Skip to Content

Конфлікт уповільненої дії. Чи піде у відставку глава АП Ігор Райнін

Конфлікт уповільненої дії. Чи піде у відставку глава АП Ігор Райнін

Comments
by Февраль 4, 2019 Новости

У Петра Порошенка є одна риса, яка часом доводить його оточення ледь не до нервового зриву.

Соратники президента скаржаться, що він не приймає однозначних рішень, а відкладає розв’язання проблем настільки довго, наскільки це можливо, – інформують “Українські реалії” з посиланням на pravda.com.ua.

Навіть коли Порошенку доводиться розбиратися з якимись приземленими речами, він знаходить тимчасове рішення, відкладаючи проблему “на потім”.

Аж поки у його “довгій шухлядці” не лишається місця, і відкладені проблемки не починають вибухати всі разом, переростаючи у велику проблему.

Саме у цей момент на Банковій відбувається щось подібне.

Впродовж останніх тижнів на різних сумнівних сайтах з’явилися “інсайти з адміністрації президента”, суть яких зводилася до того, що глава АП Ігор Райнін чи то “уже пішов”, чи то “планує піти” у відставку.

На подібного роду “сенсації” можна було б не зважати, якби не подиву гідна регулярність їхньої появи. Та ще й акурат перед повторним висуванням Петра Порошенка у президенти.

Після Ложкіна: половинчасте рішення Порошенка

На орбіті чинного президента обертається багато політичних тіл: і давні супутники, і нові потужні “зірки”, є і свої “чорні діри”.

А є Ігор Райнін. Рівний, спокійний, непримітний чиновник, який не був помічений у темних історіях, але й зірок з неба не хапав. Класичний апаратник, гвинтик системи, який планомірно і без метушні дістався вершини чиновницького світу.

Коли навесні 2016-го тодішній глава АП, бізнес-партнер Порошенка Борис Ложкін обдумував свою відставку, у списку його намісників було багато прізвищ. Та до останнього моменту прізвища Райніна там не значилося.

 

Глава адміністрації президента 2014-2016 років та бізнес-партнер Порошенка – Борис Ложкін

Його призначення главою АП було досить несподіваним кроком Порошенка. Дивувало не так призначення Райніна, як його призначення саме на таку посаду.

Місце глави АП завжди було одним із найбільш демонізованих в українській політиці. Ця посада породила свого часу всемогутніх Литвина-Медведчука-Балогу-Льовочкіна та й майже всюдисущого Ложкіна. Глава АП був фактично другим президентом. І тут – Райнін.

У Порошенка тоді непублічно пояснювали, що після “казусу Гройсмана” Петра Олексійовича дістали всі ці “амбітні” і “креативні”. Він захотів того, хто може “делать, а не выделываться”.

Зрозуміле пояснення, але неповне. Бо була у працевлаштування Райніна й інша, не менш цікава складова – призначити Райніна означало не призначити Віталія Ковальчука.

 

Віталій Ковальчук – перший заступник глави адміністрації президента

Останній був головним кандидатом на місце глави АП. У нього були відповідні зв’язки, вміння, досвід величезних кампаній і головне – амбіції. Крім того, він був таким собі “губернатором губернаторів” в АП і фактично керував президентською вертикаллю по країні.

Але його переваги зіграли проти нього. В очах найближчого оточення Порошенка Ковальчук був потенційною загрозою: мав забагато зв’язків, забагато вмів і був занадто амбітним. Тому майже вся президентська частина так званої “стратегічної дев’ятки” запротестувала.

З одного боку, президенту треба було не втратити Ковальчука, з іншого – не пересваритись із Кононенком, Березенком та рештою, які боялись надмірного посилення нового глави АП.

І Порошенко вчинив так, як чинив завжди – прийняв половинчасте рішення.

Президент призначив Райніна, залишивши Ковальчука його першим заступником. Замість того, щоб зняти напругу, Порошенко навпаки сконцентрував її. На Ігореві Львовичу.

Рано чи пізно цей коктейль з підозр, інтриг і міжусобиць мусив таки вибухнути.

 

Реальна влада у поки неофіційному штабі поділена між Ковальчуком, головним орговиком та нардепом Сергієм Березенком (на фото)

Кожному по Порошенку

Від самого початку роботи між новим главою АП і його заступниками спалахували невеликі конфлікти, але їх вдавалося гасити, не виходячи з адміністрації. Як жартував один із членів керівництва АП через рік після призначення Райніна, “новий глава всіх задовольняє, бо нікому не заважає”.

Хиткий баланс тримався, поки до виборів президента залишався час.

“Ковальчук спершу спробував Райніна з’їсти, але передумав. Віталік відійшов і віддав Ігорю стільки повноважень, щоб той просто перестав тягнути. Спочатку Порошенко на це не зважав. Але тоді почалися вибори, і Ковальчук поступово все у Райніна забрав назад”, – розповідає УП один з підлеглих обох керівників АП.

“Тепер на традиційну ранкову нараду у президента, де раніше були тільки Турчинов і Райнін, почали кликати і Ковальчука. І йому не треба тепер Райніна навіть чіпати. Львовича “заганяють” ті ж, хто просував у 2016-му. Вибори близько, робота горить, і треба, щоб її хтось робив. Не тягнеш, то давай щось думати”, – додає інший співрозмовник на Банковій.

Як писала УП, на Банковій нині кипить виборча робота, але чинний глава президентської канцелярії до неї майже не залучений.

Реальна влада у поки неофіційному штабі поділена між Ковальчуком, головним орговиком та нардепом Сергієм Березенком, який відповідає за роботу “в полі”, мережі, агітаторів тощо.

У цій ситуації Райніну не залишилось нічого, як взяти на себе забезпечення поточної роботи президента.

“Фактично, зараз є два Порошенки: президент і кандидат у президенти. Райнін і Турчинов забезпечують ту частину, яка стосується чинного президента. Ковальчук і решта займаються “кандидатом”, – пояснює УП один із співрозмовників в оточенні Райніна.

Але і в цій частині усе, що може потенційно стосуватися виборів (заходи в Києві чи поїздки по регіонах), так само більше не є клопотом Ігоря Львовича.

“Це часом викликає сум. У приймальні Райніна майже нікого немає. Сходіть, гляньте – там порожньо. Він проводить якісь наради, але про що – ніхто не знає”,– разводить руками один із найближчих підлеглих глави АП.

Чи вірить Райнін у Порошенка і навпаки

На такому тлі в різних сумнівних виданнях почали з’являтися “зливи” з Банкової, начебто Ігор Львович то “написав заяву”, то “планує іти у відставку”, а то “сумнівається у перемозі Порошенка”.

З огляду на напругу в АП, могла б з’явитись спокуса повірити цим чуткам. Якби не кілька деталей.

По-перше, той, хто хоч трохи знає Райніна, не може уявити, щоб той скликав нараду, бив кулаком по столі та кричав, що не вірить у Порошенка. Це занадто навіть для фантастів від журналістики.

По-друге, Райнін нікуди не піде, бо куди, власне, йому йти? Він класичний чиновник, для якого державна служба – все життя. Та і як би він пояснив суспільству свою відставку в розпал президентської кампанії?

Ну, і, по-третє, чому саме Райніну слід іти? За даними УП, сам глава АП не вірить у те, що більше не потрібен Порошенку.

“У Райніна пряма і робоча комунікація з президентом. Райнін слухає президента і тільки його. Так, Райнін не залучений в організацію виборів, це правда. Але це не заважає йому доносити президенту свою позицію, що кампанія ведеться не зовсім правильно”, – розповідає співрозмовник в оточенні глави АП.

“Де побудована партія Порошенка? Де нормальна кадрова політика на місцях? Де Південь і Схід у нашій кампанії, що ми їм пропонуємо? І це все питання до людей, які тепер так активно займаються виборами. Якби вони на ці питання раніше відповіли, то рейтинги Порошенка були б зараз набагато більші”, – додає він.

***

Якщо довго спостерігати за роботою президента і його команди, то інколи починає здаватись, що там усе організовано за принципом “якщо маєш багато проблем – створи собі ще”.

На вході у велику виборчу битву, коли треба зібрати всі сили і ресурси, команда Порошенка гиркається між собою і ніяк не може поділити повноваження.

Ніби футбольна команда, гравці якої в ході вирішального матчу не можуть вирішити, кому бути форвардом, починають сваритися, а тоді й бити один одного по ногах.

Фактично, відклавши у 2016 році вирішення питання щодо балансу сил у своїй адміністрації, Порошенко опинився перед ним у 2019-му.

Але якщо раніше це була історія про амбіції і страхи оточення, то тепер від неї може залежати доля переобрання.

Роман Романюк

Previous
Next

One commentcomments164

 1. Like!! I blog frequently and I really thank you for your content. The article has truly peaked my interest.

 2. Приложение для студентов InChat – это мессенджер и доска объявлений в одном флаконе! Если вы обучаетесь в институте, то наше приложение поможет вам:
  — читать и размещать объявления, в которых можно как попросить помощи (к примеру, с оформлением реферата или диплома), так и предложить её!
  — переписываться со студентами из других городов и университетов!
  — общаться с другими студентами в общих чатах!
  С InChat вы легко найдете общих знакомых и друзей, а также получите всю необходимую помощь!

  Поддерживается iPad
  Information
  Free
  Seller ARKKA, OOO
  Size 64.9 MB
  Category Social Networking
  Compatibility
  Requires iOS 9.0 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch.
  Languages
  English, Russian

  Подробнее: https://itunes.apple.com/app/inchat-chat-dlya-studentov/id1117934312#?platform=iphone

 3. I just want to say I am very new to blogs and truly liked you’re web page. More than likely I’m planning to bookmark your blog . You amazingly come with excellent articles and reviews. Appreciate it for revealing your web page.

 4. The way you write, you are really a professional blogger.*”-:-

 5. Okay here are the details. I want to add a new button to firefox, the purpose of that button is that when i type something in the address bar in firefox and click that button in navigation toolbar, that must serve the purpose of «I am feeling lucky button on google homepage». Any super genius here?.

 6. How I Can make my article copyright marked?Who is authorized agency for copyright articles?

 7. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 8. I have been wanting to start blogging and/or vlogging for a while, and I was wondering what to do to prepare to start vlogging and what type of camera to get and just anything information you could give me on the subject. This would be a tremendous help to me. Serious answers only please. Thank you..

 9. Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a great website.

 10. I get pleasure from, result in I discovered exactly what I was taking a look for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 11. Usually I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great post.

 12. I haven¡¦t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 13. I have been reading out some of your stories and it’s pretty clever stuff. I will definitely bookmark your site.

 14. Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 15. You completed a number of nice points there. I did a search on the issue and found the majority of persons will agree with your blog.

 16. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 17. Nice blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 18. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 19. Awsome post and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you folks have any ideea where to get some professional writers? Thank you 🙂

 20. Thanks , I have just been searching for information approximately this subject for a while and yours is the best I have discovered so far. However, what about the conclusion? Are you sure concerning the supply?

 21. A person necessarily assist to make significantly posts I might state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to make this particular publish extraordinary. Fantastic process!

 22. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skills has inspired me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 23. Normally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice post.

 24. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 25. Wow! Thank you! I permanently needed to write on my blog something like that. Can I take a fragment of your post to my site?

 26. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks , I¡¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 27. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 28. I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up.

 29. As soon as I found this site I went on reddit to share some of the love with them.

 30. Helpful info. Fortunate me I found your web site by chance, and I am shocked why this coincidence didn’t came about in advance! I bookmarked it.

 31. I haven’t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 32. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 33. I will right away clutch your rss feed as I can not find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me know in order that I may subscribe. Thanks.

 34. hi!,I like your writing very much! share we be in contact extra about your article on AOL? I require an expert in this space to solve my problem. May be that’s you! Looking ahead to look you.

 35. I will immediately take hold of your rss feed as I can not in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me realize so that I may subscribe. Thanks.

 36. Awsome post and straight to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you people have any thoughts on where to employ some professional writers? Thx 🙂

 37. Just wanna tell that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 38. There is clearly a lot to identify about this. I assume you made various nice points in features also.

 39. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. An excellent read. I will certainly be back.

 40. I have learn a few just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you place to make this type of magnificent informative web site.

 41. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 42. you’re actually a good webmaster. The web site loading pace is amazing. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a magnificent task on this subject!

 43. Some truly quality blog posts on this website , bookmarked .

 44. Great tremendous issues here. I am very glad to look your article. Thanks so much and i am having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 45. Thanks a lot for giving everyone such a wonderful opportunity to read from this site. It is often so fantastic and jam-packed with fun for me and my office fellow workers to search your site no less than 3 times every week to read the new tips you will have. Of course, I’m so actually amazed with your extraordinary advice you serve. Some 1 areas in this post are unequivocally the finest we have had.

 46. Some truly quality articles on this site, saved to bookmarks .

 47. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 48. You are my inhalation, I have few web logs and sometimes run out from post :). «Never mistake motion for action.» by Ernest Hemingway.

 49. Well I really enjoyed studying it. This subject provided by you is very constructive for proper planning.

 50. I simply could not leave your website before suggesting that I extremely loved the usual info a person provide on your visitors? Is going to be again often to check out new posts.

 51. Just want to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 52. Utterly written written content , appreciate it for selective information .

 53. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is magnificent
  blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 54. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 55. I was examining some of your content on this internet site and I think this website is real instructive! Keep on posting .

 56. There is noticeably a bundle to realize about this. I suppose you made some nice points in features also.

 57. Hey there, You have done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.

 58. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 59. Merely wanna comment that you have a very decent web site , I love the layout it really stands out.

 60. Hey, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 61. I do accept as true with all the ideas you’ve offered in your post. They are very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too short for novices. May just you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 62. I have been examinating out many of your stories and it’s pretty good stuff. I will make sure to bookmark your website.

 63. Generally I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great post.

 64. I believe you have noted some very interesting points , thanks for the post.

 65. Hi there, I found your web site via Google whilst looking for a similar subject, your web site got here up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 66. I have been browsing online greater than 3 hours as of late, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is lovely value enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content as you probably did, the web might be much more useful than ever before. «Dreams have as much influence as actions.» by Stephane Mallarme.

 67. I am continuously searching online for articles that can benefit me. Thank you!

 68. Some really superb posts on this web site , regards for contribution.

 69. whoah this weblog is magnificent i love studying your articles. Stay up the great work! You understand, a lot of people are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 70. Some genuinely prize content on this website , saved to bookmarks .

 71. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 72. of course like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

 73. I really enjoy reading through on this site, it has fantastic posts . «A man of genius has been seldom ruined but by himself.» by Samuel Johnson.

 74. I gotta favorite this internet site it seems extremely helpful very beneficial

 75. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 76. I haven¡¦t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 77. You can certainly see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 78. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 79. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 80. zeyyytogy,If you have any struggle to download KineMaster for PC just visit this site.

 81. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 82. I do consider all of the ideas you’ve introduced to your post. They are very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. May just you please prolong them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 83. Fantastic site. Lots of helpful info here. I am sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thank you for your effort!

 84. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 85. I just want to mention I am very new to blogging and honestly liked you’re page. More than likely I’m planning to bookmark your site . You actually have impressive articles. Many thanks for sharing with us your blog site.

 86. Simply wish to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 87. I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 88. I was just seeking this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 89. Keep functioning ,remarkable job!

 90. I want to write and I wonder how to start a blog for people on this yahoo community. .

 91. It¡¦s actually a cool and helpful piece of info. I am satisfied that you simply shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 92. As I website possessor I believe the content material here is rattling excellent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 93. Touche. Great arguments. Keep up the great work.

 94. Great website. Many blogs like this cover subjects that just aren’t covered by magazines.

 95. Hi,. I have a question that I hope will have a simple answer. I have a wordpress blog and right now my side navigation menu is on the right side. I would like for the menu to be on the left side. Can someone please tell me how I would go about doing this, in simple terms, please? . . Or point me in the direction of a resource that tells me how to do it?. . Thanks so much ya’ll!.

 96. ledqns,Thanks for sharing this recipe with us!!

 97. qqlpybra,Hi there, just wanted to say, I liked this article. It was helpful. Keep on posting!

 98. I need to make a little extra money and also I am a really opinionated person so I seem like composing blog sites would certainly be a great begin to making some added money. I am a full time university student and I also have a $20 hour a week task however I am still having issues making ends fulfill. Many thanks for any kind of assistance!.

 99. Howdy! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take
  a look. I’m definitely enjoying the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and terrific design and style.

 100. My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 101. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

 102. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this site. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 103. Well I definitely liked studying it. This post offered by you is very helpful for correct planning.

 104. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 105. Normally I don’t read article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great post.

 106. Howdy! This post could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I most
  certainly will send this post to him. Fairly certain he’s going to have a great
  read. Many thanks for sharing!

 107. You really make it appear really easy along with your presentation but I in finding this topic to be
  actually something which I think I might never understand.
  It sort of feels too complicated and extremely wide for me.
  I’m having a look forward to your subsequent post, I will attempt to get the grasp of it!

 108. A person essentially help to make critically posts I might state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to make this particular post extraordinary. Fantastic task!

 109. I am really enjoying the theme/design of your website.

  Do you ever run into any internet browser compatibility
  problems? A number of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any solutions to help fix this issue?

 110. If some one wants to be updated with hottest technologies therefore he must be pay
  a visit this web page and be up to date daily.

 111. Fantastic goods from you, man. I’ve remember your stuff previous to and you are simply extremely great.
  I actually like what you’ve obtained right here,
  certainly like what you are saying and the way through which you assert it.
  You are making it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
  I cant wait to learn far more from you. This is actually a great web site.

 112. Hi, i have a totally free wordpress blog. I have added the widgets that are available in the widget section. Yet how do i include widgets that are from 3rd parties such as clustrmaps? If complimentary wordpress blog sites do not allow that, which free blog service permits that?.

 113. What is the very best way to search for blog sites you have an interest in?

 114. What’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page, and your views are fastidious designed
  for new users.

 115. However, you should not think that knowing these terms can easily become a developer. This is not enough. You have to check out more comprehensive blockchain vocabularies on your own. You will find more terms you need to know, such as consensus, DAO, ASIC, EVM, etc.

 116. It is not my first time to pay a quick visit this site, i am browsing this site dailly and get good information from here daily.

 117. I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

 118. obviously like your website but you have to take a look at the spelling on quite a few of
  your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth
  then again I’ll surely come back again.

 119. First of all I would like to say terrific
  blog! I had a quick question that I’d like to ask if you
  do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before
  writing. I have had a tough time clearing my mind in getting
  my ideas out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure
  out how to begin. Any suggestions or tips? Many thanks!

 120. First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your head before writing.
  I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted
  simply just trying to figure out how to begin. Any
  recommendations or hints? Kudos!

 121. We’re a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with useful information to work on. You have performed a formidable activity and our entire neighborhood might be thankful to you.

 122. Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will be sure
  to bookmark your blog and will come back down the road.
  I want to encourage continue your great writing, have
  a nice day!

 123. Appreciate this post. Let me try it out.

 124. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality
  articles or weblog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo
  I eventually stumbled upon this website. Reading this info So i’m happy to show
  that I have a very excellent uncanny feeling I found
  out exactly what I needed. I most without a doubt will make sure to don?t overlook this web site and give
  it a look regularly.

 125. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your site offered us with helpful info to work on. You’ve done an impressive
  task and our entire neighborhood will probably be grateful to you.

 126. Greetings from California! I’m bored to tears at work so I decided to check out your
  website on my iphone during lunch break. I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome site!

 127. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m going to start my own blog in the near future but I’m
  having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 128. Lillard showed a social-media clip of him telling Westbrook, Stop running from this ass whoopin’, as Lillard grew weary of Westbrook switching off him, while Lillard continued to be Westbrook’s primary defender.

 129. I quite like looking through an article that can make men and women think.
  Also, thanks for permitting me to comment!

 130. I am not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this information for my
  mission.

 131. Thank you a lot for sharing this with all people you actually recognize what you’re talking about!
  Bookmarked. Kindly also consult with my site =). We can have a hyperlink change contract among us

 132. Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but
  it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 133. Hi there! I could have sworn I’ve been to this
  blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to
  me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back
  frequently!

 134. What Is The Most Effective Means To Import MySpace Blogs To Facebook?

 135. Hello would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 136. Heya i’m for the first time here. I found this board
  and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and
  aid others like you aided me.

 137. I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a visit this webpage on regular basis to get updated from latest information.

 138. It’s a shame you don’t have a donate button!
  I’d certainly donate to this brilliant blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog
  with my Facebook group. Talk soon!

 139. I have been browsing online more than 3 hours these days, but I by no
  means discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you probably did, the internet will be much more useful than ever before.

 140. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of
  your great post. Also, I’ve shared your website in my
  social networks!

 141. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 142. n paper, Joe Biden has about as many advantages as a presidential candidate could want. A former vice president, he has national name recognition, a strong connection to a popular former president, longstanding ties to major donors, good relations with Republican lawmakers and the top spot in most recent polls.

 143. I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!

 144. naturally like your website however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the truth then again I¡¦ll certainly come back again.

 145. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply excellent and i can think you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to clutch your RSS feed to
  stay updated with coming near near post. Thank you one million and please continue
  the enjoyable work.

 146. We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your site provided us with valuable information to
  work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 147. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 148. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this.
  And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this
  issue here on your website.

 149. I do not even know the way I finished up
  here, but I believed this post was great. I do not recognize who you
  might be however certainly you’re going to a famous blogger if you are not already.
  Cheers!

 150. Valuable information. Lucky me I found your web site accidentally, and I am shocked why this accident didn’t took place earlier! I bookmarked it.

 151. Stunning Krita Sanon Hi res pictures + Luka Chuppi Duniyaa https://www.youtube.com/watch?v=21pypr2eOZQ

 152. Wow, marvelous blog format! How long have you ever been blogging for? you made blogging look easy. The total look of your site is wonderful, let alone the content!

 153. Great web site you’ve got here.. It’s difficult to
  find high quality writing like yours these days.
  I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 154. What is the simplest way to get updates from my subscribed blog sites?

 155. Backlinks that work Rank your website or Social meadia page fast and drive traffic. Full writeup on Black Hat World http://bit.ly/2w7wZZN

 156. Great remarkable things here. I am very happy to look your article. Thanks a lot and i’m taking a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 157. Where can I locate genuine blogs that are focused on or at the very least dive seriously right into penis enhancement?

 158. Do you want 1000’s of links like this from only $10’s ? http://bit.ly/BHWBacklinks

 159. If someone like Julia Roberts or Natalie Portman had a personal blog where they uploaded pictures of their holidays or something, would you still take them seriously as stars? Do you think celebs with individual blogs are much less credible as well as taken much less seriously than those that don’t? In addition, would certainly you see their blog sites to see what they are up to?.

 160. Good blog! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 161. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 162. Great information. Lucky me I recently found your blog
  by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!

 163. What blog site sites would certainly benefit a small business in flower and presents?

 164. I know this web page presents quality dependent content
  and additional stuff, is there any other web site which presents these kinds of stuff in quality?

Leave a Reply