Skip to Content

Не хочу, чтобы он победил. О чем говорят украинцы в очереди за правом голоса

Не хочу, чтобы он победил. О чем говорят украинцы в очереди за правом голоса

Comments
by Апрель 17, 2019 Новости

О пів на шосту вечора. Під Дарницькою райдержадміністрацією стоять з десяток людей і сваряться з двома працівниками РДА, які не пропускають людей всередину.

– Перестаньте кричать! Зачем вы балаган этот устраиваете?

– Так вы ж не слышите! Я ж объясняю, что это бред, что вы так работаете. Вы не справляетесь!

– У нас и так в два раза увеличилось количество сотрудников, которые обрабатывают информацию.

– Это мало! Надо было в 5-10 раз! Я три раза уже приходил и не мог получить услугу! У вас тут всегда очереди! Вы препятствуете моему волеизъявлению!

– Моя дитина уже годину мерзне тут на вулиці! Бо ви не пускаєте!

– Вы можете не кричать?!

– А чего вы не пропускаете?!

В останні дні прийому заяв на зміну місця голосування у відділах ведення держреєстру виборців – аншлаги.

В Дарницькій РДА, яка розташована на Позняках, одному з найбільш густонаселених районів Києва, за один день записалося на зміну місця голосування понад 800 осіб.

Дехто прийшов о шостій ранку, щоб записатися у списки, які люди між собою організовують під дверима адміністрації, поки та ще закрита.

Більшість після запису йде назад додому чи у справах, а потім повертається знову.

Той, хто приходив наприкінці робочого дня, всередину вже потрапити не міг. Мовляв, і без вас там у коридорах чекає купа людей, яким обіцяли прийняти до останнього клієнта, хоча робочий день завершувався о 16:45.

– Приходите завтра, мы будем принимать и на выходных, – продовжують заспокоювати чиновники людей під дверима.

– Так завтра вы опять скажете, что много людей и все не успеют!

– Вы завтра вообще только до трех работаете! Как вы успеете?

– Но работаем же! В выходной день!

Через обмежені терміни подачі заяв на зміну місця голосування перед другим туром людей тут приймали і на вихідних.

Якщо перед першим туром виборів на підготовку списку виборців було відведено три місяці, то перед другим – лише 8 днів. Оскільки заяви про місце голосування приймають лише після оголошення ЦВК остаточних результатів першого туру.

15 квітня – останній день, коли можна було змінити місце голосування. Перед першим туром у Дарницькій РДА таких було 6 657 осіб. По всій Україні – 300 тисяч.

За перші п’ять днів тут на Дарниці встигли прийняти 3 790 заяв. На вихідних тут роботи ще й додалося – паралельно співробітники відділу ведення Держреєстру виборців мали друкувати запрошення на голосування.

При цьому УП у відділі спростували інформацію про збільшену удвічі кількість працівників, озвучену чиновником РДА для заспокоєння людей на вулиці.

«В нас п’ять людей як було, так є. Збільшити неможливо, бо лише ми маємо спецдопуск до програми», – пояснила керівник відділу Олена Більська.

«Если что, новому президенту дадим так, что зубы вылетать будут»

Врешті людей, що сварилися на вулиці, всередину таки пропустили – коли з’явилися ознаки стихійного мітингу.

– Они специально людей не пускают. Это по команде власти!

Уточняю в найбільш крикливого виборця, навіщо владі така команда. Переконує, що таким чином будуть фальсифікувати вибори. Мовляв, самі внесуть в списки людей, які не встигли написати заяву, і за них проголосують.

– Так! У нас в населеному пункті прийшло 30% голосувать, а написали 100% явку!– додає жінка з дитиною. Уточнити назву населеного пункту, правда, вона не забажала. Лише сказала, що це було десь в Пирятинському районі на Полтавщині.

– Моя дитина ото мерзне ходе, не дають зайти дитині! – продовжила кричати вона.

– А чего вы стоите? Открыли двери и заходим, и никого не спрашиваем, и всех выносим! – втрутився пенсіонер.

Врешті, коли чиновники РДА відкрили двері, мама з дитиною заходити не поспішала. Як і пенсіонер. Пояснив, що він взагалі – киянин і має тутешню реєстрацію, просто прийшов підтримати людей і заодно виговоритися, як його дістала влада за всі роки.

– Вот эта вся рать должна сидеть на скамье подсудимых! Начиная от Кучмы! Их посадить, а наворованные деньги отобрать и отдать народу!

– А новий президент не буде красти? Якщо всі завжди були погані? – уточнюю у 72-річного пенсіонера.

– А новому президенту никто украсть не даст! А если что, мы ему дадим так, что зубы вылетать будут.

– А як вам, до речі, чутки ці, що він наркоман? – різко змінюю тему розмови, цікавлячись думкою старшого покоління щодо тиражованих проти Зеленського контраргументів.

– Наркоман? А этот Пидарашенка – алкоголик! И он будет сидеть!

– Я хочу, щоб поміняли все на світі і всьо. Хай лучше другі гребуть, а не ці самі і те саме, – додала від себе мама з дитиною, яка далі мерзла надворі.

Жінка поскаржилася, що їй як багатодітній знімають усі податки з зарплати працівниці дитячого садочка, а за догляд за лежачим батьком платять лише 29 гривень в день. А у самого батька – пенсія лише 1500 гривень, хоча «все життя проробив трактористом у колгоспі».

– Мені надоїли вже Рошени! П’ять тортів на пенсію – це вже сміх! – додала вона.

«Боюсь, что вернемся во времена Януковича»

Всередині РДА на третьому поверсі, де приймали заяви від виборців, атмосфера була протилежна вуличній. Попри величезну кількість народу в задушливих коридорах панувала тиша. Хто сидів на кріслах, хто на столах, хто прямо на підлозі. Оcновна частина стояла.

Офіційний робочий день тут вже годину як завершився. Але в кабінет викликають лише 577 і 578 номери зі списку, в якому понад 800 осіб.

– Я уже тут давно. В 10 утра записался, был 635-ым. Потом ушел, несколько раз сюда возвращался и опять уходил. И уже с четырех часов не выхожу, потому что дверь закрыли, и назад могу не попасть, – розповідає молодий чоловік Павло із Запорізької області, який працює в Києві.

Каже, що буде сидіти вже до кінця, бо в інший день не вийде – спеціально сьогодні відпросився на цілий день з роботи.

– Если не проголосуешь, за тебя проголосуют. Сейчас решается судьба страны. Будет ли война и будем мы с Россией дружить или нет.

Павло не каже, за кого він збирається голосувати, але уточнює – він проти кандидата, який «сделал из выборов шоу». Чоловік припускає: якщо переможе не його кандидат, то «с Европой отношения ухудшатся».

– Да, за последние пять лет много и плохого было, но лично у меня жизнь улучшилась. Да, зарабатывать стал больше.

 Я жену привел. Мне важно, чтоб она тоже проголосовала, потому сделал все возможное, чтоб ее зарегистрировать, – розповідає киянин Ігор, дружина якого прописана в Сумах. Сама вона відмовляється давати коментар, мовляв, за неї чоловік все скаже.

– А дружина голосуватиме за того ж кандидата, що й ви? – уточнюю.

– Ну, еще не хватало, чтобы мы вместе жили и по-разному голосовали, – сміється у відповідь чоловік.

Ігор каже, що перед першим туром тут заявку подали буквально за п’ять хвилин.

– А сейчас и времени мало осталось, и вы видите, какой накал в обществе? Мне, например страшно, что будет. Но надежда еще остаётся.

– А чого саме ви боїтеся?

– Боюсь, что вернемся во времена Януковича.

– Так дехто каже, що добре тоді було, долар був по 8 гривень.

– Так а кредитов сколько они тогда взяли, чтоб был по 8? А сейчас отдают, а “поганий” почему-то Порошенко. Еще боюсь, что Коломойский себе 2 миллиарда будет возвращать, что будет инфляция, что будут недоразумения с МВФ. И вообще мне Зеленский не нравится своим разворотом к России. Мы же видим, как Россия его поддерживает. Хотя я понимаю, что большинство будет голосовать не за Зеленского, а потому что ненавидит Порошенко.

Ігор обурюється, що його сусід по гаражу нарікає на владу, бо в мами низька пенсія і немає субсидії через прописаного в квартирі сина, а сам син “на новом “Спортедже” ездит”.

– То есть важно не как человек себя чувствует, а как он о себе думает. Если посмотреть на припаркованные возле моего дома машины – что стать уже негде, то жить однозначно лучше стало. И люди постоянно куда-то летают, по два раза в год.

«Как бы США не начали бомбить Киев и Украину»

– Да, получила, вот! – усміхається з посвідченням про зміну місця голосування пенсіонерка із Запорізької області Валентина Григорівна, яку ловлю на сходах при виході з РДА. Вона зараз живе у столиці у сина, який тут працює і нещодавно купив квартиру.

Каже, це була її третя спроба отримати посвідчення. Перший раз вона прийшла і записалася у списки, думаючи, що їх автоматично перенесуть на завтра. Але наступного дня в списках себе не знайшла.

Вдруге жінка записалася і повернулася сюди після п’ятої вечора, але двері в РДА вже були зачинені.

– Сегодня в шесть утра пришла. На окошечке возле входа люди записывались, все культурно, никто не ругался, шутили. Записалась уже в пятую сотню. После обеда вернулась и только в полседьмого получила документ, – каже пенсіонерка.

Вона описує свій марафон за правом голосу з посмішкою і без обурень на владу та черги.

Хоча голосувати зібралася проти нинішньої влади, заради чого не пошкодувала ні часу, ні сил.

– Я болею за Украину. Мне очень жаль, что идет война. Я считаю, что Зеленский – порядочный человек. У него не будет столько агрессии к Донбассу и желания его уничтожить, как у Порошенко, – видає Валентина Григорівна, яка переконана, що війну можна завершити, домовившись з Путіним.

– Вот это неправильно, что выступают против Зеленского, что он готов стать на колени (перед Путіним – УП). Но разве это унижение, когда люди гибнут? Ну и что, если будет автономия Донбасса. Вот мы в Сибири тоже раньше жили в автономной области. Какая разница? Пусть будет автономия, если мир от этого будет.

Під час розмови пенсіонерка не приховує тугу за Радянським Союзом, який, на її думку, підступно «розвалили американці». Переконана, що війна на Донбасі теж спровокована ними, щоб «розділити народи».

– Как бы США не начали бомбить Киев и Украину, – раптом відповідає пенсіонерка на запитання, чого очікує від перемоги Зеленського. Мовляв, так американці можуть відреагувати на «втрату» України.

Крім того, жінка на фізіологічному рівні не сприймає чинного президента. Каже, що від Порошенка у неї піднімається тиск.

– Он во всем винит Путина, но агрессию я ощущаю именно от Порошенко. У меня после его выступлений, с такой агрессией, напором, с такой страшной физиономией, прям давление начинается – я ж человек старый. Людям плохо от этого. У меня тетушка, ей 88 лет, она после просмотра телевизора пьет корвалол.

На прощання Валентина Григорівна ділиться своїми кадровими побажаннями при президентові Зеленському. Хотіла б, щоб прем’єром став… Микола Азаров.

– Он самый грамотный. Но, к сожалению, это вряд ли возможно.

О сьомій вечора ще дві пенсіонерки продовжували сидіти в коридорі і чекати свого виклику в кабінет. Вони були не сильно говіркі, фотографуватися так само не захотіли.

– П’ять годин вже тут сидимо. Ну, бо вже треба довести до кінця, раз в першому турі проголосовали, то вже треба і в другому.

– Боїтеся чогось, якщо ваш кандидат не переможе?

– Я боюсь, що Україна знову повернеться в Радянський Союз.

– А я вже нічого не боюся. Ми вже стільки пережили, що нас нічим не налякати. Нам аби хоч дітям краще жилося, – додає пенсіонерка поруч.

«Я собі не пробачу, якщо мій кандидат не переможе через нестачу одного голосу»

О 19:30 на виході з РДА дві дівчини фотографують свої посвідчення про зміну місця голосування. Відмовляються від коментаря, бо «вже чекає таксі».

За ними вибігає молода жінка, на ходу дає коментар. Каже, поспішає додому, бо залишила саму дитину.

– Я боюся повернення до влади людей, яких в 2014 році виганяли з цієї влади. Я розумію, що не всіх вигнали і багато людей залишилося. Я не кажу, що ця влада ідеальна, але я бачу загрози повного реваншу старих політиків. І ще мене турбує, що буде з українською мовою, якщо один з кандидатів навіть нею не говорить, – встигає коротко пояснити Оксана, родом зі Львова.

Далі виходить Світлана, вона з Волині. Каже, що сидіти чотири години у черзі наприкінці робочого тижня було «не дуже весело».

– Але я собі не пробачу, якщо мій кандидат не переможе через нестачу одного голосу і цей голос виявиться моїм, – пояснює дівчина.

Світлана не приховує, що висиділа цей час заради голосу за чинного президента.

– Я бачу, що багато змінюється в кращу сторону. І це стосується не лише мене, але й моїх друзів. І мені було шкода, якщо те, що почали робити, буде зведено нанівець, – додає дівчина.

Як приклад покращення згадує свою роботу в «престижній державній компанії з ринковою зарплатнею», куди змогла влаштуватися «без зв’язків і договорняків».

– Раніше таке було з області фантастики, – переконана Світлана.

«А алкоголь – это не наркотик? А мы все его употребляем»

Чимало тут в черзі і переселенців з окупованих територій.

Якщо іншим охочим змінити місце голосування треба це бажання підтвердити документально через договір оренди квартири чи право власності на неї, довідку з роботи, свідоцтво про шлюб тощо, то переселенцям достатньо показати паспорт з пропискою на окупованій території.

– Я боюсь, что если не победит мой кандидат, будет все то же самое, как сейчас. А я жду одного – чтобы война закончилась, – каже молодий чоловік з Донецька, який досі мріє повернутися додому, бо в Києві йому «некомфортно».

– Нет, я не против прямых переговоров с Россией, если надо, и не против автономного статуса. Крым как-то жил с автономным статусом, – додає він щодо того, як бачить можливість завершення війни і свого повернення.

В розмову втручається ще один виходець з Донбасу Роман. Він не пенсійного віку, пенсію отримує як колишній міліціонер.

Каже, що жити йому стало значно важче. І не лише тому, що пенсія по факту стала замість 300 доларів 150, а ще й доводиться витрачатися на орендоване житло.

Роману нема куди вертатися. Його будинок, за який він десять років виплачував кредит, розташований на лінії фронту в Красногорівці. Роман показує в телефоні фото розбитої снарядами будівлі.

Проте чоловік в цьому звинувачує не Путіна, а Порошенка – що той не зупинив вчасно війну.

– Помните с «95 квартала» сценку? Они изобразили Турчинова, который вышел, губы надул и молчит. И дальше слова: «Вот так мы Крым и про…ли». Украина не боролась за Крым.

Так и здесь. Я общался с солдатами. Они мне говорили, что дошли почти до середины Донецка, и никого не было, можно было идти дальше, можно было взять администрацию. А им говорят: «Нет, отходите!». Такое ощущение, что с той стороны был чистый договорняк. Им выгодна война. Они одинаковые. Они даже друг у друга лозунги слизывают. Они даже вместе на рекламных щитах, друг на друга смотрят, – висловлюється Роман.

Від Зеленського чоловік фактично чекає дива – що той поламає всю систему, «потому что он единственный, кто не был у корыта».

– Да, я понимаю, что рушить систему – это кризис, это опасно, что государственная система по стране будет прибуксировать. А с другой стороны – как по-другому ломать систему, если ее надо ломать? А еще мне нравится, что он предлагает виртуальную реальность – электронный Кабмин, вот это все, это не даст возможность воровать.

На запитання, чи не лякають його чутки про наркозалежність Зеленського, Роман посміявся.

– Я видел настоящих наркоманов, с иголки так просто не спрыгнешь. А алкоголь – это не наркотик? А мы его все употребляем.

У Романа як виборця Зеленського є відповіді чи не на всі закиди у бік його кандидата.

– Если они грязь на него льют, ему что остается? – реагує на кинуту Зеленським трубку у розмові з Порошенком у телеефірі.

– А эта власть разве не хочет наркотики узаконить? Так что, теперь они вцепились за наркотики и Зеленского? – обурюється ще один донеччанин в черзі щодо звинувачень у наркозалежності на адресу Зеленського, згадуючи підтримку міністра охорони здоров’я щодо легалізації легких наркотиків у медичних цілях.

– Ну, ви наркоманів бачили? Ну не може наркоман займатися спортом. І він стільки працює, що у нього нема часу, коли вживати, – переконує жінка з Херсонщини, яка разом з чоловіком і повнолітньою дочкою були останніми у черзі за зміною місця голосування.

– Знаєте, що мені це нагадує? Коли про Майдан теж казали, що там були наколоті апельсини, – додає, сміючись, її чоловік Олег.

Ця сім’я досиділа тут майже до дев’ятої вечора, коли врешті до них дійшла черга.

– Это уже дело принципа – проголосовать против Порошенка. А если все расслабятся, что Зеленский и так побеждает, то мало ли что может произойти, –пояснюють свою впертість херсонці, які переходять то на російську, то на українську мову.

При тому вони визнають, що за останні п’ять років життя у них покращилося. Але, мовляв, виключно тому, що почали більше працювати, а дочка заради заробітку навіть закинула навчання.

Херсонець Олег переконує, що це перші для нього вибори. Раніше не ходив голосувати, бо важко було обрати між «гнилим помідором і гнилим огірком».

Те, що Зеленського називають людиною Коломойського, взагалі вважає його перевагою, бо «саме Коломойський на початку війни заправляв у Дніпропетровській області і захистив територію».

– Так, буде важко, але мені не страшно, – додає Олег у відповідь, чи не боїться він кризи через різку зміну влади.

– А коли очікуєте відчути покращення від нової влади? За рік? Два? – уточнюю прогнози.

– Відійдіть від вікна. Зараз гляну на зірки і вам скажу, – посміхається він у відповідь.

– Урааа! – раптом лунає з кабінету, коли одна з працівниць зрозуміла, що Олег на сьогодні останній зі списку.

P.S.: Станом на п’яту вечора 15 квітня, останній день прийому заяв про зміну місця голосування, у Дарницькій РДА прийняли 6 100 осіб. Обіцяли працювати до останнього клієнта – а їх у черзі лишалися ще повні коридори.

У першому турі виборів на виборчому окрузі Дарницького району переміг Зеленський з 27% голосів. Порошенко відстав від нього менше ніж на 1%. Загалом різниця між ними склала тисячу голосів.

Источник: for-ua 

Previous
Next

One commentcomments207

 1. A monetary advisor is your planning companion.

 2. I blog quite often and I seriously appreciate your content.
  This article has truly peaked my interest.
  I’m going to bookmark your site and keep checking for new details about once per week.
  I subscribed to your Feed too.

 3. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a
  few months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent
  hackers?

 4. I like the helpful information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite sure I will learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 5. If some one desires to be updated with hottest technologies then he must
  be visit this site and be up to date every day.

 6. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created
  some nice practices and we are looking to exchange solutions with other folks, please shoot
  me an e-mail if interested.

 7. This excellent website really has all the info I wanted concerning
  this subject and didn’t know who to ask.

 8. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else
  encountering issues with your website. It seems like some of the text within your posts are
  running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this
  is happening to them as well? This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.

  Kudos

 9. It’s very simple to find out any topic on net as compared to textbooks, as
  I found this post at this site.

 10. I blog quite often and I really thank you for your information. Your article has truly peaked my interest.
  I am going to take a note of your blog and keep checking for new
  information about once a week. I subscribed to your Feed too.

 11. Hi to every body, it’s my first pay a quick visit of this webpage; this web site consists
  of remarkable and in fact good material designed for visitors.

 12. My brother recommended I might like this website.

  He was entirely right. This submit truly made my
  day. You cann’t imagine simply how a lot time I had spent for
  this info! Thank you!

 13. Undeniably believe that which you said. Your favourite reason seemed to be at the
  internet the simplest thing to take note of. I say
  to you, I certainly get irked whilst other folks consider worries that they
  just don’t realize about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole
  thing without having side effect , other folks can take a signal.

  Will likely be back to get more. Thank you

 14. Can I just say what a comfort to discover someone who genuinely
  knows what they’re discussing online. You certainly understand how
  to bring an issue to light and make it important.
  More and more people really need to check this out and understand this
  side of the story. It’s surprising you’re not more popular since you most certainly possess the gift.

 15. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging,
  and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something too few men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I came across this during my search for something relating to this.

 16. Amazing issues here. I am very satisfied to peer your article.

  Thanks so much and I’m looking forward to contact you.
  Will you please drop me a mail?

 17. Wow, this piece of writing is nice, my younger sister is analyzing such things, thus I am going to tell her.

 18. I got this web page from my pal who shared with me
  regarding this website and at the moment this time I am browsing this website and reading very
  informative articles here.

 19. It’s actually a great and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful
  info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 20. Hiya very cool site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?

  I am happy to find so many useful information right here within the post,
  we need develop extra strategies on this regard, thank you for
  sharing. . . . . .

 21. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d
  without a doubt donate to this outstanding blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group.
  Talk soon!

 22. After checking out a handful of the blog articles on your blog,
  I honestly appreciate your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking
  back soon. Please check out my web site as well and let me
  know how you feel.

 23. Hi, just wanted to say, I enjoyed this blog post. It was inspiring.
  Keep on posting!

 24. whoah this blog is wonderful i love studying your articles.
  Keep up the good work! You know, lots of people are looking round for this
  info, you can aid them greatly.

 25. Hi would you mind stating which blog platform
  you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something completely unique. P.S
  Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 26. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers!

 27. Every weekend i used to pay a visit this site, for the reason that i wish for enjoyment, since this
  this web page conations truly good funny information too.

 28. Everything is very open with a clear explanation of the challenges.

  It was really informative. Your site is extremely helpful.
  Thank you for sharing!

 29. What’s up all, here every one is sharing
  these kinds of familiarity, therefore it’s pleasant to read this blog,
  and I used to pay a visit this web site all the time.

 30. Excellent site you have here.. It’s difficult to find excellent writing like yours these
  days. I honestly appreciate people like you!
  Take care!!

 31. Thanks for sharing your thoughts on ig. Regards

 32. Hi there, I do believe your web site could possibly be having
  browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE,
  it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads
  up! Aside from that, wonderful site!

 33. Outstanding post however , I was wanting to know if you could write a litte
  more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate
  a little bit further. Thank you!

 34. I’d like to find out more? I’d love to find out some
  additional information.

 35. Hello mates, how is all, and what you would like to
  say on the topic of this post, in my view its
  in fact amazing designed for me.

 36. Great article! That is the type of info that are
  meant to be shared across the web. Disgrace on Google for not positioning this
  put up upper! Come on over and discuss with my site .
  Thank you =)

 37. Hello friends, good post and pleasant arguments commented here, I
  am genuinely enjoying by these.

 38. you’re in point of fact a good webmaster. The website loading speed is amazing.
  It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork.
  you have performed a magnificent process in this topic!

 39. My partner and I stumbled over here different website and thought I may as well check things out.
  I like what I see so now i am following you.
  Look forward to going over your web page again.

 40. whoah this blog is great i like studying
  your posts. Stay up the good work! You realize, lots of persons are looking round for this information, you can help them greatly.

 41. Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph
  i thought i could also create comment due to this sensible piece of writing.

 42. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to new updates and will share this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 43. I have been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content
  as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 44. If some one desires expert view concerning blogging and site-building after that i
  suggest him/her to pay a visit this web site,
  Keep up the fastidious work.

 45. Hello, There’s no doubt that your blog may be having web browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic
  blog!

 46. Hurrah! In the end I got a website from where I be capable of truly
  get valuable data regarding my study and knowledge.

 47. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this
  outstanding blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog
  with my Facebook group. Talk soon!

 48. Awesome! Its truly awesome post, I have got much clear idea about from this piece of writing.

 49. Good day very cool web site!! Man .. Beautiful ..
  Wonderful .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am satisfied to search out numerous useful information right here within the post, we need develop more strategies on this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

 50. Thank you for the auspicious writeup. It in reality was once a enjoyment account it.

  Look complicated to far brought agreeable from you!
  By the way, how can we keep in touch?

 51. Right here is the right web site for anyone who wants to find out about this topic.
  You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic which has been written about
  for many years. Wonderful stuff, just great!

 52. Thanks , I have just been looking for information about this topic for a while and yours is the greatest
  I’ve came upon so far. But, what in regards to the conclusion? Are you positive about the source?

 53. Howdy! This post could not be written any better!

  Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this article to
  him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 54. you’re in reality a excellent webmaster. The web site loading
  velocity is incredible. It sort of feels that you are
  doing any distinctive trick. Furthermore,
  The contents are masterwork. you’ve done a wonderful task
  on this topic!

 55. Hello, I enjoy reading through your article post.
  I like to write a little comment to support you.

 56. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back
  to your weblog? My blog is in the very same area of
  interest as yours and my users would definitely benefit from
  some of the information you provide here. Please let me know if
  this okay with you. Regards!

 57. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog centered on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I
  know my viewers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 58. I visited multiple web sites however the audio feature for audio songs current at
  this web page is actually wonderful.

 59. Thanks for some other excellent post. The place else may
  just anyone get that kind of information in such a perfect
  method of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the search for such info.

 60. Touche. Outstanding arguments. Keep up the great effort.

 61. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!

  Very useful information specifically the last part 🙂 I care
  for such info much. I was seeking this certain info for a long time.
  Thank you and good luck.

 62. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very useful information specifically the last part 🙂 I care for such info much.
  I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 63. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed
  in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thanks

 64. Quality content is the crucial to be a focus for the viewers to pay a visit the web page, that’s what this website is providing.

 65. At this time it appears like BlogEngine is the best blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 66. Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Appreciate it!

 67. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time
  locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 68. This design is steller! You certainly know how to keep
  a reader entertained. Between your wit and your
  videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 69. Thank you for the good writeup. It in fact was
  a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 70. Hello friends, how is the whole thing, and what you would like
  to say concerning this piece of writing, in my view its actually amazing in favor of me.

 71. I’ve learn a few just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you place to make such a magnificent
  informative site.

 72. whoah this weblog is fantastic i love reading your articles.

  Stay up the good work! You already know, many people are hunting around for
  this information, you can aid them greatly.

 73. Excellent post. I am dealing with a few of these issues as well..

 74. Hey there! Someone in my Facebook group shared
  this site with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and brilliant design and style.

 75. I used to be suggested this website by means of my cousin. I
  am no longer certain whether this put up is written through him
  as no one else realize such detailed about my difficulty.
  You’re incredible! Thanks!

 76. Hello colleagues, how is the whole thing, and what you would
  like to say about this piece of writing, in my view its genuinely awesome designed for me.

 77. I think what you posted was actually very logical.
  But, what about this? suppose you wrote a catchier post title?
  I am not suggesting your content is not good, however
  what if you added a title that grabbed folk’s attention? I mean Не хочу, чтобы он победил.
  О чем говорят украинцы в очереди за правом голоса — Kazan-info.in.ua
  is a little vanilla. You might peek at Yahoo’s home page and
  note how they write article titles to grab viewers to click.
  You might add a video or a picture or two to grab people excited about everything’ve written.
  Just my opinion, it might make your blog a little bit more interesting.

 78. certainly like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts.
  Several of them are rife with spelling issues and I find
  it very troublesome to inform the reality nevertheless
  I’ll surely come again again.

 79. You really make it appear so easy along with your presentation but I find this matter to be actually something which I believe
  I would by no means understand. It seems too complex and extremely
  huge for me. I am taking a look ahead for your subsequent post, I’ll try to get the cling of it!

 80. Thanks for sharing your thoughts about ig. Regards

 81. Post writing is also a fun, if you know afterward you can write if not it is complex to write.

 82. I am regular visitor, how are you everybody?
  This paragraph posted at this site is in fact fastidious.

 83. Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 84. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I’m hoping to give a contribution & assist other users like its aided me.

  Good job.

 85. After exploring a handful of the articles on your blog, I truly like
  your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my web site too and let me know how you feel.

 86. Hello, just wanted to tell you, I enjoyed this blog post.
  It was funny. Keep on posting!

 87. I feel that is among the so much vital info for me.
  And i’m glad studying your article. However wanna observation on few
  basic things, The web site taste is wonderful, the articles is in point of fact
  nice : D. Excellent job, cheers

 88. Howdy terrific blog! Does running a blog such as this require a large amount of
  work? I have very little understanding of programming however I was hoping to start my own blog
  soon. Anyhow, if you have any suggestions or techniques for
  new blog owners please share. I understand this is off topic but I just wanted
  to ask. Thanks a lot!

 89. Keep on writing, great job!

 90. Great article, exactly what I wanted to find.

 91. It’s in fact very difficult in this active life to listen news on Television, so I
  only use internet for that reason, and obtain the most recent
  news.

 92. I have read so many articles regarding the blogger
  lovers but this paragraph is actually a nice paragraph,
  keep it up.

 93. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 94. Greetings! Very helpful advice within this article!
  It’s the little changes which will make the greatest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 95. It’s very simple to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found
  this article at this web site.

 96. Its like you read my mind! You seem to know so much
  about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with
  some pics to drive the message home a bit, but instead
  of that, this is excellent blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 97. Please let me know if you’re looking for a writer for your
  weblog. You have some really great posts and I think I
  would be a good asset. If you ever want to take some
  of the load off, I’d love to write some articles for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.
  Regards!

 98. Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?

  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.

  Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so
  many options out there that I’m totally confused ..
  Any suggestions? Cheers!

 99. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be
  running off the screen in Opera. I’m not sure if this is
  a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the problem fixed
  soon. Cheers

 100. I was very pleased to uncover this site. I wanted to thank
  you for your time for this particularly fantastic read!!
  I definitely enjoyed every part of it and I have you bookmarked to
  see new information in your website.

 101. I know this site provides quality depending articles and additional material,
  is there any other website which offers these kinds of data in quality?

 102. This design is incredible! You certainly know how to keep
  a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 103. My brother recommended I may like this website.
  He used to be totally right. This put up actually made my day.
  You can not imagine simply how so much time I had spent for
  this info! Thanks!

 104. Fastidious answers in return of this query with real arguments and explaining all about that.

 105. Its such as you learn my mind! You seem to grasp a lot about this, like
  you wrote the ebook in it or something. I believe that you just could do with some % to power the message house a little bit, but instead of that, that
  is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 106. Investors do pay direct and indirect costs.

 107. You’ve made some decent points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 108. Pretty! This has been a really wonderful article. Many thanks for providing this info.

 109. Good post however I was wondering if you could write a litte more
  on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a
  little bit further. Thanks!

 110. Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site,
  how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a applicable deal.
  I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent concept

 111. My family members always say that I am wasting my
  time here at net, except I know I am getting knowledge daily by reading thes good articles or reviews.

 112. Very nice article, totally what I needed.

 113. Exceptional post however I was wondering if you could write a litte more
  on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a
  little bit more. Thanks!

 114. Right now it seems like Movable Type is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 115. Hi, yeah this piece of writing is actually fastidious and
  I have learned lot of things from it regarding blogging.
  thanks.

 116. Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my
  web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 117. Can you tell us more about this? I’d want to find out more details.

 118. Hey there this is kind of of off topic but I
  was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 119. I’m not that much of a internet reader to be honest but
  your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.

  Many thanks

 120. This info is worth everyone’s attention. How can I find out more?

 121. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new
  from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site,
  as I experienced to reload the site many times previous to I could
  get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage
  your high quality score if advertising and
  marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS
  to my e-mail and can look out for much more of your respective fascinating content.

  Make sure you update this again very soon.

 122. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo
  News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 123. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging
  to get that «perfect balance» between superb usability and visual appeal.
  I must say you’ve done a amazing job with this.

  In addition, the blog loads very quick for me on Opera. Superb Blog!

 124. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 125. I like the valuable information you provide in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check again here
  regularly. I’m quite sure I will learn lots of
  new stuff right here! Best of luck for the next!

 126. I really like what you guys are usually up too.
  This kind of clever work and coverage! Keep up
  the wonderful works guys I’ve included you guys to my own blogroll.

 127. Way cool! Some very valid points! I appreciate you
  writing this article plus the rest of the site is also really good.

 128. Quality articles is the main to be a focus for the people
  to pay a quick visit the web page, that’s what this web
  site is providing.

 129. This is the perfect blog for anybody who hopes to understand this topic.
  You understand so much its almost hard to argue
  with you (not that I really will need to…HaHa).

  You certainly put a new spin on a subject that’s been discussed for years.
  Wonderful stuff, just wonderful!

 130. Hey there I am so delighted I found your webpage, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Regardless I am
  here now and would just like to say thanks for a marvelous post
  and a all round enjoyable blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to browse it all at the
  moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more,
  Please do keep up the superb job.

 131. Great blog you have got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours nowadays.

  I really appreciate individuals like you! Take care!!

 132. What’s up, this weekend is good for me, because this moment i am reading this enormous educational piece
  of writing here at my home.

 133. Thank you a bunch for sharing this with all of us you really realize
  what you are talking about! Bookmarked. Kindly also discuss with my
  website =). We will have a link trade contract
  between us

 134. Hola! I’ve been following your blog for a long time now and finally got the bravery to
  go ahead and give you a shout out from Humble Tx!
  Just wanted to tell you keep up the fantastic job!

 135. Everything published was actually very reasonable. But,
  consider this, what if you were to create a awesome headline?
  I am not saying your content isn’t good, however what if you added something that grabbed people’s attention? I mean Не хочу, чтобы он победил.

  О чем говорят украинцы в очереди за правом голоса — Kazan-info.in.ua is a
  little vanilla. You might peek at Yahoo’s front
  page and see how they write news titles to grab viewers to open the links.
  You might add a related video or a related pic or two to grab
  people excited about what you’ve got to say. In my opinion, it
  might make your posts a little bit more interesting.

 136. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am going through problems with your RSS.
  I don’t know why I am unable to subscribe to
  it. Is there anyone else getting similar RSS issues? Anyone that
  knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 137. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back later
  in life. I want to encourage continue your great posts, have a nice day!

 138. Yes! Finally something about ig.

 139. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

  Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this particular info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 140. I enjoy what you guys tend to be up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the terrific works guys I’ve included you guys to my
  blogroll.

 141. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 142. I every time used to study post in news papers but now as I
  am a user of web thus from now I am using net for articles, thanks to web.

 143. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 144. I am actually grateful to the holder of this site who has shared this great article at here.

 145. This post offers clear idea for the new visitors of blogging,
  that genuinely how to do running a blog.

 146. Hi, Neat post. There’s an issue with your website in internet explorer,
  could test this? IE nonetheless is the market chief and a large element of other
  folks will pass over your great writing due to
  this problem.

 147. I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this
  post is written by him as nobody else know such
  detailed about my problem. You are incredible!

  Thanks!

 148. If some one needs to be updated with latest technologies therefore he must be
  visit this site and be up to date everyday.

 149. Every weekend i used to pay a visit this website,
  for the reason that i wish for enjoyment, since this this website conations in fact nice funny data too.

 150. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Extremely helpful information specifically the last part :
  ) I care for such info much. I was seeking this particular information for
  a very long time. Thank you and good luck.

 151. Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the
  favor”.I’m trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 152. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems
  with your site. It appears as though some
  of the written text in your content are running off the
  screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to
  them too? This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.

  Many thanks

 153. Great site. A lot of useful info here. I’m sending it
  to several pals ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks in your effort!

 154. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it
  much more enjoyable for me to come here and visit more
  often. Did you hire out a designer to create your
  theme? Fantastic work!

 155. If you are going for most excellent contents like I do,
  simply visit this web site every day as it offers feature contents, thanks

 156. Great article! That is the type of information that are meant to be shared around the
  net. Disgrace on Google for not positioning this post higher!
  Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 157. Helpful info. Lucky me I discovered your website by accident, and I’m surprised why this accident
  did not came about earlier! I bookmarked it.

 158. excellent put up, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector do not notice this.
  You must continue your writing. I’m sure,
  you have a huge readers’ base already!

 159. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but,
  I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got
  some recommendations for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it
  develop over time.

 160. If you want to increase your knowledge simply keep visiting this web page and
  be updated with the latest news update posted here.

 161. Very nice blog post. I absolutely love this website.
  Stick with it!

 162. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It truly helpful & it helped me out a lot.

  I’m hoping to give one thing back and aid others like you helped me.

 163. What’s up Dear, are you truly visiting this web page on a
  regular basis, if so after that you will without doubt take fastidious
  knowledge.

 164. Hi there I am so grateful I found your webpage, I really found you by
  error, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I
  am here now and would just like to say thanks for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have saved it and also
  included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent jo.

 165. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your design. Appreciate it

 166. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to
  say that I have truly enjoyed browsing your blog
  posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope
  you write again very soon!

 167. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this.
  And he in fact bought me dinner simply because I found it for him…

  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to discuss
  this subject here on your web site.

 168. certainly like your web-site but you need to take a look at
  the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the reality however I’ll certainly come
  again again.

 169. Heya i am for the primary time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much.

  I’m hoping to give one thing back and help others like you
  helped me.

 170. I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this site is actually pleasant.

 171. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 172. Paragraph writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write otherwise it is
  complicated to write.

 173. My brother suggested I might like this blog. He was
  totally right. This post actually made my day.

  You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 174. Good way of explaining, and fastidious post to take
  information regarding my presentation focus, which i am going to present in university.

 175. Hello great blog! Does running a blog like this require a great deal of
  work? I’ve very little understanding of programming however I had been hoping
  to start my own blog in the near future. Anyways, if you have any suggestions or tips for
  new blog owners please share. I understand this is
  off subject but I just needed to ask. Appreciate it!

 176. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether
  this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem.

  You are amazing! Thanks!

 177. Yes! Finally someone writes about ig.

 178. Please let me know if you’re looking for a writer for your site.
  You have some really great articles and I feel I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please blast me
  an e-mail if interested. Many thanks!

 179. Hi it’s me, I am also visiting this website daily, this web page is in fact nice and the people are genuinely sharing
  good thoughts.

 180. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures
  on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 181. Ahaa, its pleasant conversation about this post here at this blog, I have read all that,
  so now me also commenting at this place.

 182. Hi there, I enjoy reading through your post. I like to
  write a little comment to support you.

 183. It’s remarkable to pay a quick visit this website and reading the views
  of all colleagues regarding this article, while I am also zealous of getting experience.

 184. My partner and I stumbled over here different web page and thought
  I might check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to checking out your web page for a second time.

 185. What’s up Dear, are you genuinely visiting this web
  site daily, if so afterward you will definitely take
  nice knowledge.

 186. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any feed-back would be greatly appreciated.

 187. I read this piece of writing completely concerning the comparison of most
  up-to-date and previous technologies, it’s awesome article.

 188. Actually no matter if someone doesn’t understand afterward its up
  to other people that they will assist, so here it takes
  place.

 189. Its like you learn my mind! You appear to know a lot about this,
  such as you wrote the ebook in it or something.
  I think that you simply could do with some % to drive the message
  house a bit, however instead of that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I’ll certainly be back.

 190. Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning
  this article and also the rest of the site is also very
  good.

 191. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make
  your point. You clearly know what youre talking
  about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something enlightening to read?

 192. It’s nearly impossible to find well-informed people for this topic, however, you sound like you know what
  you’re talking about! Thanks

 193. Thanks for your interest in Funding Recommendation.

 194. Simply desire to say your article is as surprising.

  The clarity in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject.

  Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 195. And that is an funding risk worth taking.

 196. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is great blog. A great read.
  I’ll certainly be back.

 197. Traders do pay direct and indirect costs.

 198. All types of investments come with sure risks.

 199. You’re so cool! I do not suppose I’ve truly read through a single thing like this
  before. So great to find somebody with original thoughts
  on this topic. Really.. thanks for starting this up.

  This site is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 200. Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

 201. Thank you for the auspicious writeup. It in truth was a enjoyment account
  it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 202. Thanks for sharing your thoughts on ig. Regards

 203. And that is an funding risk value taking.

 204. I think the admin of this web site is really working hard in favor of his site, as here every data is quality based material.

 205. Contemplate investments that offer immediate annuities.

 206. This is true for investment advice as well.

 207. This is a topic that is close to my heart… Best wishes!
  Where are your contact details though?

Leave a Reply