Skip to Content

Скандал в Україні: замість визнаних тест-систем для діагностики захворювань лікарні та лабораторії закуповують фальсифікат

Скандал в Україні: замість визнаних тест-систем для діагностики захворювань лікарні та лабораторії закуповують фальсифікат

Comments
by Июль 18, 2018 Новости

Сотні тисяч бюджетних коштів державні медичні заклади сплачують шахраям, а українці позбавлені права на вчасне лікування через неможливість точного діагностування хвороб.

У неділю, 15 липня, о 19:25 на «5 каналі» вийшов випуск проекту журналістських розслідувань «STOP корупції», який спричинив ефект медіабомби в медичному середовищі.

Журналістам стало відомо, що майже рік у лікарні та лабораторії України замість якісних тест-систем «Vitrotest®» компанії «ІВК «Рамінтек» постачаються тести під назвою «Vitro-Test» виробництва ТОВ «Рамінтек ЛТД». Різниця у назвах компаній та препаратів начебто не принципова. Але це лише на перший погляд. Насправді ситуація доволі небезпечна і може торкнутися кожного з нас.

Власник компанії «Рамінтек ЛТД» захопив виробниче обладнання провідного українського виробника діагностичних тест-систем та почав випускати препарати зі схожою назвою. Але вони не відповідають стандартам, мають сумнівні сертифікати компанії, позбавленої акредитації. Як наслідок, ці препарати абсолютно непридатні для діагностики широкого спектра захворювань.

Колишній директор добросовісного виробника справжніх тест-систем одного дня створив фірму-двійника зі схожою назвою, яка стала випускати тест-системи — так само зі схожою назвою. Сценарій підміни доволі типовий. Але ці підробки — не одяг чи побутова техніка. Вони несуть набагато більшу — смертельну небезпеку.

«Виробник поза законом»: рейдерське захоплення компанії-розробника тест-систем для діагностики

ТОВ «Інноваційно-виробнича компанія «Рамінтек» заснували три особи. Подружжя вчених: кандидат медичних наук Ігор Ніколаєнко контролює 33% статутного капіталу; його дружина, кандидат біологічних наук Галина Раєвська — 34%. Третьою особою із долею в 33% виступив Олександр Мурга. На той час він був адвокатом подружжя вчених, а до того — слідчим Голосіївського відділення міліції Києва. На момент створення подружжям товариства «ІВК «Рамінтек» пан Мурга був адвокатом, а представлявся кандидатом юридичних наук.

Складнощі почалися восени 2013 року, коли Україну охопила «Революція гідності». Директор «Рамінтек» Мурга, як то кажуть «спіймав хвилю», почав займатися поваленням режиму разом із протестуючими. На цей час директор фактично покинув виробниче підприємство на призволяще.

Мурга перестав з’являтися на роботі. Спочатку пояснював свою відсутність участю у подіях на Майдані. Згодом лікуванням зубів, хворобою та іншими пригодами. Надалі Мургу не бачили на роботі по декілька днів, згодом і тижнями. На телефонні дзвінки він не відповідав по кілька днів. Коли ж вдавалося вловити його на зв’язок, той у відповідь постійно вигадував нові «історії життя» для пояснення власних прогулів. Навіть двічі примудрився «поховати» рідну матір, які досі жива-здорова. Згодом колеги на партнери почали розуміти, що директор Мурга просто постійно перебуває в алкогольному сп’янінні або в наркотичному трансі.

За тижнями прогулів, спробами з’ясувати причини відсутності пройшло три роки. Одного дня усім на підприємстві стало остаточно зрозуміло, що виконувати обов’язки директора колишній слідчий Мурга вже не зможе: з бухгалтерією був повний безлад, те саме з іншою звітною документацією. Підприємство наражалось на очевидні ризики. Втім, як виявилось згодом, навіть в алко-наркотичному трансі директор не гаяв часу.

20 квітня 2017 року діючий на той момент директор ТОВ «ІВК «Рамінтек» Олександр Мурга, маючи печатку та право підпису, створив фірму зі схожою назвою та юридичною адресою, додавши тільки до слова «Рамінтек» літери ЛТД (ЄДРПОУ 41291124). Наступним кроком директор ТОВ ІВК «Рамінтек» Мурга розірвав договір оренди нежитлових приміщень №10/04-01 від 01.04.2015 та переоформив договір оренди на власну компанію «Рамінтек Лтд».

Вже за тиждень, 27 квітня, ділок як фізична особа-підприємець передав сам собі — фірмі-двійнику «Рамінтек Лтд», одноосібним засновником якої був, — виробниче обладнання очолюваної ним компанії ІВК «Рамінтек». Таким чином Олександр Мурга намагався створити видимість законності для користування захопленим майном компанії-власника. Але судді угледіли в цьому очевидну рейдерську схему, тому на основну частину обладнання був накладений арешт ухвалами Господарського суду Київської області № 911/1507/17 від 24 травня 2017 р. та Печерського районного суду міста Києва у справі № 752/12256/17 від 16 червня 2017 року.

Далі до нового «виробника» прийшла думка якнайшвидше звільнити приміщення від колишніх партнерів. Для цього 11 травня 2017 року Мурга в супроводі команди фізичної підтримки із міцних чоловіків у камуфляжному одязі увірвався до приміщення. Законну співвласницю компанії Галину Раєвську побили, намагаючись силоміць витягти з будівлі. Жінці вдалось вирватись та покликати на допомогу. Згодом Галина Раєвська викликала поліцію і зробила заяву щодо тілесних ушкоджень, спричинених Мургою, від якого всі присутні засвідчили сильний сморід алкоголем. Побиття жінки відбулось при численних свідках. Збереглись і висновки травмпункту й судово-медичного огляду, куди Раєвська звернулася після візиту екс-директора її компанії.

Акт залякування не вдався. Вже 12 травня 2017 року загальні збори учасників ТОВ «ІВК «Рамінтек» звільняють Олександра Мургу з посади директора. Одночасно була змінена юридична адреса ТОВ «ІВК «Рамінтек» на вул. Бойчука Михайла, 18Б, кв. 56. Згодом Міністерство юстиції за зверненням Мурги скасувало дану реєстраційну дію з формальних причин. Адміністративний суд міста Києва розглядає позов щодо визнання недійсним даного наказу Міністерства юстиції.

Пізніше, 1 червня 2017 року, позачергові збори учасників ТОВ «ІВК «Рамінтек» усунули Мургу з посади директора у порядку статті 99 Цивільного кодексу України строком на шість місяців. Але незважаючи на це, відсторонений зборами директор 27 липня 2017 року вносить до статутного капіталу своєї компанії-двійника «Рамінтек ЛТД» обладнання, що належить справжньому виробникові — ТОВ «ІВК «Рамінтек».

Так відбулося фізичне захоплення виробничих приміщень та обладнання. Але колишній партнер і директор не зупиняється. Він намагається юридично знищити фірму подружжя науковців. Керівник фірми-двійника ТОВ «ІВК «Рамінтек» Мурга, вочевидь, вступивши в злочинну змову з реєстратором Київської філії комунального підприємства «Новозаводське» Новозаводської сільської ради Пулинського району Житомирської області (м. Київ, вул. Хрещатик, 44-Б, офіс 6) Осиповичем І.В. та Сапєлкіним В.В. незаконно змінив дані про компанію в ЄДРЮО щодо передачі корпоративних прав на іншу особу, зміну керівництва ТОВ «ІВК «Рамінтек» та місцезнаходження компанії на місто Вугледар Донецької області.

Документи, які подавались Київській філії комунального підприємства «Новозаводське» Новозаводської сільської ради Пулинського району Житомирської області (м. Київ, вул. Хрещатик, 44-Б, офіс 6) для державної реєстрації були підроблені та не відповідали волі учасників товариства Раєвської та Ніколаєнка.

З цього приводу 14.06.2017 року вони подали відповідні повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до Головного слідчого управління Національної Поліції України, та скаргу щодо незаконних реєстраційних дій до Міністерства юстиції. Наказом Міністерства юстиції від 29.06.2017 року вказані реєстраційні дії скасували, а Головне слідче управління Нацполіції порушило кримінальну справу за статтею 206-2 КК України. Злочинні дії рейдера Мурги, який захопив ТОВ «ІВК «Рамінтек», Головне слідче управління Нацполіції поклало в основу кримінальної справи №120171101540000477 за ст. 190 (Шахрайство), ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ст. 206-2 (Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації), ст. 209 (Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом), ст. 366 (Службове підроблення), 358 (Підроблення документів).

Слідчий Головного Слідчого управління Нацполіції Нікіта Циба близько року неспішно розслідував цю кримінальну справу щодо незаконних дій Мурги. Потім вона дивним чином і з незрозумілих обставин потрапила до Голосіївського відділу Нацполіції. І це не збіг: пам’ятаєте ж, саме там Олександр Мурга довгий час працював слідчим, поки не подався в адвокати, кандидати наук та рейдери. При всій очевидності обставин справи за рік вона до суду так і не дійшла. А слідчий главку Нацполіції Циба — такий самий дивний збіг обставин — цього ж року розжився на автівку, маючи досить скромну зарплатню близько 15 тисяч гривень на місяць.

Що зараз відбувається на ринку діагностичних препаратів України

А тим часом українські лікарні, введені в оману схожістю назви виробника і самих тест-системи для діагностики захворювань, через офіційний майданчик держзакупівель «ProZorro» закуповують препарати «Vitro-Test» компанії «Рамінтек ЛТД» замість описаного в тендерах «Vitrotest®» від справжнього виробника «ІВК «Рамінтек».

Ба більше, лікарні двох великих міст нещодавно закінчили тендери на закупівлю тест-систем «Vitrotest». Кіровоградська дитяча обласна лікарня та Харківська міська поліклініка № 9 через онлайн-систему держзакупівель «ProZorro» уклали договори на постачання декількох видів систем тест-систем «Vitrotest».

«Іноваційно-виробница компанія «Рамінтек» виготовляла тест-системи «Vitrotest®» для діагностики вірусних гепатитів, торч- й урогенітальних інфекцій, вірусу Епштейн-Барр, гельмінтозів, алергій, шлунково-кишкових та інших захворювань.

Що робить фірма-клон екс-директора, який одного дня спокусився захопити бізнес своїх партнерів? Новостворена компанія Олександра Мурги «Рамінтек ЛТД» трохи змінює назву торгової марки з «Vitrotest®» на «Vitro-Test» і починає реалізацію своєї продукції. А в якості супровідних документів на свої підробки видає технічну документацію до справжнього препарату. І невже цього ніхто не помічає?

Та законні власники марки «Vitrotest®» — засновники «ІВК Рамінтек» — наголошують: їх підприємство не виготовляє жодних тест-систем «Vitrotest®» близько року, з моменту крадіжки обладнання та виробничих приміщень колишнім директором Мургою. Таким чином, препаратів з маркуванням «Vitrotest®» не може бути ні на ринку, ні у продажу. Тим паче, що представники «ІВК «Рамінтек» у розмові з журналістами «Стоп Корупції» розповіли, що після захоплення приміщень компанії Мурга та його посібники просто переклеїли етикетки на тих партіях продукції, яка залишалася на складах. А в так званих «музейних партіях» просто наліпили етикетку «Vitro-Test» поверх «Vitrotest».

Упаковки препаратів справді майже ідентичні. А за дуже схожої назви їх легко можна сплутати.

Але ж факт захоплення виробничого підприємства невідомий замовникам продукції.

«Невелика біда, — може подумати непричетна до медичної сфери людина. – Є дефіс чи нема, немає особливої різниці». Але для фахівців сюжет проекту «Стоп Корупції» — наче грім серед ясного неба. Кожен препарат, якій відрізняється від сертифікованої продукції бодай буквою, комою чи дефісом, повинен мати сертифікати відповідності. Цілком зрозуміло, що в умовах, коли обладнання виробничої кампанії фізично захоплене, та ще й накладений арешт на майно, а судова тяганина триває другий рік, справжній виробник не має змоги виробляти свою продукцію. Будь-яка продукція, що видає себе за оригінал, є несертифікованим фальсифікатом.

Але ж тест-системи шахрая Мурги «Vitro-Test» мають відповідні сертифікати? Дійсно, колишній директор справжнього виробника тест-систем «Vitroтest®», компанії «ІВК «Рамінтек» Олександр Мурга мав доступ до всієї документації підприємства, в тому числі й до електронних носіїв із технічними файлами та протоколами дослідження клінічних характеристик на тест-системи. Це дозволило йому через звичайну підміну документів отримати сертифікати відповідності.

Та компанія, що їх видала, вже позбавлена акредитації, а її директор — фігурант кримінальної справи за численні аналогічні порушення з «малювання» сертифікатів на препарати медичного призначення та медикаменти. Наприкінці квітня 2018 року Мінекономрозвитку (МЕРТ) за грубі порушення аудиторських стандартів позбавив держпідприємство «Державний медичний центр сертифікації» МОЗ України (ДМЦС МОЗ України) права сертифікувати медичні вироби. Трохи раніше, 23 березня 2018 року, Нацагентство з акредитації України скасувало ДП «ДМЦС» МОЗ України акредитацію на проведення сертифікації медичних виробів in vitro.

Обладнання, за допомогою якого «Рамінтек ЛТД» виробляє контрафактну продукцію, є викраденим у компанії ТОВ «ІВК «Рамінтек». В рамках кримінального розслідування щодо злочинної діяльності рейдерів після проведеного 4 грудня 2017 року на ТОВ «Рамінтек ЛТД» обшуку на це обладнання накладено арешт Печерським районним судом міста Києва. Компанія-загарбник «Рамінтек ЛТД» навіть намагалась оскаржити та скасувати арешт. Але для суду було очевидним рейдерське захоплення, тому скарги були відхилені.

Тим не менше, арешт обладнання не заважає компанії-клону «Рамінтек ЛТД» виготовляти на ньому свою сумнівну продукцію.

Цей конфлікт набув певного розголосу у професійних медичних колах. Як наслідок, багато лікарень та лабораторій відмовились від закупівлі підробок «Рамінтек ЛТД» з етикетками «Vitro-Test» і перейшли на російські замінники. Окремі категорії тест-систем закуповуються у російських компаній. За результатами моніторингу порталу державних закупівель ProZorro спалахнув гучний скандал: стало відомо, що українські лікарні закуповують тест-системи для перевірки крові та лабораторні реактиви у ТОВ «Діагностичні системи України». Це філія російського ТОВ НВО «Диагностические системы».

Таким чином один дрібний рейдер Мурга поставив під загрозу життя та здоров’я людей, а українська медицина опинилася в своєрідному «шпагаті». З професійної точки зору краще закуповувати російські сертифіковані аналоги — вони забезпечують коректну діагностику. Але ж війна… А якщо виходити з «патріотичної» позиції — слід закуповувати фальсифікат українського походження, який має сумнівні діагностичні якості.

Що маємо у підсумку

Після виходу 15 липня 2018 року в ефір сюжету «СтопКору» на 5 каналі юридичний відділ антикорупційного проекту не зупинився на зробленому й підготував звернення до Антимонопольного комітету (АМКУ) із проханням визнати факт недобросовісної конкуренції з боку ТОВ «Рамінтек ЛТД» в частині неправомірного копіювання зовнішнього вигляду виробів ТОВ «Іноваційно-виробничої компанії «Рамінтек» та зобов’язати ТОВ «Рамінтек ЛТД» припинити це порушення шляхом зміни упаковки. Також від АМКУ юристи «Стоп Корупції» вимагають зафіксувати факт недобросовісної конкуренції з боку ТОВ «Рамінтек ЛТД» по відношенню до ТОВ «Іноваційно-виробнича компанія «Рамінтек» в частині незаконного використання назви компанії «Рамінтек» та зобов’язати ТОВ «Рамінтек ЛТД» припинити це порушення шляхом видалення слова «Рамінтек» із назви компанії.

Щодо численних судів, то одним з останніх рішень Господарського суду м. Києва від 27.02.2018 року ТОВ «Рамінтек ЛТД»зобов’язано надати господарському суду договори та видаткові накладні, за якими відбувався продаж виробленої ТОВ «Рамінтек ЛТД» продукції, що маркована торгівельною маркою «Vitrotest®» та позначенням «Vitro-Test» за період з 01.04.2017 року по 13.02.2018 року. ТОВ «Рамінтек ЛТД» було повністю проігноровано дану вимогу.

Судове засідання в Господарському суді міста Києва де позивачем є компанія-виробник ТОВ «ІВК «Рамінтек», а відповідачем компанія-клон «Рамінтек ЛТД» про визнання незаконним використання торгової марки «Vitro-Test» відбудеться найближчими днями, 19.07.2018 року. В ухвалі суду говориться, що окрім представників позивача та відповідача суд заслуховуватиме судового експерта відносно проведеної експертизи та її висновків.

Водночас Господарським судом Київської області 9 липня винесено ухвалу про поновлення провадження у справі про витребування майна з незаконного володіння. Чергове судове засідання за позовом від законного виробника діагностичних тест-систем ТОВ «ІВК «Рамінтек» до фірми-двійника ТОВ «Рамінтек ЛТД» відбудеться в Господарському суді Київської області за 10 днів, 27 липня 2018 року.

Ми уважно стежитимемо за розвитком подій. Та допоки триває судова тяганина, медичні установи України продовжують щодня сумлінно виконувати свою роботу. Лікарні та лабораторії закуповують необхідні їм препарати, кожного дня ставлячи українцям діагнози щодо тієї чи іншої хвороби. Та навіть у страшному сні людина з медичною освітою, чи пересічна людина не можуть уявити собі, що перша найнеобхідніша річ для постановки діагнозу з метою призначення подальшого лікування може бути звичайною підробкою сумнівного походження без законних документів.

Біда через невірно поставлений діагноз завдяки підробленим тест-системам може торкнутися кожного з нас.

Источник материала: Stopcor.org

Previous
Next

One commentcomments273

 1. I just want to say I’m very new to weblog and definitely loved your web-site. Likely I’m planning to bookmark your blog post . You amazingly come with tremendous well written articles. Thanks a bunch for sharing your website.

 2. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 3. I want to know how to make my browser load fast on reboot. Most of the time, I only need the web browser but it takes ages because of other programs loading.. . I hope to find a way to boot up and get web browser straight up. I have IE, and FireFox and I am running windows xp media edition.. . Any suggestions?. . Thanks..

 4. I carry on listening to the news update lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 5. How to create a with connection to flash player in joomla?

 6. I have a Joomla website and already set up a Google Analytics account, now how do I add the code to my website so that it will keep track of visitors etc to every page? Thanks!.

 7. I understand how to use Banners in Joomla, but the banners are not displaying. How do I choose where the banners show up? I see no option for that. Its published..

 8. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 9. I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

 10. I do trust all of the ideas you’ve offered on your post. They’re really convincing and can definitely work. Still, the posts are too short for novices. May you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 11. Bless you for this particular facts I has been checking all Msn to be able to come across it!

 12. It¡¦s actually a great and useful piece of information. I¡¦m satisfied that you simply shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 13. You made some clear points there. I looked on the internet for the topic and found most individuals will go along with with your blog.

 14. Great paintings! That is the kind of info that are supposed to be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for no longer positioning this post higher! Come on over and talk over with my site . Thanks =)

 15. I’ve found it a little difficult to find computer parts without having to buy whole computers and tearing them apart myself. . I want to start my own business using the computer parts, but where can I get the computer parts (the small parts)? I have tried my local recycle center and no success.. I’m on the verge of contacting an established computer craftsperson and cosigning to their business. . . Anyone with ideas or advice?.

 16. i love to do both online shopping and online window shopping for goods and other stuffs**

 17. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 18. I will immediately grasp your rss feed as I can’t find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

 19. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping the same high-grade website post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 20. Generally I do not learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.

 21. I have learn some excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to create this sort of excellent informative site.

 22. I’ll right away snatch your rss as I can not to find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please permit me know in order that I may subscribe.
  Thanks.

 23. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is really a great web site.

 24. wonderful points altogether, you simply received a logo new reader. What would you recommend about your post that you just made some days in the past? Any sure?

 25. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 26. Gasoline hearth also keeps working in energy outages.

 27. I have been reading out many of your stories and i must say pretty good stuff. I will surely bookmark your website.

 28. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 29. Well I definitely enjoyed reading it. This subject provided by you is very practical for proper planning.

 30. Whats Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & aid different users like its aided me. Good job.

 31. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 32. Just wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 33. Very nice post and straight to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any ideea where to hire some professional writers? Thx 🙂

 34. And that is an investment risk worth taking.

 35. I just could not go away your web site prior to suggesting that I actually loved the usual information an individual provide on your visitors? Is gonna be again steadily to check up on new posts

 36. I delight in, lead to I discovered just what I used to be having a look for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 37. I have learn several excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you set to make this sort of magnificent informative site.

 38. I am grateful for your post. Id really like to comment that the expense of car insurance varies greatly from one coverage to another, since there are so many different issues which give rise to the overall cost. As an example, the model and make of the motor vehicle will have a large bearing on the fee. A reliable old family car will have a more affordable premium when compared to a flashy expensive car.

 39. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and fantastic user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 40. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 41. Nice post. I understand some thing more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating you just read content off their writers and employ a little something from their website. I’d choose to use some with all the content on my small blog whether you don’t mind. Natually I’ll offer you a link with your web weblog. Thank you for sharing.

 42. I simply want to mention I’m new to blogging and site-building and definitely enjoyed you’re page. Very likely I’m going to bookmark your site . You amazingly have impressive stories. Kudos for sharing your website.

 43. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 44. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal site.

 45. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 46. wxqzrro,Quality blog, keep up the good work. You may check our website also!

 47. Whats Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & assist other customers like its aided me. Great job.

 48. Hello. impressive job. I did not expect this. This is a excellent story. Thanks!

 49. How can I add a byline to the beginning of my blog posts?

 50. my father have lots and lots of collectible coins that are very precious and rare`

 51. Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views
  are nice in support of new visitors.

 52. I get pleasure from, result in I discovered exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 53. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!

 54. Can i upload short excerpts of copyrighted content on youtube?Is it supported by fair use provision?

 55. Magnificent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided shiny transparent concept

 56. I’m looking for blogs that have truly fantastic suggestions on what’s in fashion as well as what the very best makeup is.

 57. uxmpkvvj Adidas Yeezy,If you want a hassle free movies downloading then you must need an app like showbox which may provide best ever user friendly interface.

 58. My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 59. What are some really great poetry blogs or sites to upload journal entrances?

 60. What is a great free blog writing website that I can react to blog sites and others will respond to me?

 61. I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 62. That is true for investment advice as effectively.

 63. Good blog post. I absolutely appreciate this site.
  Stick with it!

 64. Grab a detailed look below and find them rolling out to select skate shops and Nike SNKRS come April 20th.

 65. Good post. I learn something new and challenging on websites
  I stumbleupon every day. It’s always useful to read content
  from other writers and practice a little something from their
  websites.

 66. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 67. Appreciating the hard work you put into your website and detailed information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once
  in a while that isn’t the same old rehashed information. Wonderful read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 68. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any
  problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing several weeks of hard work due to no back up.

  Do you have any methods to prevent hackers?

 69. Hey There. I discovered your blog using msn. That is
  a really well written article. I’ll be sure to
  bookmark it and come back to learn extra of your useful info.
  Thank you for the post. I will definitely comeback.

 70. I go to see each day some websites and websites to read articles,
  except this website provides feature based content.

 71. Fine way of telling, and good paragraph to obtain information on the topic of
  my presentation focus, which i am going to present in school.

 72. I enjoy, cause I discovered exactly what I was taking a look for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 73. When some one searches for his essential thing, thus he/she wants to
  be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 74. Hi I am so glad I found your blog page, I really found you by error, while I was browsing on Yahoo for something else, Anyways I am here now
  and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do keep
  up the awesome b.

 75. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 76. Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 77. Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I
  clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!

 78. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your site?

  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 79. I like what you guys are usually up too. This type of clever work and coverage!
  Keep up the fantastic works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 80. Howdy! Would you mind if I share your blog with my twitter group?

  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Cheers

 81. It’s actually a nice and helpful piece of info.
  I am happy that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this.
  Thanks for sharing.

 82. Keep this going please, great job!

 83. I do believe all of the ideas you have presented in your
  post. They are really convincing and will definitely work.
  Still, the posts are too short for newbies. May you please prolong
  them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 84. Thank you, I have just been searching for information approximately this subject
  for a while and yours is the greatest I’ve found out so far.
  However, what about the bottom line? Are you sure about the
  supply?

 85. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles
  or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Reading this information So i am satisfied to express
  that I’ve an incredibly good uncanny feeling I came upon just
  what I needed. I so much for sure will make certain to do not overlook this website and give it a look on a
  relentless basis.

 86. I am truly glad to read this website posts which contains plenty
  of valuable facts, thanks for providing such information.

 87. Nice blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Many
  thanks

 88. Greetings! I’ve been following your weblog for a while now and
  finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from
  Humble Texas! Just wanted to tell you keep up the good job!

 89. Hello! I’ve been reading your site for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from New Caney Texas!
  Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 90. If you desire to obtain a good deal from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won web site.

 91. Unquestionably consider that that you said. Your favorite justification appeared to be on the
  web the simplest thing to bear in mind of. I say
  to you, I definitely get annoyed even as other
  people think about concerns that they plainly
  don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out the entire thing with no need side-effects , other people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 92. I got this web site from my buddy who shared with me on the topic of this website and now this time I am
  browsing this website and reading very informative content
  here.

 93. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter
  to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward
  for your next post, I will try to get the hang of it!

 94. Great blog right here! Additionally your web
  site a lot up fast! What web host are you using? Can I am
  getting your associate link to your host?
  I want my website loaded up as fast as yours lol

 95. I would like to thank you for the efforts you have put in penning
  this site. I really hope to view the same high-grade content
  from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 96. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this sort
  of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.

  Studying this information So i am happy to exhibit that I have an incredibly excellent
  uncanny feeling I came upon just what I needed.

  I most indisputably will make sure to do not fail to remember this website and give it a look on a relentless basis.

 97. I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser
  compatibility problems? A number of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great
  in Chrome. Do you have any recommendations to help fix this issue?

 98. Today, I went to the beachfront with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said «You can hear the ocean if you put this to your ear.» She placed the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 99. It’s an awesome paragraph in support of all the internet viewers;
  they will take advantage from it I am sure.

 100. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.

  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting
  videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 101. I pay a quick visit each day some web sites and information sites to read
  articles, except this blog presents feature based writing.

 102. At this time it sounds like WordPress is the preferred blogging
  platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using
  on your blog?

 103. Great weblog here! Additionally your web site so much up
  fast! What web host are you the usage of? Can I get your affiliate link in your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 104. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered
  It positively helpful and it has helped me out loads.
  I hope to contribute & assist different customers
  like its aided me. Good job.

 105. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly
  a lot often inside case you shield this increase.

 106. I like what you guys tend to be up too. This type of clever work and exposure!
  Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

 107. Very quickly this site will be famous amid all
  blogging viewers, due to it’s pleasant articles

 108. You’re so awesome! I don’t think I’ve truly read anything like this
  before. So great to discover somebody with a few
  genuine thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this
  up. This web site is something that is needed on the web,
  someone with some originality!

 109. I love reading through an article that can make people think.
  Also, many thanks for allowing for me to comment!

 110. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make
  this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from.

  thank you

 111. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day.

  It will always be useful to read content from other writers and use
  a little something from their websites.

 112. Thanks for sharing your thoughts on ig. Regards

 113. Simply wish to say your article is as astounding. The clarity for your post is simply great and that i could think you are a professional on this
  subject. Well with your permission allow
  me to clutch your RSS feed to stay updated with imminent post.
  Thank you a million and please continue the rewarding work.

 114. At this time it looks like BlogEngine is the preferred blogging platform available
  right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 115. Hi there, just wanted to say, I loved this post. It was practical.
  Keep on posting!

 116. Greate post. Keep posting such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You’ve performed a great job. I will definitely digg it and in my view
  recommend to my friends. I am sure they will be
  benefited from this web site.

 117. Hello, I check your blogs on a regular basis. Your writing style is awesome, keep doing what you’re
  doing!

 118. Hi colleagues, how is everything, and what you would like to say about this
  piece of writing, in my view its genuinely amazing in favor of me.

 119. Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.

  Please let me know. Thanks

 120. This paragraph provides clear idea in favor of the new users of blogging, that truly how to do blogging and
  site-building.

 121. I’d like to find out more? I’d care to find out some additional information.

 122. Hi there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge
  so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 123. Hello, this weekend is pleasant in support of me, for the reason that
  this moment i am reading this great educational paragraph
  here at my home.

 124. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, superb blog!

 125. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job
  and our entire community will be grateful to you.

 126. I do not even know the way I finished up here, but I believed this put up was once good.
  I don’t recognize who you might be however certainly
  you’re going to a famous blogger in case you are
  not already. Cheers!

 127. Hi there everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and
  paragraph is really fruitful for me, keep up posting such content.

 128. Hello, just wanted to tell you, I enjoyed this post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 129. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and
  effort to put this short article together. I once
  again find myself personally spending a lot of time
  both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 130. I wish to start my own blog: exist such point as blogs that are absolutely «open», as well as any person can view it? I keep involving the kind where you have to include various other «buddies» to use the website. Hyperlinks appreciated. Many thanks!.

 131. Appreciate the recommendation. Will try it out.

 132. I really love your blog.. Very nice colors & theme. Did you create this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m trying to create my own personal
  site and want to learn where you got this from or just what the
  theme is named. Thanks!

 133. Thanks in favor of sharing such a fastidious opinion,
  article is nice, thats why i have read it fully

 134. I’m extremely pleased to uncover this website. I wanted to thank
  you for ones time due to this fantastic read!! I definitely loved every part of it and i also have you
  book-marked to look at new things in your web site.

 135. Hi there to every single one, it’s truly a good for me to pay a quick
  visit this website, it consists of useful Information.

 136. Usually I do not read post on blogs, but I wish to
  say that this write-up very forced me to check out and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice post.

 137. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping
  it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off?

  I’d truly appreciate it.

 138. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this site.
  I’m hoping to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get
  my own, personal website now 😉

 139. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness
  over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case
  you shield this hike.

 140. Hello! I simply wish to give you a big thumbs up for the
  great info you have got right here on this post.
  I will be coming back to your web site for more soon.

 141. I am genuinely grateful to the owner of this
  site who has shared this enormous article at
  at this place.

 142. Hello, after reading this amazing piece of writing i am as well
  cheerful to share my familiarity here with mates.

 143. Hey great blog! Does running a blog such as this take a great deal of work?
  I’ve virtually no knowledge of coding however I had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyhow, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic but I just wanted to ask. Thanks a lot!

 144. Its like you learn my thoughts! You appear to grasp so much about this, such as you wrote
  the book in it or something. I feel that you simply
  could do with some p.c. to pressure the message home a little
  bit, but instead of that, that is wonderful blog. A great read.

  I will definitely be back.

 145. That is a great tip particularly to those fresh to the
  blogosphere. Simple but very accurate info… Appreciate your sharing this one.
  A must read post!

 146. I am really grateful to the owner of this web page who has shared this wonderful
  piece of writing at at this time.

 147. magnificent issues altogether, you just won a new reader.

  What would you recommend about your publish that you just
  made a few days in the past? Any positive?

 148. Thanks very interesting blog!

 149. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are
  you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 150. Hi there it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this web site
  is really pleasant and the viewers are truly sharing good thoughts.

 151. My spouse and I stumbled over here from a different page and thought I might check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to finding out about your web
  page repeatedly.

 152. Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep
  updated with forthcoming post. Thanks a million and
  please keep up the enjoyable work.

 153. Hey There. I discovered your blog using msn. This is a very well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to learn extra of your helpful information. Thank you for the post.

  I will certainly return.

 154. Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how could i subscribe for a weblog site?
  The account helped me a applicable deal. I were tiny
  bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent concept

 155. Excellent blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover
  the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get feedback from
  other experienced individuals that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me
  know. Appreciate it!

 156. Definitely imagine that which you stated. Your favourite reason appeared to be
  at the internet the easiest factor to have in mind of.
  I say to you, I certainly get annoyed even as people
  consider issues that they just don’t realize
  about. You managed to hit the nail upon the highest as smartly as defined out the entire thing without having side-effects
  , other people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thank you

 157. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 158. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader
  amused. Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 159. Hello very cool site!! Guy .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds also?
  I am glad to seek out so many useful information right here within the submit, we want work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 160. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post plus the rest
  of the website is also very good.

 161. First off I want to say terrific blog! I had a quick
  question which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself
  and clear your thoughts prior to writing. I’ve had
  trouble clearing my mind in getting my ideas out.
  I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Appreciate it!

 162. Greetings! I’ve been following your website for a long time now and finally
  got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx!
  Just wanted to mention keep up the great work!

 163. When someone writes an paragraph he/she maintains the plan of a user in his/her mind
  that how a user can be aware of it. So that’s why this piece of writing
  is great. Thanks!

 164. Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.

  I’m thinking about setting up my own but I’m not
  sure where to start. Do you have any ideas or suggestions?
  Many thanks

 165. Whoa! This blog looks just like my old one!
  It’s on a totally different subject but it has
  pretty much the same page layout and design. Excellent
  choice of colors!

 166. What’s up, I desire to subscribe for this website to take latest updates,
  so where can i do it please help.

 167. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going through troubles
  with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it.
  Is there anyone else getting the same RSS problems?
  Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 168. Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but
  after looking at some of the posts I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking
  it and checking back regularly!

 169. What’s up mates, pleasant paragraph and good arguments commented here,
  I am genuinely enjoying by these.

 170. Undeniably imagine that which you stated. Your favourite justification seemed to be
  at the internet the easiest factor to take note of. I say to you, I certainly
  get annoyed whilst folks consider concerns that they
  just don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the top and
  outlined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

 171. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your
  blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you
  write again very soon!

 172. Hurrah! Finally I got a web site from where I can actually get helpful data regarding my study and knowledge.

 173. I’ve been surfing online greater than three hours as of late, but I by no means found any fascinating article like yours.
  It is lovely value enough for me. In my opinion, if all website owners and
  bloggers made good content material as you probably did,
  the net might be a lot more helpful than ever before.

 174. Right now it looks like Movable Type is the top blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you
  are using on your blog?

 175. Hi! Quick question that’s completely off topic. Do you know
  how to make your site mobile friendly? My web site
  looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a
  template or plugin that might be able to resolve
  this issue. If you have any suggestions, please share.

  With thanks!

 176. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you
  shield this increase.

 177. I am extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify
  it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to
  see a nice blog like this one these days.

 178. I have read several just right stuff here. Certainly price bookmarking for
  revisiting. I wonder how so much effort you put to make this sort of excellent informative website.

 179. I wanted to thank you for this very good read!! I certainly enjoyed every little
  bit of it. I have got you bookmarked to check out new
  things you post…

 180. Good answer back in return of this issue with solid arguments and telling all on the
  topic of that.

 181. Can I simply just say what a relief to find somebody
  that actually knows what they are talking about over
  the internet. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important.
  More people really need to look at this and understand this side of the story.
  It’s surprising you’re not more popular because you certainly possess the gift.

 182. Excellent way of telling, and good piece of writing to obtain information on the topic of my presentation subject matter, which i am going to present in academy.

 183. Wow, marvelous blog format! How long have you ever been running
  a blog for? you made running a blog glance easy. The overall
  look of your site is fantastic, let alone the content!

 184. Thanks in favor of sharing such a nice idea, piece of writing is pleasant, thats why i have read it completely

 185. I have read so many articles or reviews about the blogger lovers
  however this article is really a good paragraph, keep
  it up.

 186. I simply could not depart your website before suggesting that I really
  loved the standard information an individual provide on your guests?
  Is going to be again frequently to investigate cross-check new posts

 187. Hey very nice blog!

 188. Does your site have a contact page? I’m having problems locating
  it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over
  time.

 189. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard
  time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to
  ask!

 190. This piece of writing will assist the internet visitors for creating
  new blog or even a weblog from start to end.

 191. Hello there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.

  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 192. Keep on working, great job!

 193. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t
  appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say
  wonderful blog!

 194. Great blog here! Also your site a lot up very fast! What host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink in your host? I want my site loaded up as quickly as yours lol

 195. you’re in reality a excellent webmaster. The website
  loading speed is incredible. It kind of feels that you’re doing
  any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork.
  you’ve done a fantastic task on this topic!

 196. If you wish for to increase your knowledge only keep visiting
  this site and be updated with the most up-to-date news posted here.

 197. You are so awesome! I do not think I have read through something like this
  before. So nice to find someone with a few unique
  thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up.
  This web site is something that’s needed on the web, someone
  with a bit of originality!

 198. Excellent blog post. I absolutely appreciate this site.
  Keep writing!

 199. I am regular reader, how are you everybody?
  This post posted at this site is really good.

 200. You could certainly see your enthusiasm in the article you write.

  The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say
  how they believe. All the time follow your heart.

 201. WOW just what I was searching for. Came here by searching for ig

 202. I’ll right away grasp your rss feed as I can not in finding your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please let me understand so that I may just subscribe.
  Thanks.

 203. I will immediately snatch your rss feed as I can’t find
  your email subscription link or newsletter service. Do you have any?
  Please permit me understand in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 204. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I
  to find It really useful & it helped me out much. I’m hoping to present something back
  and help others such as you aided me.

 205. I just like the valuable information you supply on your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I’m slightly sure I will be informed lots of new stuff proper
  here! Good luck for the following!

 206. Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a acceptable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast
  offered bright transparent concept

 207. Pretty! This has been a really wonderful post. Thanks for
  supplying this information.

 208. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact
  enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 209. I used to be able to find good information from
  your blog articles.

 210. Hello there, You’ve done a great job. I will certainly digg it and personally
  suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from
  this website.

 211. It’s amazing for me to have a website, which is
  useful in favor of my knowledge. thanks admin

 212. These are in fact fantastic ideas in concerning blogging.

  You have touched some nice factors here. Any way
  keep up wrinting.

 213. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking to exchange techniques with other folks, please shoot
  me an email if interested.

 214. This info is invaluable. Where can I find
  out more?

 215. Actually when someone doesn’t be aware of after that its up to other visitors that they will help, so here it happens.

 216. I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is really good.

 217. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly
  enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m
  still new to the whole thing. Do you have any points for rookie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 218. This paragraph will assist the internet visitors for
  building up new web site or even a blog from start to end.

 219. When I initially commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now each time a comment is added I get three emails with
  the same comment. Is there any way you can remove people from that
  service? Many thanks!

 220. Great goods from you, man. I’ve be mindful
  your stuff previous to and you’re just too magnificent.
  I actually like what you’ve got here, certainly like what you are stating and the way
  in which in which you say it. You make it enjoyable and you continue to care
  for to keep it smart. I can not wait to learn much
  more from you. That is actually a terrific website.

 221. Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you’re talking approximately!
  Bookmarked. Please also discuss with my site =). We can have
  a link alternate arrangement between us

 222. This post offers clear idea designed for the new visitors of blogging, that in fact how to do running a blog.

 223. Great info. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon).

  I have saved it for later!

 224. Great info. Lucky me I found your blog by
  chance (stumbleupon). I have saved as a favorite for later!

 225. we love watching Dancing with the stars, the actresses and actors that joins it are nice-

 226. Stunning Krita Sanon Hi res pictures + Luka Chuppi Duniyaa https://www.youtube.com/watch?v=21pypr2eOZQ

 227. excellent publish, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 228. All varieties of investments include sure dangers.

 229. This is true for funding advice as effectively.

 230. Investors do pay direct and indirect costs.

 231. Ahaa, its nice conversation regarding this piece of writing
  at this place at this webpage, I have read all that, so at this time me also commenting
  here.

 232. Thanks on your interest in Investment Advice.

 233. It’s in reality a nice and useful piece of info. I’m happy that you simply shared this useful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 234. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that «perfect balance» between usability and appearance.
  I must say that you’ve done a very good job with this.
  Also, the blog loads very fast for me on Safari.
  Excellent Blog!

 235. whoah this blog is fantastic i like studying your posts.
  Stay up the good work! You understand, many people are
  searching around for this information, you could help them
  greatly.

 236. You’re so awesome! I don’t believe I’ve truly read anything like that before.
  So nice to find someone with original thoughts on this issue.
  Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing
  that is required on the internet, someone with a bit of originality!

 237. Having read this I thought it was extremely informative.

  I appreciate you finding the time and effort to put this short article
  together. I once again find myself spending a lot of time both reading
  and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 238. Awesome website you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the
  same topics discussed here? I’d really like to be a part
  of group where I can get responses from other knowledgeable individuals
  that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.

  Cheers!

 239. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly
  donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my
  Facebook group. Chat soon!

 240. That is true for investment advice as well.

 241. Now it is time to pick your particular investments.

 242. I do trust all of the ideas you’ve offered to your post.
  They are very convincing and can certainly work. Nonetheless,
  the posts are very quick for newbies. May you please extend them
  a little from subsequent time? Thank you
  for the post.

 243. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months
  of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 244. Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your
  efforts and I will be waiting for your further post thanks once again.

 245. Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

 246. Monetary advisors business is people business.

 247. Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

 248. Hi there! I realize this is sort of off-topic however I needed to ask.
  Does managing a well-established blog like yours require
  a lot of work? I’m brand new to blogging however I do write in my diary
  everyday. I’d like to start a blog so I can easily share my
  experience and feelings online. Please let me know
  if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 249. All types of investments come with sure risks.

 250. Thank you a bunch for sharing this with all people you
  actually understand what you are speaking approximately!
  Bookmarked. Please additionally seek advice from my site =).
  We could have a link change contract among us

 251. All forms of investments include certain risks.

 252. I Will Supply A List Of Business Phone Numbers http://bit.ly/2YvPumT

 253. constantly i used to read smaller content that also clear their motive,
  and that is also happening with this piece of writing which I am reading
  now.

 254. Thank you in your interest in Investment Recommendation.

 255. Contemplate investments that offer fast annuities.

 256. It’s actually a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 257. I believe that is among the most vital info for me. And i am satisfied
  studying your article. But should observation on few common things, The web site style is wonderful, the articles is truly nice : D.
  Good job, cheers

 258. It appears there are sites and also blogs committed to many activities, such tv, music, lives of celebs, and so on. But I really can not locate websites as well as blogs committed to analysis, however an afterthought when it pertains to pastimes … Any person understand some actually preferred as well as excellent ones? Classic and also current literary works are both amazing with me, given that I review both … Many thanks so much! =o-RRB-.

 259. Financial advisors enterprise is folks business.

 260. Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

 261. Backlinks that work Rank your website or Social meadia page fast and drive traffic. Full writeup on Black Hat World http://bit.ly/2w7wZZN

 262. Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

 263. My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 264. And this is an funding risk worth taking.

 265. Just how do you delete your blog site remark that you left on somebody else blog?

 266. I have learn some good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to make one of these great informative site.

 267. There is definately a great deal to learn about this subject.
  I love all of the points you’ve made.

 268. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a
  40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she
  has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it
  with someone!

 269. Can I simply just say what a comfort to find an individual who actually understands what they’re talking about online.
  You definitely understand how to bring a problem to light
  and make it important. A lot more people should read this and understand
  this side of the story. I was surprised you aren’t
  more popular given that you surely possess the gift.

 270. Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform
  like WordPress or go for a paid option? There are so many
  choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any ideas?
  Appreciate it!

 271. If some one wishes expert view on the topic of running
  a blog afterward i advise him/her to pay a quick visit this web site, Keep up the pleasant job.

 272. Hi there to all, since I am really keen of reading
  this web site’s post to be updated daily. It consists of fastidious material.

Leave a Reply