Skip to Content

Саакашвілі – великий диктатор та злочинець-«грантоїд». Чи все-таки месія?

Саакашвілі – великий диктатор та злочинець-«грантоїд». Чи все-таки месія?

Comments
by Январь 15, 2018 Новости

За декілька років перебування в Україні Міхеїл Саакашвілі заполонив собою інформаційний простір.

Частина українців щиро вбачають у ньому нового месію, що врятує їх від безпощадних олігархів, безробіття і непевності в завтрашньому дні, а інша частина – сприймає його виключно як політичного гастролера, котрий приїхав в розбурхану соціально-економічними та мілітарними протиріччами країну, аби підзаробити і поповнити «кешом» свої секретні офшорні рахунки.

Хто він насправді, яку спадщину залишив грузинам і чому його активно розшукує прокуратура Грузії, вимагаючи екстрадиції, з’ясовував журналіст видання Persona.Top.

Третій грузинський президент повідомляв, що Генпрокуратура готує для нього тюремну камеру на батьківщині. Так, у відомстві підтверджують, що гастрольний революціонер дійсно «заочно заарештований». Як повідомили в прокуратурі, його звинувачують у чотирьох тяжких злочинах: інкримінують вбивство Сандро Гиргвіліані – грузинського політичного діяча, жорстоке нанесення травм парламентарію Валерію Гелашвілі, розтрату в 9 мільйонів ларі із фонду Спеціальної служби державної охорони Грузії та захоплення телекомпанії «Імеді», котра особливо гостро критикувала діяльність Міхеїла та його поплічників, що в результаті стало поштовхом до початку масових акцій протесту проти режиму Саакашвілі у Грузії.

– Порушено 4 кримінальні провадження. Екс-президенту загрожує одинадцять років в’язниці, – заявляє Натія Сонгулашвілі, прокурор Головної прокуратури Грузії.

Фото – Натія Сонгулашвілі. Джерело – Обозреватель

Уже є офіційний вирок суду в Грузії щодо Міхеїла

Суддя Тбіліського міського суду Георгій Аверадзе 5 січня виніс Міхо обвинувальний вирок на батьківщині. Екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі визнали винним у зловживанні службовими повноваженнями на посаді глави держави і заочно засудили до трьох років ув’язнення. За версією слідства, він помилував чотирьох поліцейських, що сиділи в тюрмі за вбивство співробітника «Об’єднаного банку Грузії» Сандро Гиргвліані, зробивши це в обхід Комісії з помилування.

Вправно «замилив» очі США

Те, що Міхеїл Саакашвілі великий реформатор і державний діяч, виявилося не більше, ніж міфом, оскільки завдяки своїй природженій харизмі лідера та вмінню правильно організовувати людей навколо, він зумів лише вправно почистити грантові скарбниці, які щедро наповнювали західні донори – розвінчують міф про нього на батьківщині.

– Він міг спокійно прийти до американських партнерів і сказати, що в них в країні повна демократія та свобода слова після того, як закрив редакцію опозиційної газети. Все те, що він говорив, було неправдою, та його слова мали величезний вплив, – каже Лінкольн Мітчелл, професор Колумбійського університету, експерт по Грузії.

За його словами, грузинський президент доклав колосальних зусиль, аби створити позитивний політичний імідж в очах США.

– Треба віддати належне його харизмі та чарівності – він створив навколо себе оточення з людей, що входили до парламенту Грузії та вільно розмовляли англійською – саме ці люди говорили американцям те, що вони хотіли почути, – стверджує Лінкольн Мітчелл.

Фото – Лінкольн Мітчелл. Джерело – Новое время

Образ месії «зліпили» політтехнологи

За словами грузинського політтехнолога Йосифа Заалішвілі, на початку політичної кар’єри Міхо не був серйозною політичною фігурою.

– Коли Міхеїл з’явився в політичній реальності Грузії, він із себе нічого путнього не являв. Але прекрасна команда піарників та політтехнологів зліпила того месію-спасителя, і згодом цей образ продали українцям, – розповідає політтехнолог Йосиф Заалішвілі.

Фото – Йосиф Заалішвілі. Джерело – Фейсбук

Як стверджує очільник партії «Альянс грузинських патріотів» Давид Тархан-Моураві, Саакашвілі повністю народний персонаж:

– Він покликаний говорити народним масам те, що їх болить, те, що актуально. Однак це не означає, що він щиро хоче все виправити. Насправді він прагне розділити Україну на частини, аби створити ті точки напруги, які зсередини знищать державу. При цьому він ще й хоче заробити на цьому величезні гроші.

Фото – Давид Тархан Моураві. Джерело – kavkazplus.com

Спочатку Міхо підтримував корупційний режим Шеварднадзе

Перед мирною трояндовою революцією Міхеїл Саакашвілі був представником тієї влади, яку йому вдалося красиво та епатажно скинути з букетом троянд у руках. Він навіть був міністром режиму корупціонера Едуарда Шеварднадзе.

– Усе було так позиціоновано, що раніше сам Саакашвілі був творцем попереднього режиму – в 1998 році він був лідером парламентської більшості. Саме Міхеїл приймав ті закони Шеварднадзе, проти котрих згодом сам і виступив. Уже потім політтехнологи вдало сконструювали образ Міхо – спасителя та революціонера. Він виявився досить-таки живучим – ось уже протягом другого десятиліття такі персонажі в тренді, – каже Йосиф Заалішвілі, політтехнолог.

Технологія створення подібних героїв-революціонерів є досить поширеною, і її, за словами політексперта, часто застосовували і в інших країнах.

– Просто в Грузії вона ще не була протестована, тому «проект Саакашвілі» виявився успішним. Образ підтримувався «міцною» валютою та дуже продуманим планом вибудовування стосунків із заокеанськими партнерами, – відзначив експерт Йосиф Заалішвілі.

Як і за скільки мільйонів доларів вдалося стати героєм

Варто розуміти, що на Заході є дуже потужними NGO (неурядові організації, що покликані розвивати демократію та захищати права людини у визначеній країні на кошти західних донорів). Тобто вся політична діяльність вибудовується завдяки неурядовому сектору.

– NGO відіграють надважливу роль у формуванні політичного курсу. Аби бути успішним на західній політарені, треба витрачати чимало коштів на лоббістів та експертів. Зокрема, образ Міхеїла Саакашвілі був створений піарником американських демократів Стенлі Клімбергом, а він один із найдорожчих політтехнологів. На піарників та лоббістів третій грузинський президент за останній рік свого правління витратив щонайменше 15 мільйонів доларів, – говорить Йосиф Заалішвілі.

За найскромнішими підрахунками, Міхо привласнив 16 мільярдів доларів

За словами Давида Тархан-Моураві, грузинський революціонер за десять років правління отримав від Заходу в формі донорських коштів до восьми мільярдів доларів. І ще стільки, якщо не більше, Міхо забрав в грузинських бізнесменів. І майже всі гроші були витрачені на формування іміджу Саакашвілі.

– Реформи в Грузії майстерно презентувалися, як щось неймовірне – як ноу-хау, на телебаченні демонструвались програми з експертами, красивими картинками та інтерв’ю. В той час як на практиці все виглядало наступним чином: із одного сектора ми вкрали один мільярд, і дали 16 мільйонів в інший сектор на реформи, – говорить Давид Тархан-Моураві.

За його словами, Саакашвілі – це людина, яка гарно вміє окутати туманом праведності.

– Він може дійсно на найнижчих рівнях, де є прямий контакт із населенням, повирішувати певні питання із корупцією, а на всіх вищих рівнях гроші – донорські кредити та інші позики витрачалися не за призначенням, а на створення іміджу Міхо, – каже очільник партії «Альянс грузинських патріотів».

Америці показували гарну картинку, – натомість за грантові гроші вибудовувалася диктатура

Поки на Захід продавався образ демократичної та реформаторської Грузії, у самій же країні Міхеїл вибудовував жорстку владну диктатуру.

– З одного боку, в західних партнерів «вижимали» гроші для боротьби з корупцією, а з іншого – в державі розквітла «елітна» корупція. Про це йдеться в багатьох міжнародних звітах. Наприклад, якщо ви подивитеся звіти та документи Венеціанської комісії, які говорять про те, що за часів Міхеїла в Грузії приймалися неконституційні закони та закони, що протирічать європейській конвенції з прав людини, – розповідає Лія Мухашаврія, представник Human Rights Priority (неурядова організація «Пріоритет прав людини»).

Судову систему за часів Саакашвілі контролював його брат

За словами представника Human Rights Priority, екс-президент в Грузії володіє чималою елітною нерухомістю в престижних районах. А його брат Давид – неофіційний співвласник нафтової компанії «Вісол». За часів правління Міхо його брат керував судовою системою – через нього проходили всі судді, тому система працювала «правильно».

– Правові інститути в Грузії не функціонували ефективно. Навіть представники американських департаментів все бачили і документували, однак піарники Міхо все вдало нівелювали і «згладжували», – пояснює Лія Мухашаврія.

Фото – Лія Мухашаврія. Джерело -Эхо Кавказа

Як Саакашвілі «віджимав» великий та середній бізнес

Однак внутрішня напруга в країні росла – люди почали виходити на протести та демонстрації, які грузинський президент розганяв ще жорстокіше, аніж Віктор Янукович. Практично кожен третій грузин побував за ґратами, а великий та середній бізнес влада знищувала. До слова, наразі в провадженні є 10 тисяч справ грузинських підприємців, котрі через суд прагнуть повернути собі бізнес, що був незаконно «віджатий» за часів правління Міхо.

– У кращому випадку бізнесменам пропонували, що вони зможуть заробити великі кошти, але будуть володіти лише 10-20 відсотками власного бізнесу. У гіршому випадку їх саджали до в’язниці і туди ж привозили документи і нотаріуса, змушуючи переписувати бізнес на підставних осіб. По суті підприємець залишався лише управителем всього, – розповідає про витівки Міхо Давид Тархан-Моураві.

За словами Лії Мухашаврії, за часів правління Саакашвілі з’явився спеціальний документ – процесуальний договір, відповідно до якого навіть якщо тебе прокуратура безпідставно затримала, ти повинен відкупитися.

– Це був спеціальний «кеш», валіза грошей, яку адвокати носили в прокуратуру, аби відкупити клієнта, навіть якщо він був затриманий безпідставно. При цьому спеціального казначейського рахунку для таких сум не було. Коли мої колеги американці побачили ці валізки з грошима, які носили юристи до прокуратури, то були шоковані, – розповідає представник організації «Пріоритет прав людини».

Наразі Страсбурзький суд, як стверджує Лія, розглядає рекордну кількість справ, що стосуються режиму Міхеїла Саакашвілі.

Чому Саакашвілі програв вибори

Чергові парламентські вибори політсила Міхеїла Саакашвілі у 2012 році програла. Перемогу із результатом 54.85% за партійними списками (і по мажоритарних округах – 53.42%) здобула партія «Грузинська мрія», тоді як  «Єдиний національний рух» здобув 40.43% голосів виборців за партійними списками та 46.58% – по мажоритарних округах.

Про те, чому Саакашвілі зазнав фіаско на виборах, пояснив політолог Лінкольн Мітчелл:

– На мою думку, жителі Грузії навряд чи були в захваті від «Грузинської мрії». Вони просто прагнули швидшого економічного зростання. Були реальні страхи і відчуття ненависті та злості щодо партії Саакашвілі «Єдиний національний рух» – через те, що за часів її правління придушувалися права людини та ігнорувалися принципи демократії. Це щось на зразок «ми будемо керувати всім, але якщо ви з нами не погоджуєтеся, то ми вас «відсіємо», і влаштуємо вам «нелегке життя». Фактично, це зробили представники політсили Міхо – тому грузини проти цього вже другий раз проголосували.

Відзначимо, що у 2013 році представник партії «Грузинська мрія» Георгій Маргвелашвілі виграв президентські вибори, отримавши понад 62 відсотки голосів жителів Грузії. Міхеїл Саакашвілі відповідно до норм Конституції на третій строк балотуватися не мав права. Давид Бакрадзе із партії Міхо зайняв другу позицію з великим відривом – йому вдалося набрати тільки 21,73 відсотки.

Часи перемог Саакашвілі над опозицією

Нагадаємо, що на попередніх парламентських виборах 2008 року партія Міхо здобула абсолютну перемогу – 59.18 відсотків виборців. Опозиційна сила «Об’єднана Опозиція – Національний Форум – Нові Праві» тоді зайняла другу сходинку – з величезним відривом – 17.73 відсотки. Також в тому ж році відбулися дострокові президентські вибори, де перемогу здобув Міхеїл Саакашвілі, незважаючи навіть на те, що передумовою до обрання нового президента стали звинувачення опозиційних сил щодо Міхо в тому, що він «прибрав» своїх політопонентів. Саме тоді, в вересні місяці на опозиційному телеканалі «Імеді» виступив представник опозиції Іраклій Окруашвілі, прямо звинувативши президента. Тоді Грузію охопили опозиційні мітинги – на вулиці столиці, за різними оцінками, вийшло від 50 до 90 тисяч людей з вимогами провести вибори, змінити виборче законодавство та визволити політичних в’язнів. Однак президент дав наказ витіснити з площі перед парламентом протестувальників – їх жорстоко розігнала поліція. Саакашвілі вирішив задовольнити вимоги учасників акцій протестів – виступив на телебаченні, оголосив про дострокові президентські вибори, призначив дату виборів до парламенту.

Як відомо, на парламентських і президенстьких виборах знову ж таки виграв Міхо. Для порівняння: кандидат від опозиції на президентських виборах набрав тільки 25 відсотків голосів виборців, однак члени опозиції з результатами виборів не погодилися, апелюючи до масових фальсифікацій і залучення адмінресурсу. На їхню думку, Леван Гачечіладзе, суперник Міхеїла, насправді отримав 40%. Представники Ради Європи, ОБСЄ і ПАСЄ президентські вибори визнали чесними, однак окремі представники цих делегацій повідомляли, що результати було сфальсифіковано, а самі вибори не відповідали міжнародним стандартам.

«Що б там не казали, але реформи в Грузії були», – Гордон

Відомий український журналіст, телеведучий та медійник Дмитро Гордон переконаний, що за часів президентства Міхеїла Саакашвілі реформи в Грузії дійсно втілювалися в життя. Про це він розповів журналістам телеканалу «112».

– Про Саакашвілі можна говорити все, що завгодно, але я побував в Тбілісі, де поспілкувався з двома міністрами охорони здоров’я, начальником грузинської митниці та заступником міністра фінансів за часів Міхеїла. Так, там через митницю йшла мільйонна контрабанда, і, як казав митник, Міхо тільки сказав «припинити», і все одразу припинилося в один момент. І надходження до держбюджету виросли в 5 разів, а згодом ще більше. Митникам підняли зарплату, встановили відеокамери, і була передбачена в’язниця у разі, якщо хтось «попадав». Єдине, що було погане в цій системі – так це те, що не можна вже було нічого вкрасти. Також там успішна медреформа – всі лікарні нові, якісно відремонтовані старі, або побудовані з нуля, медицина – страхова. Я питаю, скільки отримує лікар, а мені кажуть – 5-7 тисяч. Перепитую – «ларі?», відповідають: «Ні, доларів», – в захваті Дмитро Гордон.

За словами медійника, йому вдалося побувати в лікарні – там все за останнім словом техніки – нова апаратура, інструменти, палати, обладнані всім необхідним, тобто дійсно двадцять перше сторіччя.

– Один із хірургів сказав: «Я от 12 тисяч доларів заробляю в місяць», – розповідає Дмитро Гордон, – а знаєте, як Саакашвілі медреформу проводив – найбільше їй противилися замісники головлікарів лікарень, так тоді Міхо сказав – ось накази про реформу – виконуйте, а не погоджуєтесь – сідайте до тюрми. І тепер, як бачите, в Грузії чудове медичне обслуговування.

Незрозуміло, хто фінансує Міхо та його політичні цілі

Однак український журналіст, нахвалюючи Міхеїла, як реформатора, й досі сам для себе не дав відповіді на запитання, яка мета його перебування в Україні.

– Я розумію, що Саакашвілі виступає тараном, для того, щоби протаранити корумпованих українських чиновників… Але для в мене немає відповіді на запитання, «хто фінансує Саакашвілі», а те, що хтось фінансує – то факт. І які кінцеві цілі – скинути Порошенко, Гройсмана, стати прем’єр-міністром, скинути всіх… Що є ціллю – незрозуміло поки що, – розмірковує медійник.

За словами Дмитра Гордона, ситуація із показовим публічним арештом екс-президента Грузії теж виглядає багатозначно.

– Тут може бути декілька сценаріїв. Наприклад, перший: силовики не хочуть арештовувати Саакашвілі, бо, можливо, вони так само зневажають українську владу. Другий: Саакашвілі підтримує Аваков, тому що Порошенко – їхній спільний ворог. Сценарій третій: звичайна слабкість силовиків, коли вони, побачивши величезну масу людей, злякалися. Та навіть коли політика скрутили і запихали в «бусік» – мене це обурило дуже, адже він колишній президент, однак, можливо, це теж сценарій – частина спектаклю. Я вже у ніщо не вірю, – говорить журналіст про імовірні варіанти розвитку подій навколо фігури Міхо.

За словами Гордона, якщо Міхеїл Саакашвілі попросить олігархів, аби зняти Порошенка та Гройсмана, то йому можуть дати кілька мільярдів. А те, що він взяв 500 тисяч гривень в Курченка – неправда, принаймні медійник в це не вірить.

Політик з «яйцями»

За словами українського журналіста, третій президент Грузії пройшов потужну політичну школу, ставши тим, ким він є.

– На відміну від українських політиків, Міхеїл Саакашвілі – це політик із «яйцями», він пройшов дуже потужну школу виживання. Коли на Тбілісі йде армада російських військ і президент дружньої Франції Ніколя Саркозі телефоном каже, що тобі пришлють гвинтокрил – відлітай, і все, ми тебе прикриємо. А він же нікого не послухав і в результаті вистояв. А в таких битвах загартовуються м’язи. Тому, на мій погляд, те, що відбувається в Україні для Міхо – це лише розминка. Йому втрачати нічого – раз; грошей ніде немає, за які можуть підвішати – два; і компромату немає – три, – відзначив Дмитро Гордон.

Фото – Дмитро Гордон. Джерело -Vse.Media

Про тісні стосунки з Трампом

Як стверджує Дмитро Гордон, у екс-президента Грузії є дуже потужні зв’язки в США.

– Не забуваймо про його близькі стосунки з Дональдом Трампом. Як відомо, Трамп прилітав до Батумі – і Міхеїл не один раз бував у гостях в американського президента. Про що вони говорили – ми не знаємо. Для Трампа Саакашвілі – президент Грузії, а лідери держав – це особлива каста, навіть якщо вони вже у відставці. І коли президент звертається до президента з проханням, то це завжди вислуховується, – сказав Гордон.

Чи є російський слід в українському турне Саакашвілі?

Не оминув своєю увагою екс-президента Грузії в контексті України і кремлівський диктатор Володимир Путін. За його словами, діяння Міхо – це плювок в обличчя грузин та українців.

– Як ви все це терпите до цього часу? Це ж особа, котра раніше стояла на чолі грузинської незалежної держави, а тепер бігає по всіх площах, викрикуючи на весь світ, що він українець. Невже в Україні немає справжніх українців? От як Україна це все терпить!?. Мені так жаль, аж серце кров’ю обливається, – повідомив про своє ставлення до Сакаашвілі на прес-конференції президент Російської Федерації.

Фото – Володимир Путін. Джерело – Газета.ру

Навряд чи, виходячи із заяв президента Російської Федерації, Міхеїла фінансують російські олігархи, його політичне турне по Україні має «російський слід». Нагадаємо, грузинському політику пред’являли звинувачення в тому, що його начебто фінансує олігарх-втікач Сергій Курченко, аби великий реформатор в Україні «просував» інтереси Кремля.

Що про Саакашвілі думають на батьківщині

Ми запитали у жителів Грузії, як вони ставляться до свого колишнього політичного лідера. Відповіді отримали різні.

– Він «старий» в тому сенсі, що нічого нового вже не зробить. Його «епоха» минула… Так, те, що він зробив для Грузії, не віднімеш. Нормально почала заробляти поліція, набагато менше стало корупції, піднявся бізнес, потяглись туристи до нас… Його не люблять грузини саме за строгість – він змушував працювати, жорстко карав. Тому сьогодні половина його підтримує, половина – ні, – каже грузин Давид, бухгалтер, – у Грузії його не чекають, Америці він не потрібен, нехай іде в президенти Кенії. Там його ще не знають, африканців він швидко вимуштрує.

Грузинський менеджер Андро колишнього президента не поважає. В часи його правління друзі та родина чоловіка добряче постраждали: брата Андро посадили до в’язниці, бо він ненароком придбав крадену техніку, а друзів заарештували на мітингах, де вони протестували проти Саакашвілі.

– Коли він утік, для моєї сім’ї це було величезним щастям, – каже Андро. – Те, що його позбавили громадянства України, це правильно. Хто він такий в Україні? І навіщо йому взагалі було його давати?.. Хай би сидів тихо в Америці, поки його не чіпали. Я думаю, рано чи пізно до нього все одно дістануться грузинські спецслужби.

Автор: Олексій Рахманін

Previous
Next

One commentcomments153

 1. I simply want to say I am all new to blogging and site-building and certainly loved this website. Most likely I’m want to bookmark your website . You amazingly have fantastic articles and reviews. Kudos for sharing with us your website page.

 2. How do i get rid of undefined in blog posts?

 3. How do I start blogging and make money at the same time?

 4. The first piece is geotagging each blog post on some sort of map.. . The second piece is meshing those points on a map with other people. Essentially we’d like several members of our team to provide updates regularly and post their locations to the same map..

 5. This is the right blog for everyone who is really wants to discover this topic. You know so much its nearly not easy to argue on hand (not that I really would want…HaHa). You actually put the latest spin for a topic thats been written about for years. Wonderful stuff, just fantastic!

 6. How do I start a blog with payment options for readers?

 7. It¡¦s actually a nice and useful piece of information. I¡¦m happy that you just shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 8. You made a few good points there. I did a search on the topic and found a good number of persons will consent with your blog.

 9. I wanna start a website about fantasy sports. I have lots of ideas for content..

 10. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 11. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 12. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 13. whoah this weblog is fantastic i like studying your posts. Stay up the good work! You recognize, many people are searching round for this information, you could aid them greatly.

 14. I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You’re amazing! Thanks!

 15. excellent put up, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

 16. Of course, what a magnificent site and enlightening posts, I surely will bookmark your blog.Best Regards!

 17. You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most persons will consent with your blog.

 18. Useful information. Fortunate me I discovered your web site accidentally, and I’m surprised why this accident did not came about earlier! I bookmarked it.

 19. I savour, lead to I found just what I was taking a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 20. You can definitely see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart.

 21. Thank you for the auspicious writeup. It in reality used to be a leisure account it. Look advanced to far delivered agreeable from you! However, how can we keep up a correspondence?

 22. I’m also writing to let you understand what a outstanding experience my cousin’s princess found going through your web site. She came to find many pieces, with the inclusion of what it’s like to possess a very effective giving character to have many people without problems have an understanding of a number of multifaceted topics. You actually surpassed our own expected results. Many thanks for coming up with such interesting, trusted, edifying as well as unique thoughts on that topic to Janet.

 23. Terrific paintings! That is the kind of information that are supposed to be shared across the internet. Shame on Google for not positioning this publish higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 24. Great paintings! That is the kind of info that are supposed to be shared across the web. Disgrace on the search engines for now not positioning this put up upper! Come on over and consult with my website . Thanks =)

 25. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 26. How could I write blogs or articles and get paid for it?

 27. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I¡¦ll try and check back more often. How frequently you update your site?

 28. I¡¦ll immediately seize your rss feed as I can not in finding your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 29. naturally like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth however I¡¦ll certainly come again again.

 30. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 31. I just couldn’t leave your web site prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information an individual provide to your guests? Is gonna be back often to inspect new posts

 32. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect site.

 33. I went over this web site and I conceive you have a lot of great information, saved to fav (:.

 34. This is really a good web internet site. Very good clean interface as well as good educational weblogs. We will likely be coming back quickly, thanks for the fantastic weblog. While these types of have a straps to hold child within location while you might be changing them, you should never child unattended when the pad is not buckled in order to anything.

 35. I haven¡¦t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 36. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 37. Hi there very cool blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally¡KI’m glad to search out a lot of helpful information here in the put up, we need develop more techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 38. I carry on listening to the reports lecture about receiving free online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 39. I was just seeking this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative sites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 40. It’s in reality a great and useful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 41. I precisely needed to say thanks all over again. I am not sure the things I would have undertaken in the absence of the actual concepts contributed by you about such subject matter. Entirely was a real scary situation in my circumstances, nevertheless being able to see a new skilled avenue you handled the issue made me to cry for fulfillment. I am just happy for this support and then sincerely hope you are aware of an amazing job you are always putting in instructing men and women using your webpage. Probably you haven’t come across any of us.

 42. Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What an ideal web-site.

 43. You really make it seem so easy with your presentation but I in finding this matter to be really something that I believe I might by no means understand. It seems too complex and very extensive for me. I am taking a look ahead for your next post, I¡¦ll try to get the dangle of it!

 44. Good post and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to get some professional writers? Thanks in advance 🙂

 45. I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 46. Very interesting subject, thanks for putting up.

 47. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 48. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 49. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work.

 50. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 51. I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 52. Thanks for sharing superb informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal web-site.

 53. Good write-up, I’m normal visitor of one’s website, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 54. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 55. I was just searching for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative web sites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 56. I have fun with, result in I discovered exactly what I used to be having a look for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 57. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. A great read. I will definitely be back.

 58. Good write-up, I am normal visitor of one¡¦s blog, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 59. You are my inhalation , I have few web logs and rarely run out from to brand.I think this internet site has got some real superb information for everyone. «Philosophy triumphs easily over past evils and future evils but present evils triumph over it.» by La Rochefoucauld.

 60. I¡¦ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this info So i am glad to exhibit that I’ve a very just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I such a lot no doubt will make sure to do not disregard this website and provides it a look regularly.

 61. you’re really a good webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a fantastic process on this matter!

 62. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thanks , I¡¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 63. I have been examinating out some of your stories and i must say pretty nice stuff. I will definitely bookmark your site.

 64. Only wanna admit that this is handy , Thanks for taking your time to write this.

 65. A person essentially lend a hand to make severely articles I would state. This is the very first time I frequented your web page and so far? I amazed with the analysis you made to make this actual submit amazing. Wonderful job!

 66. I really appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again!

 67. I’ve been surfing on-line more than three hours these days, yet I never discovered any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the web will probably be much more helpful than ever before.

 68. hi!,I really like your writing very a lot! proportion we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL? I need a specialist on this space to solve my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 69. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 70. Thank you, I’ve recently been looking for information approximately this topic for a long time and yours is the best I’ve found out so far. However, what concerning the conclusion? Are you certain about the supply?

 71. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 72. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!

 73. Great amazing issues here. I¡¦m very happy to see your post. Thank you so much and i’m looking forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 74. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 75. It¡¦s actually a great and useful piece of info. I am happy that you just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 76. Great tremendous things here. I am very happy to see your post. Thanks a lot and i am having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 77. I truly enjoy looking at on this website, it contains fantastic articles. «A short saying oft contains much wisdom.» by Sophocles.

 78. A person necessarily help to make critically posts I’d state. This is the first time I frequented your website page and to this point? I surprised with the research you made to create this particular put up amazing. Wonderful process!

 79. My spouse and i felt contented when Peter could conclude his investigation from your ideas he discovered from your very own web site. It is now and again perplexing to simply possibly be giving out guidance that some others might have been making money from. Therefore we do understand we’ve got the website owner to give thanks to for that. Those explanations you made, the straightforward web site menu, the friendships you can help to engender — it’s got all amazing, and it’s helping our son in addition to the family do think the subject is excellent, and that’s extraordinarily serious. Thank you for everything!

 80. Keep working ,splendid job!

 81. Hello.This post was extremely interesting, particularly since I was investigating for thoughts on this matter last Sunday.

 82. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 83. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 84. There is perceptibly a lot to realize about this. I think you made certain nice points in features also.

 85. I’ve been browsing online greater than three hours as of late, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It¡¦s lovely price sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content material as you did, the web shall be a lot more useful than ever before.

 86. I think this internet site holds some real fantastic info for everyone :D. «America is not merely a nation but a nation of nations.» by Lyndon B. Johnson.

 87. I in addition to my buddies happened to be examining the excellent procedures found on your web page while suddenly developed a terrible suspicion I never thanked the web site owner for them. The people are actually as a result stimulated to read all of them and have undoubtedly been making the most of those things. Appreciation for truly being so helpful as well as for finding certain tremendous topics millions of individuals are really eager to know about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 88. You could definitely see your enthusiasm in the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 89. I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I absolutely enjoy reading everything that is posted on your site.Keep the posts coming. I liked it!

 90. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 91. This site is often a walk-through for all of the data it suited you with this and didn’t know who need to. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 92. mstxsyas,Are you searching for top class Escort service in Noida and want to enjoy with them, hire sexy girls from top Greater Noida escort service and enjoy full night.

 93. You are a very smart person!

 94. Game Killer Apk Download Latest Version for Android (No Ad) … Guess not because Game killer full version app is not available on Play store.

 95. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What an ideal website.

 96. I just want to say I’m all new to blogging and site-building and truly loved this blog. Probably I’m planning to bookmark your blog post . You certainly have fantastic posts. Many thanks for sharing with us your webpage.

 97. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch!

 98. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and best of luck.

 99. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 100. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 101. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 102. ireekehuct Yeezy Shoes,Thanks for this useful information, Really amazing. Thanks again. I LOve your BloG

 103. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 104. Very efficiently written post. It will be valuable to anybody who usess it, including myself. Keep up the good work — can’r wait to read more posts.

 105. Great write-up, I am normal visitor of one¡¦s site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 106. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 107. Thank you, I’ve recently been searching for info about this topic for a long time and yours is the greatest I’ve discovered so far. However, what in regards to the bottom line? Are you certain concerning the source?

 108. You can certainly see your skills within the work you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 109. What blog hosting website should I create a blog on?

 110. I have been browsing online more than three hours nowadays, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It¡¦s lovely value enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made excellent content material as you did, the web might be a lot more useful than ever before.

 111. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 112. uzddfzbvrds Yeezy 350,If you have any struggle to download KineMaster for PC just visit this site.

 113. Am i legally responsible for material on my blog sites & forums that others have composed?

 114. I wanted to post you the little word just to say thanks again for all the pretty tips you’ve contributed in this case. This has been so seriously open-handed of people like you to present unreservedly precisely what a number of people could possibly have offered for sale for an electronic book to end up making some money for themselves, mostly now that you might well have done it in the event you wanted. These tricks as well worked as a great way to realize that many people have the same dreams much like mine to find out somewhat more with reference to this problem. I’m certain there are millions of more pleasant situations ahead for folks who read your website.

 115. I want to get across my passion for your kind-heartedness supporting folks who really need help with this one situation. Your real dedication to passing the message all-around was especially functional and have specifically helped guys much like me to reach their desired goals. The important help denotes much to me and additionally to my fellow workers. Best wishes; from each one of us.

 116. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too excellent. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is actually a great web site.

 117. Thanks for sharing superb informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What an ideal website.

 118. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 119. Great amazing things here. I am very glad to see your post. Thanks a lot and i am taking a look forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 120. Federal Reserve Chairman Jerome Powell stressed that the global economic growth rate is slowing, and Trump’s chief economic adviser Larry Kudlow also made similar comments on Friday. The White House chief economic adviser Kudlow said that the US economy may need to cut interest rates, there is no inflation problem, the Fed does not need to raise interest rates.

 121. I am just commenting to make you understand what a beneficial discovery my girl experienced reading through the blog. She picked up some pieces, most notably how it is like to possess an awesome giving mood to have certain people with no trouble grasp some tricky things. You actually exceeded visitors’ expected results. Thanks for showing those valuable, dependable, edifying and in addition easy thoughts on this topic to Jane.

 122. I wish to get more fans by submitting my pictures to blog sites. Like when people click with, they will connect to my blog.

 123. “The economy has been going down since November last year, but in the past two weeks, there have been signs that the situation is stabilizing, which is a comforting thing in itself,” O’Neill added.

 124. I require to gain a little additional money and also I am a really opinionated person so I feel like composing blog sites would be a good beginning to making some extra cash. I am a full-time university student as well as I also have a $20 hr a week work however I am still having troubles making ends satisfy. Many thanks for any kind of help!.

 125. the “Bred” Air Jordan 4s have gone on to become one of Jordan Brand’s most iconic sneakers of all time. Now, they’re set to return in April, complete with an original detail that was absent when they last released in 2012: original Nike Air branding on the heel, a mark that was last spotted on the 1999 retro.

 126. The Warriors know the formula. Desperate times in the NBA playoffs call for an inspired defense. Without it, even the Warriors are vulnerable.

 127. Me nevertheless prepared to you’ll. This can be the type of hand to get certain do that your current difficulties false information absolutely electronic many blogs and forums. Be thankful for very own berbagi this method top doctor.

 128. Just how does one earn money from blog sites? How does one begin it or go about it? Exists a certain means to do it? Just exactly how does one make money from blog sites to begin with? Where does one start in this? Do you have to promote as well as use your bank card? Are there any type of certain type of rules you need to follow? Do you have to set the blog site up yourself or exist ones that assist you establish it up? How do you get advertisers on your blog? Are individuals limited to the number of blogs online? Just how often do you get paid?. Thanks for the help!.

 129. Throughout the great scheme of things you get a B+ with regard to effort. Where you actually lost us was on all the details. As it is said, details make or break the argument.. And that could not be much more true in this article. Having said that, let me inform you what exactly did do the job. Your text can be very engaging and this is probably why I am making an effort to opine. I do not make it a regular habit of doing that. Second, even though I can notice the jumps in logic you come up with, I am not certain of exactly how you appear to unite your details which in turn help to make the final result. For the moment I shall subscribe to your issue however hope in the future you actually connect your facts much better.

 130. I always visit your blog everyday to read new topics.~’`-~

 131. The Nectarine has smooth-slick pores and skin like a Plum. The style is resembling a Peach. The significant distinction is that the Peach has a rough protective skin a prickly fiber that protects the fruit and if not wiped-off can hurt your tongue….

 132. Whats Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & aid other customers like its aided me. Good job.

 133. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 134. This will be the correct weblog for everyone who is wishes to learn about this topic. You already know much its almost challenging to argue along with you (not too I actually would want…HaHa). You certainly put a different spin for a topic thats been discussing for a long time. Great stuff, just wonderful!

 135. What are some excellent websites and blogs for inexpensive style for grownups?

 136. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skills has inspired me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 137. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a tremendous web site.

 138. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 139. Wow, incredible blog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The whole glance of your site is magnificent, as smartly as the content material!

 140. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 141. 1 simple free Android app that finds 10’s of thousands of unique followers for you.

 142. link:Stunning pictures of the beutiful Krita Sanon with music Luka Chuppi Duniyaa coca cola tu luka chuppi

 143. Stunning Krita Sanon Hi res pictures + Luka Chuppi Duniyaa https://www.youtube.com/watch?v=21pypr2eOZQ

 144. I will right away grasp your rss as I can not to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please let me realize so that I may just subscribe. Thanks.

 145. I believe you have remarked some very interesting details , appreciate it for the post.

 146. I require to make a little additional money and I am a very opinionated person so I feel like writing blogs would be a great start to making some additional cash money. I am a full time university student and also I likewise have a $20 hr a week task but I am still having problems making ends satisfy. Many thanks for any kind of help!.

 147. What sites as well as blogs do the browsing area connect most on?

 148. You can definitely see your skills within the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

 149. Backlinks that work Rank your website or Social meadia page fast and drive traffic. Full writeup on Black Hat World http://bit.ly/2w7wZZN

 150. My friend as well as I have actually been reviewing individual blogs and on the internet journaling. She really feels that personal sensations and such ought to not shared in such open online forums. I see no worry with it. Share your ideas:. 1. Do you blog site or journal?. 2. Do you favor face to face expression of sensations over composed interaction?.

 151. Keep working ,terrific job!

 152. Thanks for your own efforts on this web page. My daughter takes pleasure in making time for internet research and it’s really easy to understand why. A number of us notice all regarding the powerful means you provide simple tips via the web blog and even invigorate contribution from some other people on the topic plus our own child is always understanding a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You have been conducting a fabulous job.

 153. Just intend to share something. I need to submit my blogs to blog websites with a lot of individuals reviewing blogs. That’s what I require most.

Leave a Reply