Skip to Content

Енергетичні мільярди

Енергетичні мільярди

Comments
by Июль 18, 2018 Статьи

“Всі у виграші. І це дуже здорово. І я хочу вигравати далі”, – коментував Рінат Ахметов здобутки ФК “Шахтар”, у нещодавно оприлюдненому інтерв’ю під промовистою назвою “У нас яркое будущее”.

Успіхи в спортивній царині клубу найбагатшої людини України можна із впевненістю перенести і на його бізнес. Навіть попри зміну влади в країні та військові дії, за минуломісячним рейтингом Bloomberg, пан Ахметов зайняв 282 місце серед найбагатших людей світу. Станом на червень, за рік його оціночна вартість капіталу зросла на 1,3 мільярди доларів.

Звісно, у власності пана Ахметова не тільки енергетика, але металургія, телекомунікації, банки тощо. Але у вартості зросли саме енергоактиви. Якщо проаналізувати фінансові звіти компанії, то побачимо, що ДТЕК Енерго завершив перший квартал 2018 року з прибутком в 4,3 млрд грн.

У 2017 році прибутки також зростали. Так, за даними Concorde Capital, у минулому році чистий прибуток ДТЕК Енерго зріс на 10% до 141 мільярда гривень. Згідно з розрахунками, EBITDA (операційний прибуток до сплати відсотків, податків і амортизації) компанії покращилася на 29% до 23 млрд грн.

Тільки у 4 кварталі 2017 року чистий дохід “ДТЕК Енерго” склав 41,4 млрд грн (зростання на 34% порівняно з попереднім кварталом), а EBITDA – 8,8 млрд грн (зростання на 92% порівняно з попереднім кварталом).

І напевне, більшість українців навіть не здогадуються, що саме вони беруть активну участь у поповненні “скарбнички” донецького олігарха. Нижче – як це працює.

Правила гри

Електроенергетичний бізнес в Україні очікують кардинальні зміни. У квітні 2017 року Верховна Рада прийняла закон “Про ринок електричної енергії”. Уже з серпня 2019-ого Україна матиме модель ринку електроенергії, який працює відповідно до європейських стандартів.

Натомість, на сьогодні, українська енергетика є однією із найбільш проблемних галузей для нашої держави. І на це вплинула низка факторів.

Як сьогодні працює ринок електроенергії? Споживачі оплачують кошти за електроенергію обленерго. Ці ж компанії, залишивши частку за свої послуги постачання та розподілу енергії, перераховують кошти Державному підприємству “Енергоринок”. А воно як єдиний оптовий покупець-продавець розподіляє отримані платежі між виробниками електричної енергії.

Алгоритм розподілу коштів для виробників також передбачений. Уся генерація має встановлені тарифи, за якими вони постачають електроенергію. Тому розподіл коштів від “Енергоринку” формується відповідно до: а) встановленого тарифу і б) кількості поставленої електроенергії. У результаті, орієнтовно 50% із усіх отриманих коштів “Енергоринок” повинен віддавати теплоенергетикам, приблизно 40%  –  атомникам, і те що залишилося – зеленій енергетиці та гідроенергетикам.

Такий механізм зумовлений тим, що вартість енергії, виробленої на ТЕС і теплоцентралях є значно дорожчою, аніж з атомних електростанцій.

Як повідомили у ДП “Енергоринок”, структура за обсягом та вартістю електричної енергії, що була продана в Оптовий ринок у 2017 році, виглядає наступним чином:

ДП НАЕК “Енергоатом” виробило 56,58% усієї електричної енергії в країні. Це понад 80 502 млн кВт-год. За собівартістю – трішки більше 38 366 млн гривень.

Натомість, генеруючі компанії теплових електростанцій виробили 28,48% електричної енергії в країні (понад 40 526 млн кВт-год). Однак її собівартість – понад 64 665 млн гривень.

Тобто, теплоенергетики виробляють значно менше електроенергії, однак набагато вищої вартості.

Дані з сайту ЦЕК

Саме ж ДП “Енергоринок” є фактично таким собі посередником із розподілу коштів між споживачами та обленерго і виробниками. І повинно розподіляти кошти і виробникам атомної енергії, і гідроенергетикам, і теплоенергетикам.

Однак в останні 3.5 роки простежується чітка лінія підтримки виробників теплової енергетики з боку регулятора (НКРЕКП) та Міненерговугілля.

Усе найкраще – тепловикам

Електроенергетичний ринок потребує термінової реорганізації, в першу чергу і через просто фантастичні об’єми боргів.

Як повідомили у НКРЕКП, станом на 01 травня 2018 року, споживачі заборгували ДП “Енергоринок” (через енергопостачальників, у більшості випадків – обленерго) – 29,753 млрд грн .

Відповідно, саме ж ДП “Енергоринок” також боргує. За даними НКРЕКП, загальна заборгованість цього держпідприємства за електричну енергію перед виробниками та ДП “НЕК “Укренерго” складає майже 24 млрд грн.

Голова НКРЕКП Оксана Кривенко зазначає, що “основною причиною неповних розрахунків ДП “Енергоринок” перед виробниками електричної енергії є заборгованість споживачів за спожиту електричну енергію”.

За даними регулятора, найбільшими неплатниками є підприємства вугільної промисловості  (станом на 01.05.2018 р. – понад 14,235 млрд грн); підприємства, що надають послуги з центрального водопостачання та водовідведення (понад 5,6 млрд грн); населення (понад 5,4 млрд грн).

І в ДП “Енергоринок”, і в НКРЕКП, і в Міненерговугіллля одностайні в тому, що заборгованість споживачів залежить, зокрема, і від ефективної роботи енергопостачальників, що здійснюють господарську діяльність із постачання електричної енергії.

Так і як це все стосується найбагатшої людини в країні?

Є такий енергетичний холдинг ДТЕК, який належить олігархові Рінату Ахметову.

За даними сайту ДТЕК, які підтверджені даними Державної служби статистики України “ДТЕК Енерго” виробляє чверть електроенергії в країні. Виробничі потужності компанії представлені підприємствами теплової генерації в складі “ДТЕК Східенерго”, “ДТЕК Дніпроенерго”, “ДТЕК Західенерго”, “Київенерго” та Миронівської ТЕС, що входить до “ДТЕК Донецькобленерго”…

До складу “ДТЕК Енерго” входять 5 дистрибуційних підприємств, що обслуговують 3,4 млн клієнтів:  ”ДТЕК Дніпрообленерго”, “Київенерго”, “ДТЕК Донецькобленерго”, “ДТЕК Високовольтні мережі”, “ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля”.

Тобто, у енергетичний холдинг входять компанії, які є і виробниками енергії, і її постачальниками кінцевим споживачам.

За даними Міненерговугілля, група ДТЕК контролює приблизно 80% теплової електрогенерації. Цю інформацію підтвердили і в АМКУ – тут із 2015 року розслідують справу щодо зловживання монопольним становищем групою компаній ДТЕК.

Ще на початках цього розслідування керівник АМКУ Юрій Терентьєв повідомляв, що компанії ДТЕК виробляють 25% електроенергії в країні.

Так ось, як зазначив директор ДП “Енергоринок” Юрій Гнатюк, станом на 01.06.2018 року, загальна заборгованість енергопостачальних компаній “Дніпрообленерго”, ”Донецькобленерго”, ”Високовольтні мережі”, “Крименерго”, ”Київенерго”, ПЕМ ”Енерговугілля” перед ДП “Енергоринок” становить 7,9 млрд грн.

Натомість, заборгованість ДП “Енергоринок” перед генеруючими компаніями  “Західенерго”, ”Дніпроенерго”, ”Східенерго”, ”Київенерго”, складає 3,5 млрд гривень.

Нескладна арифметика – отримуємо, що компанії з групи ДТЕК боргують перед ДП “Енергоринок” 4,4 млрд гривень.

На запит, чому не погашаються борги, гендиректор “ДТЕК Енерго” Дмитро Сахарук відповів, що компанія “не здійснює діяльність щодо виробництва і торгівлі електроенергією та не має взаємовідносин з ДП “Енергоринок” щодо розрахунків в межах оптового ринку електричної енергії”.

“Наведені у Вашому зверненні підприємства, що провадять зазначені види господарської діяльності, відповідно до приписів Господарського кодексу України, є окремими суб’єктами господарювання, а отже є самостійними учасниками договірних відносин з ДП “Енергоринок””.

Варто відзначити, що рішення про механізм розподілу коштів між виробниками електричної енергії за відпущену електроенергію, спочатку затверджує Рада ОРЕ (оптового ринку електроенергії). І є не дивним, чому гра йде “у одні ворота” – на користь тепловиків. Адже із 10 членів Ради – четверо – представники компаній ДТЕК, а керівник Ради – Борис Лісовий є радником Генерального директора ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі».

Кому і як ДП “Енергоринок” віддає борги

Якщо проаналізувати погашення і накопичення боргів за останні кілька років, то простежується закономірна тенденція невидимого, на перший погляд, надання непропорційних переваг одним учасникам Оптового ринку на шкоду іншим.

Як повідомила голова НКРЕКП Оксана Кривенко, загальна заборгованість ДП “Енергоринок” перед атомними електростанціями станом на 01.06.2016 року становила понад 11,744 млрд грн. А за два роки вона складає майже 11,6 млрд грн. Фактично, збереглася на одному рівні.

Натомість, заборгованість ДП “Енергоринок” перед енергогенеруючими компаніями ТЕС із трохи більше 9,177 млрд грн у червні 2016 року, скоротилася за цей же ж період – до приблизно 3,94 млрд грн.

Отож, як говорять цифри, борги перед теплоенергетиками систематично погашаються. А як ми зазначали, 80% теплової електроенергії виробляють компанії групи ДТЕК.

І робиться це часто в обхід алгоритму щодо розподілу платежів – пропорційно вартості виробленої електроенергії. Адже такий розподіл є непропорційний – першочергово задовольняють тепловиків, що і є суттю проблеми.

До прикладу, як з’ясували “Наші гроші”,  наприкінці 2016 року “Енергоринок” розподілив 686 млн грн. Жодної копійки із цієї суми не отримали ні атомники, ні гідроенергетики. Згідно з постановою НКРЕКП та рішенням Міненерговугілля, 676 млн грн від “ДП ”Енергоринок” отримали компанії групи ДТЕК – “Східенерго”,”Західенерго” та ”Дніпроенерго”.

Така негласна підтримка теплової генерації в Україні не поодинока.

До прикладу, 18 жовтня 2017 року КМУ приймає розпорядження №776-р “Про заходи щодо стабілізації роботи енергогенеруючих компаній теплових електростанцій.

Відповідно до цього розпорядження, ДП “Енергоринок” бере кредит у 2 млрд грн в державного “Ощадбанку”. Ці кошти передбачаються для погашення заборгованості перед виробниками електроенергії, яка утворилася у “Енергоринку” станом на 01.09.2017 року.

Однак, з легкої руки Кабміну, усі кошти – виключно тепловій генерації.

Згодом, 9 січня 2018 року, НКРЕКП приймає постанову №9, про розподіл коштів.

Як повідомила голова регулятора Оксана Кривенко, із 2 млрд грн майже 1,307 млрд грн отримали ПАТ “ДТЕК Дніпроенерго”, ПАТ “ДТЕК Західенерго”, ТОВ “ДТЕК Східенерго”.

Така прихильність із боку НКРЕКП, КМУ, Міненерговугілля до підприємств з групи ДТЕК не оминула своєю увагою НАБУ.

Як повідомляли “Наші гроші”, Національне антикорупційне бюро України ще у лютому 2018 року відкрило два кримінальні провадження “стосовно зловживань службовим становищем посадових осіб НКРЕКП при прийнятті регуляторних рішень на користь енергетичних підприємств холдингу «ДТЕК»”.

Стосовно такої підтримки теплової генерації, із Секретаріату КМУ надійшла відповідь за підписом начальника Управління забезпечення доступу до публічної інформації Роксолани Стадник, яка вказала, що розробником згаданого розпорядження №776-р є Міністерство енергетики та вугільної промисловості.

Натомість, перший заступник Міністра Тетяна Максимець таку їхню ініціативу пояснила необхідністю розрахунку енергогенеруючих компаній теплових електростанцій перед постачальниками вугільної продукції.

До слова, за даними Міненерговугілля, у 2017 році власне група ДТЕК видобула більше 80% енергетичного вугілля в Україні.

“Це очевидно, що такі «ручні» рішення, по яких державні “Енергоатом”, “Укргідроенерго” та “Укренерго” не отримують нічого, а всі гроші йдуть тепловій генерації, де Ахметову належить 80% підприємств – це є преференції компанії ДТЕК. На жаль, Міністр енергетики та НКРЕКП, таким чином, демонстрували свою лояльність до Ахметова, а страждали державні підприємства”, – коментують описані дії в “Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг”.

Однак, не всі експерти одностайні у такій позиції. Так, Юрій Саква, перший заступник Голови Ради Спілки “Всеукраїнської енергетичної асамблеї” дотримується кардинально протилежної точки зору:

“Це помилкове твердження, що підтримується тільки теплова енергетика. Частковий розрахунок з ТЕС – це ситуативний, але необхідний початок. Завтра уряд може прийняти рішення для АЕС, післязавтра для ТЕЦ і т.д. Поки не погасять борги всім учасникам. Ще раз хочу висловити думку, що при проведенні процедури погашення заборгованості, добитися рівномірного розподілу по борговим зобов’язанням – складно/неможливо та й недоцільно” – наполягає Юрій Саква.

Кредити коштом населення

Якщо чітко виокремити головну проблему описаного – то це розподіл коштів у “Енергоринку” на користь теплової генерації ДТЕК, який непропорційний їх частці у вартості електроенергії.

В отриманні кредитів ДП “Енергоринок” є два важливих моменти: перший – це погашення відсотків за користування кредитними лініями. І другий – кому і як надаються ці кошти.

Перше – скільки взяли і скільки заплатили банкам.

За інформацією, наданою ДП “Енергоринок”, у період з 2015 по червень 2018 року це підприємство залучило у двох банках – АТ “Ощадбанк” та АБ “Укргазбанк” – разом понад 35,7 млрд грн.

Загалом, за користування кредитами за цей період, ДП “Енергоринок” заплатив майже 3,319 млрд  грн.

Для чого ж держпідприємству кредити? Ці гроші в минулі роки надавалися, як авансові платежі виробникам електричної енергії – як оплату товарної продукції майбутніх розрахункових періодів.

Тобто, аби енергогенеруючі компанії мали кошти для розрахунків за паливо, зокрема вугілля, ДП “Енергоринок” бере кредити, і надає їх як аванси виробникам.

Отже, виробники електричної енергії користуються даними грошима безкоштовно.

Відсотки сплачує ДП “Енергоринок”. Але звідки у підприємства на це кошти?

Як повідомили у НКРЕКП, відсотки за користування кредитними коштами включаються у кошторис витрат ДП “Енергоринок”: “Відповідно до положень Порядку формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 03.03.2016 №289, який був погоджений Міненерговугілля, Антимонопольним комітетом України та Державною регуляторною службою України та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.03.2016 за №428/28558, однією із складових прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії є кошторис витрат ДП “Енергоринок”, – роз’яснили в НКРЕКП.

Тобто, виходить, що відсотки за користування для виробників енергії безкоштовними кредитами в кінцевому результаті сплачує кожен із нас – споживачів електроенергії. Адже ці кошти закладаються у кінцеву оптову ціну. І хоча ціни на електроенергію для населення регульовані та нижче ринкових, бізнес сплачує повну ціну – з усіма витратами плюс із крос-субсидуванням цін для населення, що зрештою відображається на цінах товарів та послуг.

Тому не дивно, що за останні 3,5 роки, ОРЦ (оптова ринкова ціна) електроенергії в Україні зросла в понад 2 рази, за підрахунками ДП “Енергоринок”. За даними на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг із  квітня 2015 року ця ціна зросла в 2,4 рази.

Кого субсидуємо

Кому ж надаються безкоштовні кредити впродовж останніх років?

НКРЕКП надала розрахунки, згідно яким із понад 13,29 млрд грн кредитів, залучених у 2015 році, понад 8,533 млрд грн отримали компанії групи ДТЕК – ПАТ “ДТЕК Дніпроенерго”, ПАТ “ДТЕК Західенерго”, ТОВ “ДТЕК Східенерго”.

Із понад 10,8 млрд грн, залучених ДП “Енергоринок” у 2016 році, ці ж компанії і ПАТ “Київенерго” отримали майже 6,485 млрд грн.

Із понад 8,27 млрд грн у 2017-ому – отримали понад 5,107 млрд грн.

А за 5 місяців 2018 року, із більш ніж 3,372 млрд грн, ПАТ “ДТЕК Дніпроенерго, ПАТ “ДТЕК Західенерго, ТОВ “ДТЕК Східенерго”, ПАТ “Київенерго” надано більш ніж 2,014 млрд грн.

Загалом, із усіх залучених із 2015 року кредитних коштів, зазначеним компаніям надали загалом орієнтовно 62% цих грошей.

Отже, переважно компанії олігарха Ахметова користувалися цими безкоштовними кредитами.

Відсотки за користування кредитами включалися у кошторис ДП “Енергоринок”. Цей кошторис закладався у формування Оптової ринкової ціни електроенергії.

Із цієї ціни, відповідно формувалася вартість електроенергії для населення.

А також – промисловості. Для якої тариф значно вищий, однак його в кінці-кінців здебільшого оплачують українці.

Адже підприємства і виробники, які розраховуються за електроенергію, свої затрати включають у вартість продукції. Тож йдучи в магазин, чи оплачуючи послуги водопостачання, кожен із українців сплачує і за високу вартість тарифів електроенергії для непобутових споживачів.

Тарифів, у які закладено із початку 2015 року понад 3 318 830 300 грн відсотків.

Попри описану високу прихильність і НКРЕКП, і “Енергоринку”, і Міненерговугілля до теплової генерації, нагадаю – понад 80% якої – це ДТЕК, – державні мужі продовжують підтримувати бізнес найбагатшої людини країни.

Так, термін повернення авансових платежів, які потрібно було віддати “Енергоринку” у квітні 2018 року, продовжено до 2019 року.

І виробники електричної енергії зможуть безкоштовно користуватися цими кредитами ще майже рік.

До слова, як написали із “Енергоринку”, станом на 01.06.2018 року загальна сума таких авансів становить 1,78 млрд грн, із яких 1,04 млрд грн – надано компаніям із групи ДТЕК (“Західенерго”, ”Дніпроенерго”, ”Східенерго”, ”Київенерго” ).

Такий широкий жест у Міненерговугілля пояснюють коротко і лаконічно. Мовляв, відтермінували їм повернення авансових платежів, бо у ДП “Енергоринок” перед зазначеними компаніями значно більше боргів.  Відповідно, підприємство свою заборгованість погасить до 2019 року, тоді у зазначених ДТЕКівських компаній з’являться кошти, і вони зможуть повернути зазначені аванси.

За те, що у компаній, що входять до групи ДТЕК, як я писав вище, 4,4 млрд гривень “чистого” боргу перед “Енергоринком”, у Міненерговугіллі чомусь не згадують.

Міненерговугілля також пояснює, що “погашення підприємствами цих авансових платежів – можуть негативно позначитися на фінансовому стані підприємств”.

Чому українці мають субсидіювати бізнес олігарха, якщо підприємства Ахметова можуть самі брати кредити у комерційних банках і сплачувати за них відсотки?

Міненерговугілля прикриває свої дії благими намірами і турботою про споживачів: “Відтермінування повернення авансів дозволить підприємствам теплової генерації акумулювати кошти для надійної підготовки та проходження осінньо-зимового періоду 2018/2019 років”, – написав заступник міністра Анатолій Корзун.

Натомість, Світлана Голікова, член Стратегічної ради ГО “Київський інститут енергетичних досліджень”, переконана, що однією з найголовніших проблем в сфері є перехресне субсидування:
“В електроенергетиці в останні роки залишається високим рівень перехресного субсидування промисловими споживачами вартості електричної енергії, що відпускається окремим категоріям споживачів за фіксованими тарифами. Загальна сума компенсації втрат енергопостачальним компаніям від здійснення постачання електроенергії окремим категоріям споживачів у 2015 році склала 43,8 млрд грн., у 2016 – 45,5 млрд грн.», – повідомила Голікова на круглому столі “Як захистити споживача в період складних реформ енергоринків”.

Міненерговугілля та його баланс

Незважаючи на все вищеописане, тепловики продовжують отримувати від держави чергові преференції.

Так, схвалений Міненерговугілля баланс на 2018 рік передбачає зменшення виробництва дешевшої електроенергії на атомних електростанціях та, відповідно, зростання відпуску дорожчої електроенергії теплових електростанцій (ТЕС).

І ось маємо результат. Як повідомили у НКРЕКП, за 4 місяці 2018 року частка виробництва ДП “НАЕК Енергоатом”, в загальному обсязі зменшилася до 50,2% (у порівнянні із 56,6% – за аналогічний період у 2017 році). Натомість, частка генеруючих компаній ТЕС збільшилася до 29,2% (із 28,5%).

Такі дії у Міністерстві пояснили необхідність “збільшення тривалості ремонтів на енергоблоках у зв’язку із збільшенням об’єму запланованих робіт”.

Експерти погоджуються, що питання ремонтів та безпека на атомних об’єктах є одним із першочергових питань в країні. Але поряд з тим, наводять й іншу причину:

– Виробіток “Енергоатому” систематично занижують, щоб дати більше заробити тепловій генерації (ДТЕКу Ахметова), хоча такий сценарій і означає вищий тариф для споживача, – висловлюють свою позицію у “Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг”.

Натомість Юрій Саква, перший заступник Голови Ради Спілки “Всеукраїнської енергетичної асамблеї”, вважає, що тут йдеться виключно про питання безпеки:

“Основна причина це збільшення обсягу планових ремонтів відповідно до затвердженого графіку на 2018 рік. Нагадаю, що 2017 році виробництво електроенергії АЕС було більш високим у зв’язку з введенням особливого стану для заміщення зупинених ТЕС на АШ (з лютого по серпень).

Друга це – в результаті позапланового ремонт блоку на ХАЕС в квітні-травні 2017 року виробництво було знижено приблизно на 1млрд квт/г, з відповідним заміщенням виробництва на теплових електростанціях за рахунок спалювання додатково приблизно 590 тис. тон вугілля. Зразу скажу, це абсолютно ординарна ситуація, таке трапляється, такі режими прогнозуються і впевнений, що до початку ОЗМ запаси вугілля на складах будуть відновлені. Режим «гарячого» та «холодного» резервування  на ТЕС для забезпечення надійності ОЕС на випадок непередбаченої зміни в режимах роботи АЕС задається НЕК «Укренерго» постійно. Попри всі взаємні претензії, які існують між виробниками треба розуміти та враховувати в оцінках, що ТЕС та АЕС  в об’єднаній системі на сьогодні є «нерозривною парою»”, – наполягає Юрій Саква.

Борги олігархів – на плечі споживачів

А тим часом в Україні точаться гострі дискусії стосовно законопроекту №8253 “Про особливості погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії”, розробленого Міненерговугілля.

Адже, відповідно до Закону України “Про ринок електроенергії”, аби реформувати енергетичний ринок, вся заборгованість на ОРЕ  повинна бути погашена /врегульована до 30.06.2019 року у зв’язку із припиненням діяльності ОРЕ та реорганізацією ДП “Енергоринок”.

Відповідно, Міненерговугілля пропонує, як позбутися майже 30-мільярдного боргу.

Спочатку, відомство хотіло врегулювати усі питання із погашенням заборгованості ДП Енергоринок” за кошти державного бюджету. Проти цього виступили у Мінфіні, очолюваному на той час Олександром Данилюком.

Як повідомив у відповіді на запит заступник міністра Сергій Марченко, “Мінфіном не підтримано залучення до розрахунків за боргами учасників оптового ринку електричної енергії коштів державного бюджету… Стосовно погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії, інформуємо, що така заборгованість утворилася за результатами господарської діяльності суб’єктів господарювання і повинна погашатися згідно з чинним законодавством України, що регулює господарські відносини”, – відповіли із Мінфіну.

У Міненерговугіллі пояснили, що із такою позицією Мінфіну погодилися.

– … в тексті  законопроекту посилання “за рахунок видатків передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік” замінено на “за рахунок джерел не заборонених законодавством України”,- написала перший заступник міністра Тетяна Максимець.

Із цієї відповіді складно було зрозуміти, звідки ж братимуться кошти. Тож аналогічне запитання було адресоване і НКРЕКП.

Голова регулятора Оксана Кривенко чітко повідомила про моменти, на які в Міненерговугіллі не вказали.

Даним законопроектом передбачено “наступні механізми погашення заборгованості:

 • проведення взаєморозрахунків між учасниками ОРЕ;
 • списання боргів учасникам ОРЕ;
 • відступлення права вимоги або заміна сторони у зобов’язанні;
 • встановлення цільової надбавки до тарифу на розподіл електричної енергії місцевими (локальними) електромережами операторам системи розподілу.”

З огляду на таке, останній пункт – стосовно цільової надбавки – це фактично банальний черговий механізм залізти до кишень українців. Адже цільова надбавка неодмінно буде включена до тарифів для непобутових споживачів.

Нардеп від “Самопомочі” Вікторія Войціцька почала активну “війну” із такими пропозиціями Міненерговугілля.

Спочатку у своїй колонці на “Економічній правді”, а згодом і на сторінці у Фейсбуці, депутат виступила із неприпустимістю такого розвитку подій.

“Пропонується «пробачити» Ахметову 7 млрд грн, групі українських обленерго російського олігарха Бабакова 0,8 млрд грн, і «по мєлочі» – «Закарпаттяобленерго» (Бойко і Льовочкін) 150 млн грн, “Вінницяобленерго” (Григоришин і відома компанія ICU) – 77 млн грн, “Львівобленерго” і “Прикарпаттяобленерго” (Суркіси) – 69 млн грн. Замість вищезгаданих шановних панів борги перед ДП «Енергоринок» відповідно до кабмінівського законопроекту мали б заплатити українські споживачі електричної енергії”, – написала у нещодавньому дописі В. Войціцька.

Окрім того, низку боргів на оптовому енергетичному ринку Войціцька вважає схемними, тобто штучно створеними. Політик переконана, що у деяких підприємствах вже зрозуміли, що можна не платити і у майбутньому просто списати борги за рахунок держави.

Так, в якості прикладу вона наводить шахти компанії ДТЕК “Ровенькиантрацит” та “Свердловантрацит” на окупованих територіях, які ще навесні 2016 року перестали платити ТОВ “Луганське Енергетичне Об’єднання” (“ЛЕО”) за поставлену електроенергію.

Варто нагадати, що український контроль за цими підприємствами було остаточно втрачено у березні 2017 року.

Але потрібно зауважити, що фракція “Самопомочі” не голосували за Закон України “Про ринок електроенергії”.

Хоча багато українських експертів вважають його прийняття вкрай важливим для країни та таким, що захищає пересічних громадян:

“Законом України “Про ринок електричної енергії” визначено, що “вразливі споживачі” це виключно частина побутових споживачів. До повноважень Кабінету Міністрів України  віднесено встановлення порядку, яким буде реалізуватися право на передбачені законом підтримку для відшкодування витрат на оплату спожитої електричної енергії та/або захист від відключення у певні періоди.

Тобто, український закон увібрав в себе загальні європейські норми, коли споживачеві може надаватися, як грошова підтримка (персональна субсидія), так і унеможливлюється його відключення від джерел електропостачання, як правило, у зимовий період”, – цитує Світлану Голікову проект “Українська енергетика”.

Також варто зазначити, що попри заяви нардепа Войціцької, з іншого боку, законопроектом №8253 “Про особливості погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії” передбачається врегулювання заборгованостей і державних структур.

Так, Юрій Саква вважає, що саме вони є одними із  найбільших неплатників на ринку

“Сама держава так і залишилася головним неплатником за енергоносії. Шахтарі, водоканали, теплокомуненерго, пільги, субсидії – все це сфера відповідальності держави, яка забороняє відключати окремих неплатників. І продовжує продукувати заборгованість…

Однією із головних причин накопичення боргів було руйнівне за наслідками державне рішення з повної відміни дотації шахтарям з держбюджету з 2015 року.  З того часу державні шахти практично повністю припинили сплачувати за електроенергію, але під патронатом держави залишалися в роботі – країні вугілля конче потрібно. Після цього рішення щорічне часткове відновлення дотацій на покриття високої собівартості видобутку вугілля державними шахтами проблему не вирішило. Механізм безоплатного відпуску електроенергії державним шахтам був запущений. Шахти за електрику не платять вже майже 4 роки поспіль і продовжують працювати”, – підсумовує Юрій Саква.

Корупційні схеми

Про схемні платежі кажуть і експерти.

– Схемні неплатежі, коли деякі шахти та підприємства спеціально не оплачували, очікуючи, що ці борги покриє держава, – повідомляють у “Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг”.

Ні Міненерговугілля, ні “Енергоринок”, ні НКРЕКП, пояснюючи причини утворення заборгованостей на оптовому енергоринку, не згадують про такі неплатежі. Чи борги, які виникли через махінації учасників ринку.

А от правоохоронцям таке відомо.

Так, за ініціативою НАБУ, ще у 2018 році “суд ухвалив рішення, згідно з якими на рахунки ВАТ «Запоріжжяобленерго» повернуто понад 40 млн грн, втрачених внаслідок існування на підприємстві корупційної схеми”.

Як повідомили в НАБУ, детективами відомства викрито низку схем із заволодіння коштами в сфері електроенергетики.

“Так, керівники одного із ПАТ та регіональних електроенергетичних компаній, частка державної власності в статутних капіталах яких була понад 50%, “шляхом укладення договорів про відступлення права вимоги та переведення боргу… заволоділи коштами на загальну суму 641 062 834,35 грн, які були сплачені товариствам-боржникам для приватного акціонерного товариства як оплата електричної енергії, раніше поставленої державними компаніями”, – розписали мені схему в НАБУ.

Натомість, ПАТ гроші використало для власних потреб – не перерахувавши обленерго.

За інформацією НАБУ, ще одна поширена схема – зарахування зустрічних однорідних вимог. Таких порушень детективами викрито на понад 756 млн грн.

Працює це так – між обленерго і боржником укладаються угоди про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги. Підприємство надає постачальнику кошти. Обленерго їх не повертає, зараховуючи як оплату вартості купованої електричної енергії. Відповідно, залишає усі гроші у себе. Хоча, згідно чинного законодавства, більшу частину мало б перерахувати в ДП “Енергоринок”.

Чергові аванси

Тим часом, нещодавно, у травні 2018 року, ДП “Енергоринок” вчергове відкриває кредитні лінії. Загалом на 3,4 млрд грн.

За даними “Економічної правди”, загальна вартість обслуговування кредитів вартуватиме ДП “Енергоринок” (читай – споживачам електроенергії) приблизно 391 млн грн.

З огляду на багаторічну практику, не є великою таємницею, кому із виробників енергетики, здебільшого, перепадуть шматки чергового безкоштовного кредитного пирога.

***

“И нам платят огромные средства. Ну, почему мы должны отказываться”, – розповідав про успіхи із трансферів футбольних гравців свого клубу Рінат Ахметов, у нещодавно оприлюдненому інтерв’ю, під промовистою назвою “У нас яркое будущее”.

Та з огляду на описане, “огромные средства” українці та уся держава сплачує енергетичному бізнесу олігарха, який, звісно, від цього не відмовляється.

Антикорупційний блогер та правозахисник Любомир Пелех вважає, що корупція в енергетичному секторі, є однією з причин бідності населення. «Вартість енергетичного ресурсу продовжує зберігати корупційну складову, а економічна поведінка енергетичних підприємств знаходиться за лаштунками ринку. Влада і бізнес не мають спільного розуміння енергетики, як повноцінного сектору економіки. Їх безлімітна амбіція в такому секторі – це забезпечення прибутку при максимальній тінізації роботи підприємств та впливу на ринок. Результатом корупційної змови, є зростання прибутку енергетичних бізнесів та злиденність українських громадян» – зазначив Любомир Пелех

*Розслідування проведене в рамках проекту USAID “Прозора енергетика”. Позиція автора може не збігатися з позиціями Агентства з міжнародного розвитку США та аналітичного центру DiXi Group.*

Тарас Зозулінський

Previous
Next

One commentcomments1 908

 1. What i don’t understood is in truth how you’re now not really a lot more smartly-preferred than you might be right now. You’re very intelligent. You recognize therefore significantly relating to this topic, made me in my view imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men are not involved unless it is something to do with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. Always maintain it up!

 2. Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

 3. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!

 4. Likely I am likely to save your blog post. 🙂

 5. I believe you have noted some very interesting details, thankyou for the post. 🙂

 6. I must show my passion for your generosity supporting those people that need help with the subject matter. Your special dedication to passing the message all through has been unbelievably productive and has regularly helped others just like me to reach their objectives. The insightful help indicates a whole lot a person like me and somewhat more to my colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 7. Thanks so much for giving everyone a very remarkable opportunity to read critical reviews from this blog. It’s always so ideal and full of a lot of fun for me and my office acquaintances to visit your web site a minimum of three times in a week to see the fresh guidance you will have. Of course, we’re at all times astounded for the astounding pointers you give. Selected 2 tips on this page are honestly the most efficient I’ve ever had.

 8. I precisely wanted to say thanks yet again. I do not know the things that I would’ve taken care of without the type of smart ideas discussed by you directly on such a area of interest. It has been an absolute daunting case in my position, nevertheless looking at a new well-written approach you processed the issue forced me to cry with happiness. I’m happy for your work and pray you comprehend what a great job that you are getting into instructing people by way of your website. I am certain you have never encountered any of us.

 9. I truly wanted to develop a simple comment to be able to appreciate you for the precious advice you are giving out on this site. My extensive internet search has finally been honored with good strategies to go over with my friends and family. I would mention that we site visitors actually are very lucky to dwell in a useful site with very many brilliant people with insightful methods. I feel really grateful to have used your website and look forward to tons of more enjoyable moments reading here. Thank you once again for all the details.

 10. Бурение на воду в Минске

  Предлагаем сервис в Минске бурение на воду

  Наш сайт в Интернете https://www.burenie-skvazhin-na-vodu.by/

  Буровая компания Eviel

  Также мы доступны в поиске по запросам:
  бурение скважин в Минске EVIEL

 11. I simply wished to thank you very much again. I am not sure the things I would’ve handled without the actual suggestions revealed by you relating to my field. Completely was an absolute distressing matter for me personally, nevertheless encountering the skilled way you dealt with it made me to weep for gladness. Extremely happy for the help as well as trust you find out what an amazing job you are putting in teaching many others using a web site. Most likely you haven’t encountered any of us.

 12. I would like to show my appreciation to you for bailing me out of this type of setting. After surfing around through the search engines and meeting ways which are not helpful, I believed my life was done. Being alive minus the approaches to the problems you have sorted out by means of your entire article content is a critical case, as well as the ones that could have adversely damaged my entire career if I had not noticed the blog. Your main competence and kindness in handling a lot of stuff was very helpful. I am not sure what I would have done if I had not come across such a step like this. I can also now look forward to my future. Thanks a lot so much for this high quality and amazing help. I will not hesitate to recommend your web page to anybody who should get support on this area.

 13. something better than viagra

 14. Биржы статей для продвижения

  Можно создать огромное количество релевантных ссылок на сайт, написав уникальные статьи и отправив их в специальную биржу статей, где вебмастера других сайтов смогут их найти и опубликовать у себя.

  ПОДРОБНЕЕ
  http://joomla-prof.ru/seo/birzhy-statej-dlya-prodvizheniya.html

 15. Как заказать онлайн попперсы
  купить поперс

 16. best sites buy viagra online

 17. us or canada discount viagra

 18. expiration pfizer viagra date

 19. I not to mention my buddies came going through the great helpful hints on your web site and so then got a terrible suspicion I had not expressed respect to the blog owner for them. All the boys appeared to be happy to read them and already have very much been loving those things. We appreciate you indeed being indeed considerate and for choosing certain fine resources most people are really needing to know about. Our own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 20. I and also my guys were actually going through the excellent secrets and techniques found on the website and suddenly got a terrible feeling I had not thanked the site owner for those secrets. All the young boys appeared to be as a result excited to read through them and have simply been using those things. We appreciate you turning out to be considerably accommodating and then for pick out some nice things most people are really needing to be aware of. Our own honest regret for not saying thanks to sooner.

 21. i use it viagra online online

 22. is at espaa

  bfcf at is meaning

 23. I needed to draft you this little bit of remark in order to give thanks again for all the breathtaking suggestions you’ve documented on this website. This has been really unbelievably generous of people like you to deliver freely what exactly numerous people could have offered for sale as an ebook in order to make some dough for themselves, most importantly since you might well have tried it if you ever wanted. These concepts in addition acted like the easy way to recognize that some people have a similar interest like my personal own to find out a great deal more regarding this matter. I think there are many more fun sessions up front for individuals that read carefully your website.

 24. Handsome is the ‘say thank you you’
  Wrapped with gratitude,
  Offered to peace prone people
  Who offer what is real-themselves
  To nurse with sweetheart and servility
  napalm asphyxiated victims
  in our stained incredible

  야마토게임

 25. look here drug at is

  62ed how long is last

 26. is at soft order

  62ed is online bologn

 27. Thank you so much for providing individuals with a very memorable chance to read articles and blog posts from this website. It can be very pleasurable and also packed with a great time for me and my office acquaintances to search your website at the least three times in a week to read through the latest tips you will have. Of course, I am at all times pleased with the exceptional strategies served by you. Certain 3 areas in this posting are truly the best I’ve ever had.

 28. is vente pharmacie

  62ed uk speist canada

 29. is 10mg preisvergleich

  62ed be 10mg is cheap

 30. pills is best price be

  62ed is ato sicur

 31. is propeci

  62ed is prix canadien

 32. wirkungsweise is 25mg

  1e9d be is online us at

 33. safe to be at is

  1e9d where to get is in london

 34. is sales in sa

  1e9d frauen is

 35. I enjoy you because of all your efforts on this web site. Gloria loves getting into investigations and it’s really easy to understand why. I notice all relating to the dynamic ways you provide simple techniques by means of your web blog and in addition welcome contribution from others on this area while our favorite daughter is in fact understanding a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. Your performing a tremendous job.

 36. is 4 sale

  1e9d 50 mg is price in india

 37. receta is casera

  1e9d what is just as good as is

 38. womens is forum

  1e9d be is online us at

 39. is troches

  1e9d try it be is pill

 40. we choice be is where

  1e9d is supplier wholesale

 41. other options is

  1e9d is cost without insurance

 42. Thanks a lot for providing individuals with a very breathtaking opportunity to read from this blog. It is usually very nice and as well , jam-packed with fun for me and my office co-workers to search your blog the equivalent of thrice in one week to see the newest issues you have got. Not to mention, I’m also at all times impressed with all the unique points served by you. Selected 1 ideas on this page are surely the most effective we have all ever had.

 43. price of daily use is

  bf25 farmacia de is un href

 44. is ato tijuana

  bf25 is 10 mg oder 5 mg

 45. achat is 20 m

  bf25 be cheap is pill online

 46. prezzo is 4 compresse

  bf25 is 20mg dosage

 47. is daglig dosering

  bf25 enter site online order is

 48. is generika fachmann

  bf25 only for you is discounts

 49. be at is canada

  bf25 at is farmacia

 50. online is risks

  f5a0 is becoming cheaper

 51. is price apotek

  f5a0 is order in australia

 52. is venta libre

  f5a0 i use it is at online

 53. is falls play new york

  f5a0 is bei docmorris bestellen

 54. is becoming cheaper

  f5a0 ato do is sollevare

 55. is professional be

  f5a0 is sildenafil 50mg price

 56. prescription en ligne viagra

 57. заказать онлайн попперсы для геев

  лучший попперс

 58. I wish to express thanks to you for rescuing me from such a incident. Just after looking throughout the search engines and seeing tricks that were not helpful, I thought my life was done. Living without the answers to the problems you have solved by means of the guide is a critical case, and ones which might have in a negative way damaged my entire career if I had not come across the website. Your own natural talent and kindness in touching every item was useful. I don’t know what I would have done if I had not discovered such a step like this. I can also at this time relish my future. Thank you very much for your professional and sensible guide. I won’t think twice to propose your blog to anybody who ought to have care about this topic.

 59. JeffreyZogue

  It’s an excellent post. This site has lots of useful things, it made it easier for me in many ways.

 60. I needed to create you a very small word just to thank you so much yet again considering the beautiful opinions you have shared above. It was certainly surprisingly generous of people like you to convey freely all a lot of folks might have supplied as an e-book to make some money for themselves, mostly given that you might have tried it if you decided. These tricks also served like a fantastic way to be sure that other people have similar passion much like mine to learn way more when it comes to this problem. I think there are a lot more pleasurable sessions up front for many who browse through your website.

 61. comprar viagra en puerto rico

 62. My wife and i got absolutely thrilled Louis could round up his basic research via the precious recommendations he grabbed using your web pages. It’s not at all simplistic to just possibly be handing out tactics that many men and women could have been making money from. And now we acknowledge we have the blog owner to thank for this. The type of illustrations you’ve made, the easy site navigation, the friendships you can make it easier to foster — it’s got everything awesome, and it is letting our son in addition to us reckon that this issue is interesting, and that’s particularly indispensable. Thank you for the whole lot!

 63. should i take cialis or viagra

 64. waar kan ik viagra bestellen

 65. Thank you a lot for providing individuals with remarkably pleasant chance to check tips from this site. It’s usually very useful and stuffed with a great time for me and my office co-workers to visit your web site at a minimum 3 times in 7 days to see the fresh guides you have got. And of course, I’m also certainly fulfilled with the unbelievable creative ideas you serve. Selected 2 ideas in this post are honestly the most beneficial we have had.

 66. billige viagra online apotheke

 67. is black 800mg

  2659 is soft best price

 68. is gnrique wallmart

  2659 tem is ato

 69. we use it 5 mg is

  2659 female is from

 70. is jelly pas cher

  2659 look there isbest is

 71. were ti be is

  2659 is 2 5 mg online

 72. canadian meds is

  2659 getting drunk is

 73. is pill at

  2659 click here being is

 74. look here sale is

  2659 is pastillas

 75. order is 60mg paypal

  2659 just try is daily

 76. online is american express

  aacd sign up for is newsletter

 77. where to find is in stores

  aacd farmacia svizzera is

 78. be real is click

  aacd can is cause strokes

 79. be is at mastercard

  aacd is price india

 80. is safe pills

  aacd is salg

 81. is pfizer shipping from

  aacd que es la is femenina

 82. look there online meds is

  aacd is is contraffatti

 83. be is at australia

  aacd is 25mg did not work

 84. is se baja

  aacd is lowest cost

 85. is sildenafil

  aacd is ato sildenafil

 86. is generique sildenafil

  aacd free is packs

 87. is tadalafil economico

  9042 is average price

 88. cheapiscomunder99cents

  9042 from daily united is

 89. at now is

  9042 cheap off brand is

 90. potenzmittel is rechnung

  9042 health effects of is

 91. only here is soft canada

  9042 the best site is in spain

 92. muestra de mdicos de is

  9042 where be is cingapore

 93. traitement is 2 5mg

  9042 is en at is

 94. cheapest brand is

  9042 donde comprar is en india

 95. is to be on line

  9042 is 10 mg erezione

 96. at now is

  9042 40 mg is side effects

 97. is prix officiel

  88fc is canada online at

 98. es efectivo el is ato

  88fc is invention date

 99. is uk delivery fast

  88fc is walmart

 100. is ato brasilia

  88fc is use in preemies

 101. cost is alternative

  88fc bestellung is soft

 102. reliability of at is

  88fc achat is luxembourg

 103. the best place getting is

  88fc is faqs

 104. is gum recipe

  88fc serios is kaufen

 105. be is where

  88fc is ati economici

 106. is gum recipe

  88fc is piller online

 107. is where to be in india

  88fc for free is

 108. marca is vendita

  441d australian is online

 109. is every day at

  441d is every day at

 110. is hong kong being

  441d flomax and is for bph

 111. click here is cost

  441d acheter is en ligne quebec

 112. duree effet is

  441d is 20 mg rezeptpflichtig

 113. is kamagra kaufen

  441d we use it is cost 20mg

 114. is coupon free trial

  441d try it at is 50mg

 115. is kamagra kaufen

  441d is indian

 116. le is sur interne

  b5db we recommend is medication

 117. is unlabeled use

  b5db achat is internet danger

 118. genuine is 50mg uk

  b5db click now cheap is on line

 119. best is pills in india

  b5db be prescription is online

 120. be is in paris

  b5db is online daily

 121. is uit india

  b5db soft tab is store

 122. is date de peremption

  b5db onsline is order

 123. sales of is

  b5db only now prescription is

 124. Предлагаю Интернет Рекламу от 10 usd за Месяц http://1541.ru Рассылки Объявлений на Доски, форумы. Обучение. YouTube. Соц.Сети. Как экономить на рекламе. Что льзя и нельзя. Все виды услуг по PINTEREST. В интернет рекламе 25 лет. Skype evg7773 Viber +380976131437

 125. best is type drugs

  b5db is generika holland

 126. be is online illegal

  b5db is nedi

 127. is be in nz

  be07 look here is lowest price

 128. we recommend be daily is

  be07 acquistare is at

 129. at is tadalafil 5 mg

  be07 follow link female is

 130. is 5 mg cost cvs

  be07 can one break is in half

 131. be one pill of is

  be07 is cost 10 mgs

 132. bangkok is where to be

  be07 being is online australia

 133. discount is for sale

  be07 36 hour is reviews

 134. only now best quality is

  be07 is cause stroke

 135. is billiger geworden

  be07 is best

 136. Бизнес на Amazon, eBay. Как увеличить продажи https://sellbuyexpert.com Дизайн eBay Магазина и шаблоны для листинга. Внедрение CRM и массовая загрузка товаров.Sell Buy Expert. Регистрация на eBay; Привязка банковской карты; Настройка вывода средств; Выставление товаров на продажу; Ответы на вопросы

 137. only for you viagra in canada

 138. is einnahme gewicht

  aa72 is at best price

 139. is for men under 40

  aa72 is sildenafil be online

 140. mail order at is

  aa72 cheap is sildenafil

 141. comprar is espaa

  aa72 isonlinepurchasecanada

 142. ordre de is anonyme

  aa72 can you be is toronto

 143. mail order at is

  aa72 is uk without prescription

 144. what if a kid uses is

  aa72 isonline dk

 145. usa is at

  aa72 free samples is uk

 146. is suave seguro

  aa72 pfizer is coupons

 147. how long prior to take is

  aa72 effective is

 148. Подписывайтесь в группу Если Медицина Бессильна. TELEGRAM https://t.me/joinchat/IR2dng-j2ZmhbKBy0zCT5w Норвежский Ламинин от д-ра Эскеланда дешевле американского LPGN в 4 раза

 149. acheter is pour femme

  d5cb is professional pills

 150. be is sample pack

  d5cb just try soft gel is

 151. wow where can i get is

  d5cb wow best way to take is

 152. being is craigslist

  b950 kann is frauen kaufen

 153. is herstellungskosten

  b950 does is cause ed

 154. bangalore at is

  b950 is sales growth

 155. the man the myth the is

  b950 is for her

 156. Up to this stint according to blab on, supplements and sleeves will not expatiate on the penis. After all, he said, the penis burce.pakken.se consists of paired corpora cavernosa and a lone corpus spongiosum, the arrondissement of which are stubborn genetically. Consonant surgical enhancement fails. Putting, there is anybody pint-sized appetite burce.pakken.se dangled liberal of our eyes within reach the perfectly unmodified Italian study. When tested, the domination method of penis enhancement, the authors power, did be guided by in growth.

 157. i use it be is in france

  b950 just try is is online

 158. prezzi is in farmaci

  b950 is como usarlo

 159. securetabsonline is

  b950 commander is pas cher

 160. tomar is medico

  b950 use caverject and is

 161. at is 4 pills

  b950 is purchase from amsterdam

 162. In time to come according to principles, supplements and sleeves solution not widen the penis. After all, he said, the penis leula.storhest.nl consists of paired corpora cavernosa and a self-regulated corpus spongiosum, the immensity of which are unfaltering genetically. Neck surgical enhancement fails. Putting, there is whole pint-sized craving leula.storhest.nl dangled vanguard of our eyes finished the quite rigorous unruffled so Italian study. When tested, the tenure method of penis enhancement, the authors tonnage, did buttress in growth.

 163. Nevertheless according to system, supplements and sleeves fortitude not inflate the penis. After all, he said, the penis rumbsa.somenhest.com consists of paired corpora cavernosa and a determine corpus spongiosum, the hugeness of which are multinational company genetically. Really surgical enhancement fails. Putting, there is anybody away with dig into rumbsa.somenhest.com dangled already our eyes within reach the precisely rigorous same Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors assert, did conclude in growth.

 164. Furthermore according to routine, supplements and sleeves resolution not reach the penis. After all, he said, the penis nisbvi.handske.amsterdam consists of paired corpora cavernosa and a lone corpus spongiosum, the hugeness of which are business genetically. Consistent surgical enhancement fails. In all events, there is friendless nick sureness nisbvi.handske.amsterdam dangled to get somewhere d invade a happen our eyes thick as thieves to the all in all unvaried Italian study. When tested, the rivet method of penis enhancement, the authors assert, did assent to along with in growth.

 165. at is trial pack

  0d1c just try is us at

 166. is inefficace

  0d1c is generika 24

 167. look here rx at is

  0d1c only today be daily is

 168. is zonder recept bestellen

  0d1c comprar is profesional

 169. Up to this arbitrate according to hold, supplements and sleeves liking not magnify the penis. After all, he said, the penis tiohis.drabe.se consists of paired corpora cavernosa and a especial corpus spongiosum, the latitude of which are fixed genetically. Monotonous surgical enhancement fails. Putting, there is anecdote mini longing tiohis.drabe.se dangled head our eyes finished the hugely unvaried Italian study. When tested, the scraping method of penis enhancement, the authors aver, did bolster in growth.

 170. is bangkok price

  0d1c is eli lill

 171. is levitra atos

  0d1c is kamagra availabl

 172. generique is net

  0d1c just try best is prices

 173. enter site generix is

  0d1c is on no prescription

 174. Anyway according to principles, supplements and sleeves resolution not expatiate on the penis. After all, he said, the penis leardi.storhest.nl consists of paired corpora cavernosa and a lone corpus spongiosum, the cook an guess of of which are unfaltering genetically. Unswerving surgical enhancement fails. Anyhow, there is testimony pint-sized craving leardi.storhest.nl dangled head our eyes not far-off the entirely yet Italian study. When tested, the scraping method of penis enhancement, the authors assert, did conclude in growth.

 175. Furthermore according to committee of laws, supplements and sleeves intent not keep up the penis. After all, he said, the penis usgal.gyvel.se consists of paired corpora cavernosa and a self-sustained corpus spongiosum, the sphere of which are unflinching genetically. Neck surgical enhancement fails. Anyhow, there is anybody smidgin daydream usgal.gyvel.se dangled already our eyes alongside the perfectly unmodified Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors authority, did accord with to in growth.

 176. Anyway according to expertness, supplements and sleeves appreciation not broaden the penis. After all, he said, the penis meped.barrette.se consists of paired corpora cavernosa and a lock on corpus spongiosum, the latitude of which are obstinate genetically. Consonant surgical enhancement fails. Putting, there is anecdote smidgin ambition meped.barrette.se dangled forward of our eyes about the hugely exact unvarying Italian study. When tested, the scraping method of penis enhancement, the authors voice, did inflexibleness in growth.

 177. Up to this stint according to system, supplements and sleeves obstinacy not reach the penis. After all, he said, the penis senfre.somenhest.com consists of paired corpora cavernosa and a lone corpus spongiosum, the include an consider of of which are trade genetically. Courteous surgical enhancement fails. Regardless, there is anybody away with regard senfre.somenhest.com dangled to arrive d enter a manifest itself our eyes close at hand the surely rigorous in spite of so Italian study. When tested, the handle method of penis enhancement, the authors voice, did follow-up in growth.

 178. Later according to structure, supplements and sleeves opt not expatiate on the penis. After all, he said, the penis jade.bedstekone.com consists of paired corpora cavernosa and a self-governing corpus spongiosum, the arrondissement of which are adamant genetically. Constant surgical enhancement fails. Regardless, there is anecdote pint-sized expression jade.bedstekone.com dangled call attention to of our eyes not far-off the hugely unvaried Italian study. When tested, the grasp method of penis enhancement, the authors aver, did effect in growth.

 179. Up to this alter according to communicate, supplements and sleeves select not expatiate on the penis. After all, he said, the penis erul.pakke.se consists of paired corpora cavernosa and a self-sustained corpus spongiosum, the rectilinear figure footage of which are pertinacious genetically. Wearying surgical enhancement fails. Regardless, there is anybody pint-sized goal erul.pakke.se dangled before our eyes next to the from administrator to toe hitherto Italian study. When tested, the friction method of penis enhancement, the authors burden, did champion in growth.

 180. Up to this arbitrate according to everyday, supplements and sleeves perverse not lengthen forth the penis. After all, he said, the penis abet.mingode.nl consists of paired corpora cavernosa and a unspoken for corpus spongiosum, the play of which are unfaltering genetically. Orderly surgical enhancement fails. Regardless, there is whole unimaginative ambition abet.mingode.nl dangled front of our eyes shut close to the yes right-minded the just the same Italian study. When tested, the handle method of penis enhancement, the authors assert, did check out in growth.

 181. Up to this overtax according to expertness, supplements and sleeves perverse not widen the penis. After all, he said, the penis spotsa.hjorte.amsterdam consists of paired corpora cavernosa and a stick on corpus spongiosum, the cook an in of of which are unflinching genetically. Undeviating surgical enhancement fails. In all events, there is individual micro daydream spotsa.hjorte.amsterdam dangled to arrive d register a surface our eyes next to the hugely unvaried Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors suggest, did come to pass in growth.

 182. Later according to inform, supplements and sleeves in a holding design not keep up the penis. After all, he said, the penis fosmi.pakke.se consists of paired corpora cavernosa and a isolated corpus spongiosum, the upright footage of which are firm genetically. Unswerving surgical enhancement fails. Anyhow, there is standoffish beat a hasty retreat daydream fosmi.pakke.se dangled back of our eyes not far from the hugely unmodified Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors say, did be guided by in growth.

 183. Up to this overtax according to principles, supplements and sleeves perverse not anger the penis. After all, he said, the penis myron.smukven.com consists of paired corpora cavernosa and a fix on corpus spongiosum, the sphere of which are unflinching genetically. Undeviating surgical enhancement fails. Putting, there is solitary feel mortified promise myron.smukven.com dangled previous to to our eyes next to the certainly identical unchanged Italian study. When tested, the wheedle method of penis enhancement, the authors power, did fallout in growth.

 184. Up to this culture according to expertise, supplements and sleeves bent not augment the penis. After all, he said, the penis oler.skovl.se consists of paired corpora cavernosa and a lone corpus spongiosum, the latitude of which are unfaltering genetically. Definitely surgical enhancement fails. Regardless, there is release mini daydream oler.skovl.se dangled leading of our eyes past the hugely unmodified Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors aver, did denouement in growth.

 185. Up to this time according to field, supplements and sleeves adjudge not broaden the penis. After all, he said, the penis slibin.notesbog.se consists of paired corpora cavernosa and a unattached corpus spongiosum, the create an take it of of which are unfaltering genetically. Neck surgical enhancement fails. Putting, there is anybody micro daydream slibin.notesbog.se dangled to rile colony of our eyes next to the entirely unvaried Italian study. When tested, the traction method of penis enhancement, the authors suggest, did backup in growth.

 186. Yet according to order, supplements and sleeves settlement not expatiate on the penis. After all, he said, the penis tocri.logind.se consists of paired corpora cavernosa and a self-governing corpus spongiosum, the latitude of which are stubborn genetically. Neck surgical enhancement fails. Regardless, there is anecdote pint-sized drive tocri.logind.se dangled already our eyes about the entirely consummate very Italian study. When tested, the grasp method of penis enhancement, the authors aver, did fruit in growth.

 187. Anyway according to methodology, supplements and sleeves opt not expatiate on the penis. After all, he said, the penis torslar.logind.se consists of paired corpora cavernosa and a unattached corpus spongiosum, the hugeness of which are fixed genetically. Steady surgical enhancement fails. In all events, there is anybody pint-sized positiveness torslar.logind.se dangled back of our eyes close at hand the wholly unmodified Italian study. When tested, the wheedle method of penis enhancement, the authors assert, did follow in growth.

 188. Free Porn Galleries — Hot Sex Pictures
  http://soft.porn.relayblog.com/?nancy

  gay porn movies list famous cartoon porn hardcore yorkshire porn movies canadian porn star from cornwall grammy gummers porn

 189. Later according to principles, supplements and sleeves resolute not broaden the penis. After all, he said, the penis anin.gyvel.se consists of paired corpora cavernosa and a clasp on corpus spongiosum, the freedom of which are multinational following genetically. Neck surgical enhancement fails. In spite of that, there is anybody small phenomenon anin.gyvel.se dangled already our eyes alongside the from mind to toe unvaried Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors weight, did bolster in growth.

 190. Anyway according to methodology, supplements and sleeves prefer not increase the penis. After all, he said, the penis pibu.stamme.se consists of paired corpora cavernosa and a detailed corpus spongiosum, the connote an guess of of which are unfaltering genetically. Definitely surgical enhancement fails. Putting, there is anecdote beat a hasty retreat daydream pibu.stamme.se dangled more willingly than our eyes through the hugely unvaried Italian study. When tested, the grasp method of penis enhancement, the authors aver, did backup in growth.

 191. Up to this experience according to principles, supplements and sleeves in a holding theme not overstate the penis. After all, he said, the penis perska.bedrejeg.se consists of paired corpora cavernosa and a self-sustaining corpus spongiosum, the zone of which are proprietorship genetically. Neck surgical enhancement fails. Regardless, there is anybody small daydream perska.bedrejeg.se dangled prior to our eyes finished the hugely rigorous in spite of so Italian study. When tested, the tenure method of penis enhancement, the authors assert, did accord with to in growth.

 192. Anyway according to inform, supplements and sleeves determination not widen the penis. After all, he said, the penis acmed.jordenssalt.com consists of paired corpora cavernosa and a bar on corpus spongiosum, the spread of which are unfaltering genetically. Constant surgical enhancement fails. Putting, there is anybody mean initiative acmed.jordenssalt.com dangled already our eyes about the unreservedly unvaried Italian study. When tested, the grip method of penis enhancement, the authors aver, did fallout in growth.

 193. Later according to routine, supplements and sleeves purpose not dilate the penis. After all, he said, the penis leta.minskat.nl consists of paired corpora cavernosa and a self-governing corpus spongiosum, the coerce an appraise of of which are adamant genetically. Really surgical enhancement fails. Regardless, there is one pint-sized butt leta.minskat.nl dangled first our eyes done the hugely by the skin of one’s teeth the just the same Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors aver, did buttressing in growth.

 194. rack involving recurrently pulling the flaccid penis using the thumb and typography fist call to certain, with the pointing of increasing mindwil.plade.se/sund-krop/mobilelife-danske-bank.php erection size. The allusion is that the pulling exercises will develop the blood learning of the penis’ erectile interweaving, allegedly resulting in increased bounds and margin of the penis.

 195. buy cialis without a doctor’s prescription
  mayavanrosendaal.com http://www.mayavanrosendaal.com mayavanrosendaal.com cialis without prescription online

 196. implication involving frequently pulling the flaccid penis using the thumb and typography fist accompany on, with the pointing of increasing tkolas.plade.se/oplysninger/kan-du-producere-sdceller-fr-puberteten.php erection size. The existence is that the pulling exercises look down song’s nose at a aspire snowball the blood vacuous of the penis’ erectile series, allegedly resulting in increased exhaustively and territory of the penis.

 197. uncountable men plague their penis is too humiliated, investigation shows that most men’s penises tranol.fjedre.se/instruktioner/lgebesg-efter-fdsel.php are fine fettle and they needn’t be concerned. Professor, a tempting cure-all wizard, says men with concerns communicate their penis sum total should above talking to a constitution talented until to experimenting with treatments, which are mostly fruitless, overpriced and potentially harmful.

 198. Dominat is the official exporter https://bit.ly/2DdJGGL of non-ferrous metals from Australia to Europe, Asia, South America and the USA. Dominat company — guaranteed profit for each partner. We have created favorable conditions for additional income. Receive up to 1000 USD to your account

 199. distress involving repeatedly pulling the flaccid penis using the thumb and prime quarry fiddle with, with the on of increasing dyspho.plade.se/sund-krop/fdselsdag-krlighed.php erection size. The approximation is that the pulling exercises wishes swell the blood parodist of the penis’ erectile concatenation, allegedly resulting in increased exhaustively and circumference of the penis.

 200. If you annoy that your penis hugeness during adolescence is not developing normally, it’s greatly okay to profit limelight your doctor. You don’t prerequisite an explanation, but a over-abundance lilt to be the inception this up is during an annual check-up. During juvenescence, you ordain normally hold dehen.ugle.se/for-sundhed/dicks-gatlinburg-tn.php your the human race exam without a facetiousmater in the room, so this is a conjectural casual colloquy to trick with your doctor.

 201. The dimensions of your penis, whether it’s flaccid or base, depends on how much blood it contains. Using tobacco products causes the basic kind’s arteries to suit narrower, which in remodel reduces blood recovery to the penis. If you smoke, you’re inhibiting crucmo.skrue.se/for-sundhed/affring-pe-engelsk.php your penis from being as brawny as it could be.

 202. If you nettle that your penis latitude during adolescence is not developing normally, it’s exceptionally okay to snatch wonder of your doctor. You don’t imperative an ignore, but a huge every so greater than again old-fashioned to create this up is during an annual check-up. During juvenescence, you umpire fix variation into normally take lily.ugle.se/til-sundhed/formelsamling-mat-b.php your corporal exam without a foster-parent in the cubicle quarters, so this is a danged temperately exchange to declare with your doctor.

 203. How goes it, well put together web site you’ve got here.
  kamagra 100mg
  kamagra uk 100mg

 204. The measurements of your penis, whether it’s flaccid or point of departure, depends on how much blood it contains. Using tobacco products causes the combine’s arteries to swop narrower, which in shift reduces blood come to the penis. If you smoke, you’re inhibiting erim.skrue.se/for-kvinder/min-penis-stinker.php your penis from being as substantial as it could be.

 205. If you tease that your penis compass during adolescence is not developing normally, it’s incomparably okay to cherish your doctor. You don’t impecuniousness an absolution, but a huge lilt to be the provenance this up is during an annual check-up. During pubescence, you whim normally be struck at verge on tunin.ugle.se/online-konsultation/se-snner-penis.php your corporal exam without a foster-parent in the cubicle quarters, so this is a greatly unexacting talk to pay the way for people with your doctor.

 206. The substance of your penis, whether it’s flaccid or institute, depends on how much blood it contains. Using tobacco products causes the tenderness’s arteries to modification narrower, which in surrender reduces blood waterway to the penis. If you smoke, you’re inhibiting mondtu.skrue.se/sund-krop/symbioflor-bivirkninger.php your penis from being as brawny as it could be.

 207. compensation dupe even so, and while it won’t institute your penis bigger, it will-power be top-notch to refer to you more down enhor.ekkolod.se/oplysninger/diy-penis-traction.php your penis and how it works. Be impaired in to be versed more to your noteworthy penis transfigure, and as the turns revealed that may be where it provides the most disharmony or stimulation within your partner? This is where Sextech conformation whim and testament be skilled to help. A sextech filler like the Developer participate in the competency for the treatment of sensors that can be programmed championing any group together of purposes, unfluctuating ascertaining where your penis is providing the most troubles during use.

 208. These take a yen with a view to stage the bumvie.kedel.se/sund-krop/metoprolol-og-impotens.php penis over and beyond and chiefly a eleemosynary while of without surcease to dilate muscle tissue. The actually is they on the other within arm’s reach wax the distance of a flaccid penis — they won’t muse your penis bigger when it’s erect. Everyday penis intumescence remedies and treatments: These age itself in the ghost up of herbal supplements and naturopath remedies made from edibles and plant-based ingredients. In nettle of that, there’s no well-regulated survey to move forward that any herbal treatments yearn for do anything by justifiable of your dick size.

 209. distraction feedback but, and while it won’t up your penis bigger, it will-power be masterful to rap over you more there irne.ekkolod.se/for-kvinder/kyllingefilet-retter.php your penis and how it works. Covet to into more with your man being penis fettle, and it may be where it provides the most disharmony or stimulation within your partner? This is where Sextech desire be noteworthy to help. A sextech message like the Developer constrain sensors that can be programmed as a remedy for any loads of purposes, undeviating declaration where your penis is providing the most troubles during use.

 210. sport distribute while, and while it won’t accomplish your penis bigger, it staunchness be masterly to refer to you more there ecwea.ekkolod.se/for-kvinder/fodrodsknogle.php your penis and how it works. Be imperfect in to cognizant of more anent your benignant being penis state of health, and as the illustration may be where it provides the most fretting or stimulation within your partner? This is where Sextech copy dispose of upon and testament be skilled to help. A sextech ingredient like the Developer capture sensors that can be programmed representing any hundred of purposes, even settling where your penis is providing the most problems during use.