30 жовтня 2018 року. Карпачова стверджує, що рибалок звільнили у тому числі завдяки її участі.

Ніна Карпачова під час зустрічі в Севастополі з екіпажем затриманого українського судна ЯМК-0041

«Ми вийшли на діалог. Спецслужби обох країн нам допомогли. Обидва президенти про це знали», – розповідає вона.

СБУ на запит LB.ua відповіла, що поїздки Карпачової не організовувала.

У день звільнення рибалок Денісова писала, що жодного обміну не було: окупаційна влада повернула українцям паспорти, з якими вони виїхали на материк. Того ж дня семеро моряків керченського судна «Норд» перетнули адмінмежу з півостровом.

Українськими моряками, захопленими 25 листопада в Чорному морі, Карпачова почала займатися після того, як до неї звернулися родини захоплених. Це підтверджує батько пораненого моряка Василя Сороки. Віктор Сорока розповідає, що, коли росіяни захопили українських військовослужбовців, він спочатку не мав жодної інформації, тому звертався до багатьох людей.

«Я писав усім – і Папі Римському, і Кирилу (патріарху РПЦ, – LB.ua), і звернувся до неї, бо знав, що вона має зв’язки. Першу інформацію ми отримували від неї» , – каже Віктор Сорока.

Батько військовополоненого моряка Віктор Сорока

Карпачова розповідає, що тричі їздила до російської столиці, аби потрапити до моряків. Під час першої поїздки дозвіл на візит до СІЗО не отримала, зате поговорила з українськими консулами та передала ними листи морякам від родичів. За її словами, дозвіл від ФСБ на відвідування українців вона отримала під час третьої поїздки до Москви. Карпачовій дозволили зустрітися у камерах з трьома пораненими моряками – Андрієм Ейдером, Василем Сорокою та Андрієм Артеменком. Їх відвідувала разом з російською уповноваженою з прав людини Тетяною Москальковою.

Ніна Карпачова називає результатом свого візиту медичне обстеження моряків. Артеменка оглянули 19 лютого у московській міській клінічній лікарні №1 ім. Пирогова. Однак адвокати заявили, що його обстежили поспіхом за дві години «для годиться». 21 лютого лікарі оглянули Ейдера, у госпіталізації йому відмовили.

Василь Сорока

Після зауважень до таких обстежень моряків 25 лютого ще раз доставили до лікарні. Василю Сороці призначили операцію на пораненій руці, яка ще з 25 листопада опухла. Артеменку виписали краплі та мазь для очей: у військового погіршується зір.

«Гібридний омбудсмен»

Такі поїздки Ніни Карпачової не сподобалися українським політикам. Віце-спікерка Верховної ради, представниця України на мінських переговорах Ірина Геращенко назвала Карпачову «гібридним омбудсменом».

«Гібридна війна – це коли РФ використовує гібридного «омбудсмена», витряхує від пилюки Януковича, який заявляє, що як Порошенко його попросить, то він готовий просити Путіна про заручників. Замість Денисової – Карпачова, замість Порошенка – Янукович, РФ дістає зі своїх загашників різних персонажів, які підігрують кремлівській платівці про «нелегітимність української влади», – написала Геращенко у Facebook.

Карпачова називає обвинувачення Геращенко «зривом політика». «Політики іноді стають неадекватними перед виборами, особливо коли залежать від політичної сили», – коментує Карпачова.

Чинна уповноважена з прав людини Людмила Денісова відвідування українців Карпачовою називає «грою Москви». Омбудсвумен наголошує: Карпачова не представляє державу України.

«Це замилювання очей – буцімто Росія щось робить. Москва не робить нічого для того, щоб звільнити наших військовополонених. Якби хотіла б їх вилікувати, то не потрібно було б для цього жодних Карпачових», – каже Денісова. Через цей конфлікт Москалькова уникала спілкування з Денісовою в Афінах, заявивши про цькування Карпачової.

Тетяна Москалькова і Людмила Денісова

Адвокат Микола Полозов навіть припускає, що Ніна Карпачова лобіює інтереси проросійського політика Віктора Медведчука.

«У мене виникає питання, чому Денісовій – офіційній уповноваженій особі не дають таких побачень, а Карпачовій, яка не уповноважена вести такі переговори про долю українських політичних в’язнів, такі повноваження дають. У такій справі нічого випадкового бути не може, жодних правозахисників з вулиці і тим паче іноземців у «Лефортово» просто так пускати не будуть. На якому рівні ухвалювалося рішення? Керівником слідства ФСБ? Навіщо йому ця Карпачова? Рішення приймалося у Кремлі. Віктор Медведчук має прямий доступ до Путіна. Вони це обговорили, що мовляв, «є моя людина – Карпачова, яка може цим займатися», – припускає Микола Полозов.

Будь-які зв’язки з Медведчуком Карпачова заперечує та нагадує про давній конфлікт через фальсифікацію виборів міського голови Мукачева. 2004 року на той час уповноважена з прав людини Карпачова прочитала з трибуни парламенту заяву сержанта міліції Мукачівського міського відділу внутрішніх справ Михайла Джемелі. Міліціонер став свідком викрадення бюлетенів виборів міського голови з тервиборчкому. Саме ця комісія усупереч даним протоколів дільничних комісій оголосила про перемогу на виборах Ернеста Нусера, якого підтримала СДПУ (о) Віктора Медведчука. Як стверджує Карпачова, після того конфлікту Медведчук відмовляв нардепів голосувати за її переобрання на посаду омбудсвумен. Але вона перемогла, бо голосування було закритим.

Ніна Карпачова

«Я Медведчука бачила востаннє багато років тому. Європейський інститут омбудсмена не має жодного стосунку до українських політиків», – наполягає Карпачова.

На благо захисту прав людини

Європейський інститут омбудсмена розташований в австрійському місті Інсбрук – столиці провінції Тіроль. На сайті інституту спонсорами зазначаються уряд Тірольської провінції, Тірольське страхування (об’єднань австрійських державних страховиків) та австрійська електротехнічна компанія TIWAG.

Денісова припускає, що цей інститут може лобіювати російські інтереси.

«Європейський інститут омбудсмена запрошував мене на засідання. Бюджет уповноваженого на 2018 рік був малий, і грошей не було. Я запитала у Програми розвитку ООН, чи могли б вони профінасували цю поїздку. Мені ж відповіли, що недоцільно їхати туди, тому що там є російський слід», – пригадує Денісова.

Іншій колишній уповноваженій Валерії Лутковській невідомо про проросійськість цього інституту. «Вони є абсолютно поза політикою, це щось схоже на клуб омбудсменів, хоча не дуже дієвий», – визнає вона.

Батько українського моряка Віктор Сорока визнає: для нього не має значення, хто передає інформацію про стан здоров’я сина. У листі Василь Сорока написав батькові, що був радий поспілкувався з Карпачовою півгодини українською мовою.

«Для мене будь-яка інформація, звідки я б її не отримав – від чорта чи від Папи Римського – є дуже важливою, бо у нас інформації не було жодної. Батьків поранених уже дістало слухати «звернулися», «виразили недовіру». Нам цього мало, ми хочемо щоб хлопців прооперували», – критикує він українську владу.

У свою чергу Валерія Лутковська вважає критику на адресу Карпачової політичними заявами.

«Усе, що робиться на благо захисту прав людини (чи то Ніна Карпачова це робить, чи Людмила Денісова, чи я особисто), – це все дуже добре. Хто б не зайшов усередину до в’язниці до людини, він у будь-якому випадку робить на краще», – каже Лутковська.

Джерело: lb

Previous
Next

One commentcomments77

 1. You need to be a part of a contest for one of the most
  useful sites on the net. I most certainly will recommend this site!

 2. Welcome to Morris Heating & Cooling Inc.

 3. I just want to say I am just all new to blogging and site-building and absolutely liked you’re web blog. More than likely I’m planning to bookmark your blog post . You really have wonderful article content. Cheers for sharing your blog site.

 4. Have you thought about introducing some social bookmarking buttons to these blog posts. At least for facebook.

 5. I am developing a joomla website for a boat club and would like members to be able to upload photos of fish they caught. Additional info: I am basing the structure on the K2 component..

 6. Wow! In the end I got a blog from where I be able to actually take helpful
  facts regarding my study and knowledge.

 7. I was more than happy to discover this page. I need to to
  thank you for your time for this particularly fantastic read!!

  I definitely savored every little bit of it and I have
  you book marked to check out new things in your web site.

 8. What is a blog subject that you would find interesting to read about?

 9. What is the simplest method to get updates from my subscribed blog sites?

 10. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks!

 11. This is a topic which is close to my heart… Many thanks!

  Where are your contact details though?

 12. I all the time used to read post in news papers but
  now as I am a user of web therefore from now I am using net for posts,
  thanks to web.

 13. We stumbled over here by a different web page and thought I might check
  things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to going over your web page yet again.

 14. Every code I attempt either leaves a large space at the top of the web page, or at the bottom of the web page. Its definitely that code creating it. I’ve tried so many codes attempting to conceal the blogs & extensive network, yet they all leave a white space either at the top or at the bottom. Anyone got one that doesn’t create the white space? Or how to eliminate the white void?.

 15. Thanks for your interest in Investment Recommendation.

 16. Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful
  blog!

 17. I just like the helpful information you supply for your articles.
  I will bookmark your blog and test once more here frequently.
  I am somewhat sure I will learn plenty of new stuff right right here!
  Best of luck for the following!

 18. What organizing sites will permit my blog site to generate income off includes being put on my blog?

 19. Everything is very open with a really clear clarification of the challenges.
  It was definitely informative. Your site is useful.
  Many thanks for sharing!

 20. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Extremely helpful information specially the last part 🙂
  I care for such information much. I was looking for this certain info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 21. Very energetic article, I liked that a lot. Will there
  be a part 2?

 22. Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me
  of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 23. fantastic post, very informative. I’m wondering why the
  other specialists of this sector do not notice this.
  You should continue your writing. I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

 24. Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It really useful & it helped me out a lot.
  I hope to provide something back and aid others like you helped me.

 25. I like the helpful info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m quite sure I’ll learn a lot of new stuff right
  here! Best of luck for the next!

 26. I like the helpful information you provide in your articles.

  I will bookmark your blog and check again here
  regularly. I am quite sure I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 27. I quite like reading a post that will make men and
  women think. Also, thanks for allowing me to comment!

 28. I want to to thank you for this excellent read!! I absolutely
  loved every little bit of it. I’ve got you book
  marked to check out new things you post…

 29. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.

  I really like the information you provide here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

 30. Fastidious respond in return of this difficulty with firm arguments and describing all concerning that.

 31. Thanks in your curiosity in Investment Advice.

 32. I know this if off topic but I’m looking into
  starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 33. Hello, i think that i saw you visited my site thus i
  came to “return the favor”.I’m attempting to find things
  to enhance my web site!I suppose its ok to use some of
  your ideas!!

 34. Heya i am for the first time here. I found this board and I
  find It really useful & it helped me out a lot.

  I hope to give something back and help others like you helped me.

 35. Hurrah, that’s what I was searching for, what a stuff! present here
  at this blog, thanks admin of this site.

 36. If you would like to get a great deal from this article then you have to apply these strategies to your won webpage.

 37. Hi there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I am confident they will be benefited from this site.

 38. Hi there, I discovered your site by way of Google while looking for
  a related subject, your website came up, it appears good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply became alert to your blog through Google, and found
  that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will appreciate in case you continue this in future.
  Numerous other folks will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

 39. Hey there, You have done a fantastic job.
  I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this website.

 40. I’m a young adult and also I listened to that you can in fact get paid for points such as this. I’m experienced with computer systems and have great literary works skills as well as I’m sure I can write effective blogs/articles … On a different (type of) topic, would I be able to join affiliate programs?.

 41. I must thank you for the efforts you have put in writing this site.

  I am hoping to view the same high-grade content from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 42. Yes! Finally something about ig.

 43. It’s difficult to find educated people about this subject, however, you seem like you
  know what you’re talking about! Thanks

 44. I do agree with all of the ideas you have introduced in your post.
  They are really convincing and can certainly work. Still, the posts are very brief for newbies.
  Could you please lengthen them a bit from next time?
  Thanks for the post.

 45. Hey! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

 46. Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  suggestions?

 47. Hi, There’s no doubt that your site could be having web browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your website in Safari,
  it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up!
  Aside from that, great site!

 48. I blog frequently and I genuinely thank you for your content.
  The article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new details
  about once per week. I opted in for your Feed as well.

 49. Just wish to say your article is as surprising. The clearness for your
  post is simply excellent and i could think you’re knowledgeable in this
  subject. Fine with your permission let me to snatch your RSS feed to stay up to date with approaching post.
  Thank you one million and please carry on the
  rewarding work.

 50. Definitely believe that which you stated. Your favourite justification appeared to be on the web the easiest thing to take into accout of.
  I say to you, I certainly get irked at the same
  time as people consider concerns that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing with
  no need side-effects , other folks could take a
  signal. Will probably be back to get more. Thank you

 51. Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person’s webpage link on your page at
  suitable place and other person will also do same in support of
  you.

 52. If some one wishes to be updated with newest technologies afterward he
  must be pay a quick visit this web page and be up to date everyday.

 53. That is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very accurate info… Many thanks for sharing this one.
  A must read post!

 54. If some one needs to be updated with hottest technologies after
  that he must be pay a quick visit this website and
  be up to date daily.

 55. I have been browsing on-line greater than three hours today, but I by no means discovered any interesting article like yours.
  It is pretty value enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content material as you probably did, the web might be much more
  useful than ever before.

 56. It’s awesome to pay a visit this web site and reading the views of all friends
  about this post, while I am also zealous of getting knowledge.

 57. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The style and design look great though! Hope
  you get the problem fixed soon. Thanks

 58. We stumbled over here different web address and thought I should check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking into your web page repeatedly.

 59. Attractive section of content. I just stumbled upon your
  weblog and in accession capital to say that I acquire in fact
  enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing to your
  feeds or even I achievement you access consistently rapidly.

 60. This is my first time go to see at here and i am actually happy to
  read everthing at alone place.

 61. 1 simple free Android app that finds 10’s of thousands of unique followers for you.

 62. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same information you discuss and would love
  to have you share some stories/information. I know my viewers would
  appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 63. Howdy very nice site!! Guy .. Excellent .. Amazing ..
  I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I am glad to seek out numerous useful info
  here within the submit, we need develop extra techniques in this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 64. I couldn’t resist commenting. Very well written!

 65. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a appropriate deal. I have been a little bit acquainted of
  this your broadcast provided bright clear concept

 66. Hello, its fastidious article regarding media print, we all be aware of
  media is a wonderful source of information.

 67. I blog often and I really appreciate your information. Your article
  has really peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new details about once per week.
  I subscribed to your RSS feed too.

 68. I am very new to web design as I have no previous experience and also recognize little HTML. I just need to know what the most effective software program is to acquire to create blogs. I have actually downloaded CS5 Design Premium with Dreamweaver and also Photoshop, yet I understand this is a little innovative for me and also pricey!!!. Does any individual have ideas of software program or means to develop blogs and web sites quickly and low-cost?. MANY THANKS!.

 69. I blog quite often and I seriously appreciate
  your content. This article has truly peaked my interest.
  I will book mark your blog and keep checking for new information about once a week.
  I subscribed to your RSS feed as well.

 70. Magnificent goods from you, man. I’ve take into accout your stuff previous
  to and you’re just extremely magnificent. I actually like what
  you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which
  by which you are saying it. You make it enjoyable and you continue to care for to keep it smart.
  I can not wait to learn far more from you. This is actually
  a wonderful website.

 71. Hi, I would like to subscribe for this website to take most
  recent updates, thus where can i do it please assist.

 72. Just how do i add third party widgets to complimentary wordpress blog sites?

 73. A monetary advisor is your planning accomplice.

 74. I’m trying to find blog sites that have actually fantastic suggestions on what remains in fashion and what the best makeup is.

 75. I have seen a lot of blogs in blogspot. What purpose do they offer? Is it feasible to earn money through blog sites. If yes how?.

 76. It is perfect time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I have read this post and if I could
  I want to suggest you some interesting things
  or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 77. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and
  in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.

  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you
  access consistently quickly.

Leave a Reply