Skip to Content

12 друзів «вишки Бойка»

12 друзів «вишки Бойка»

Comments
by Февраль 18, 2018 Новости

Генпрокуратура не тільки легалізувала крадіжку «вишки Бойка», а й заклала фундамент для майбутніх розкрадань.

А все-таки зручно, коли Юрій Бойко в країні — один, а вишок, названих на його честь, — кілька. Завжди можна взяти якусь із них, провести розслідування, а його результати спроектувати на решту.

Користуючись алегоріями, виглядає це приблизно так: банк грабували десять разів, піймали лише одного злодія, але вирішили повісити на нього й усі попередні епізоди. Щоб, не приведи Господи, у процесі пошуків не зіпсувати життя іншим «попередникам».

Про всяк випадок коротко нагадаємо, про які вишки йдеться. У квітні 2011 р. дочірнє підприємство НАК «Нафтогаз України» — «Чорноморнафтогаз» придбало за 400 млн дол. у британської фірми-»прокладки» морську бурову установку. У тендері взяли участь лише дві фірми. Їхніми номінальними власниками були латиський підставний юрист і латиський бомж. Переплата становила близько 150 млн дол. Саме про цю аферу й вийшов перший текст у DT.UA за назвою «Вишка для Бойка».

Однак, попри скандал у ЗМІ, через півроку «ЧНФ» придбала другу установку. Теж за 400 млн дол. і з такою ж переплатою. Цього разу продавцем виступило підприємство «Ризька судноверф».

Отже. Якщо повернутися від аналогій із грабіжниками банків до реального життя, то картина виходить така. Генеральна прокуратура України провела щось схоже на розслідування по одній із двох закуплених бурових установок, установила прізвища всіх злодіїв і сповістила про це народу на спеціально скликаній прес-конференції.

Та хоча практично всі факти, про які розповідав генпрокурор, логічно поєднувалися лише з другою установкою, якимось магічним чином у його промові постійно з’являлися згадки й про першу вишку, тобто про ту, яку в DT.UA і було названо на честь екс-міністра палива та енергетики.

Ну, і оскільки в зачитаному «списку злодіїв» самого Бойка не виявилося, то багато хто дійшов висновку, що чинили наклеп на державного діяча даремно. Тим паче, що до «правильного» висновку було кому підштовхнути.

Наприклад, «Комсомольская правда в Украине» (так, вона ще виходить) зібрала в один текст думки, які підтверджують логіку ГПУ. Список великий: від народного депутата Тетяни Чорновол (цитата: «Факти вказували, що це були «вишки Януковича») до «незалежного» експерта Юрія Корольчука («Ще у 2011–2012 рр. і без Луценка було відомо, чиї насправді вишки та хто платив за рахунками»).

А, скажімо, у вотчині Бойка — Лисичанську місцевий телеканал «Акцент» сьогодні розповідає про цю історію виборцям уже з непідробним смутком: «Виходить, що на Юрія Бойка протягом п’яти років намагалися чинити тиск. У тому числі й у ЗМІ».

Як один із авторів статті, яка першою почала «чинити тиск» на екс-міністра, хотілося б внести деяку ясність у те, про що насправді розповідав Юрій Луценко, і яка підкилимова логіка може в усьому цьому бути присутньою. Отже.

Кажемо — «дві», на думці — «одна»

Як визначити, що на прес-конференції Луценко насправді казав тільки про другу бурову установку? Дуже просто. Кілька разів він згадав про те, що вкрадено було близько 300 млн дол. — по 150 млн при кожній купівлі. Після чого розкрив, кому пішли ці гроші: 95 млн дол. — Януковичу, 25 млн — екс-голові «Нафтогазу» Бакуліну, 15 млн — власнику Ризької судноверфі (тобто продавцю другої вишки) Мельнику, по кілька мільйонів різним людям із НАКу, «Чорноморнафтогазу» і конвертаторам. Коротше, весь список умістився в 150. Про іншу половину на прес-конференції не було сказано жодного слова.

Далі. Юрій Луценко повідомив, що сьогодні проводиться робота із «замороження та аналізу руху коштів». До речі, якось різонуло вухо слово «замороження», яке вже нібито розпочалося, хоча аналіз ще не проведено. І, крім того, чомусь не вірилося, що вкрадені гроші сьомий рік вкриваються пилом на рахунках у іноземних банках, очікуючи допитливого українського слідчого. Краще зрозуміти ситуацію допоміг моніторинг Реєстру судових рішень. Він показав, що до етапу «замороження» ще як равлику до вершини Фудзі. Тільки цього року українські суди прийняли пачку рішень звернутися до колег із різних країн із проханням заморозити рахунки, про які довідалося українське правосуддя. А чи існують ці рахунки дотепер та які на них залишки, стане зрозуміло тільки після «проведеного аналізу».

Та більше в ситуації з рахунками нас цікавить інше. Усі рахунки, щодо яких ГПУ попросила про міжнародну допомогу, стосуються лише однієї бурової установки. І це виглядає трохи дивно: украли 300 млн, а шукаємо тільки 150.

Така нестиковка, здається, спантеличила й самого Луценка. У результаті під час прес-конференції він навіть сказав, що слідство довело крадіжку лише 144 млн дол. Напевно, варто це вважати обмовкою, тому що інше трактування виглядає лише як «співучасть у приховуванні».

Пояснити ці нестиковки можна, проаналізувавши, як відбувалося слідство.

Знайшли тільки те, про що розповіли

Головним свідком обвинувачення виступив, мабуть, екс-голова правління «Чорноморнафтогазу» Олександр Кацуба. Який, за словами генпрокурора, сплативши 130 млн грн відступних до бюджету, уникнув тюремного покарання.

І, здається, головні докази слідства — це саме ці розповіді. Тому що надто вже неохайні фактологічні неточності та занадто багато невиконаної роботи.

По-перше, ціна. Луценко каже про те, що реальна ціна першої вишки була 210 млн дол., а другої — 179 млн. Це, м’яко кажучи, неправда. З одного боку, зрозуміло, звідки взялися цифри. У Реєстрі судових рішень можна знайти відповідь сінгапурських правоохоронців про те, що на судноверфі Keppel ціна була саме такою. Однак продали їх не прямо Україні, а через посередників. У першому випадку — через норвезьку Seadrill, у другому — через Standard Drilling з тієї самої країни. У результаті ціни виросли до 248,5 і 220 млн дол.

На тлі вкрадених мільйонів — нібито дрібниця. Але не для документованого слідства. Та й просто для арифметики. Усе-таки важко одержати суму в 150 украдених мільйонів, віднімаючи від 400 чи то 210, чи то 179. Навіть якщо додати витрати на доставку та страховку.

Крім того, прикро, що слідство випустило норвежців зі свого поля зору. Адже, скажімо, та сама Seadrill — це не кіоск. Це одна з найбільших світових фірм у цьому бізнесі, а її власник — найбагатший громадянин Норвегії. І йому здати, хто представляв Україну на переговорах, набагато легше, ніж, наприклад, втікачу Бакуліну. Але чомусь вирішили його не опитувати. Може, щоб не бовкнув зайвого.

Ще хороша точка для спілкування — американська Hulliburton. Теж найбільша й теж — заляпана. Нагадаємо, що свого часу саме ця найвідоміша корпорація надала висновок, що установка для «ЧНФ» могла коштувати 400 млн дол. Переконати світового монстра нафтогазового бізнесу видати індульгенцію не міг ні Кацуба, ні Бакулін. Не той політ. Так, п’ять років тому Hulliburton нічого не розповіла б. Але в нас тепер міцна дружба з ФБР, чому не скористатися б?

Ну, й ще невелика дрібниця: з усіх журналістів, які щільно займалися «темою вишки» — не був допитаний жоден. Ні автори тексту «Вишка для Бойка», ні Наталія Седлецька, яка на той час, працюючи на TVi, випустила цілий цикл передач про бурові установки та її героїв.

Продовжувати всі ці, як тепер модно говорити, фейли можна довго. Тому обмежимося підсумком: усі ці «помилки» вкладаються в одну канву — визначити лише тих крадіїв, яких уже не дістати через їхній від’їзд із країни. А тих, хто залишився, — не зачепити незграбним допитом.

Про всяк випадок нагадаємо, що підозри по вишці визначені Януковичу, Арбузову, Мельнику, Бакуліну, групі товаришів із «Нафтогазу» і «ЧНФ». В Україні нікого з них немає.

Особливо яскраво виглядає у цьому сенсі Арбузов. За версією слідства, він винний у тому, що, будучи головою НБУ, закачав у статутний фонд «Нафтогазу» суму, достатню для купівлі двох вишок. А от якщо читати в Реєстрі судових рішень документи тієї самої ГПУ, то картинка з цією «закачкою» виглядає по-іншому. Вибачте за канцелярський стиль, але варто процитувати це повністю:

«На підставі тристоронніх договорів між Міністерством палива та енергетики України, НАК «Нафтогаз України» і Міністерством фінансів України останнім випущено облігації внутрішньої державної позики (далі — ОВДП) номінальною вартістю 7,4 млрд грн, що передані НАК «Нафтогаз України» в обмін на акції останньої, які отримані Міністерством палива та енергетики України. Надалі НАК «Нафтогаз України» за участі Національного банку України реалізувала ОВДП банкам України».

Бойко був на той час міністром палива та енергетики, Арбузов — головою НБУ. Потрапив до числа злодіїв лише один, хоча операція була одна на всіх. І, до речі, про міністра фінансів ще забули. Отака лазерна вибірковість.

Узагалі вибірковість — це головне слово в цій історії. Скажімо, дуже популярним документом, який широко цитується в Інтернеті, став лист начальника департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергія Горбатюка. Свого часу його опублікувала прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган. У листі Горбатюк пише, що фактів, які свідчать про корупцію Бойка, немає.

А от що сам Горбатюк сказав «Нашим грошам» два тижні тому: «Ми пишемо Луценку доповідну записку про те, що зараз підстав говорити про підозру йому (Бойку. — Ред.) не можна, але ми рухаємося й бачимо, як досягнути результату, є вже можливість повідомляти про підозру нижнім ланкам. І після того, як ця доповідна записка зайшла, генпрокурор постановою визнав розслідування неефективним. Не читаючи справи…

А потім ще в пресі, коли Лещенко критикував, що не повідомляють підозри Бойку, вони вирізки з доповідної записки дали — там, де ми пишемо, що на сьогодні немає в матеріалі справи документів, які підписував би сам Бойко, і поки що недостатньо даних для повідомлення про підозру. Це вони вивісили. А наступний абзац про те, що «але ми бачимо, як досягти результату», не опублікували. І таким чином у вересні 2016 р. забрали цю справу».

Як «вишка Бойка» стала «вишкою Януковича»

Напевно, це здивує багатьох, але вперше про «вишку Януковича» теж написало саме DT.UA. Текст, присвячений купівлі другої бурової установки, закінчувався так: «Якщо після першого тендера на стіл президенту кладуть результати перевірки з доказовою базою, а після цього не тільки нічого не змінюється, а й відбувається наступна ідентична купівля, то, виходить, це вже не «вишка Бойка».

Акценти ми змінили тому, що між купівлями двох вишок відбулися деякі події.

Як свідчать численні очевидці, реальна маржа при купівлі першої вишки стала неприємним одкровенням для того, кого наближені називали «царем». Яскравим підтвердженням цього стала розмова між Януковичем і головним редактором DT.UA Юлією Мостовою під час зустрічі президента та керівників українських ЗМІ. Це сталося через кілька днів після виходу першої статті «Вишка для Бойка».

На запитання: «І що будете робити з Бойком?» гарант відповів, що статтю «Дзеркала» прочитав і віддав її на перевірку голові МВС Могильову. Вибравши його відомство в піку СБУ, яку на той час очолював надто близький до групи Фірташа Хорошковський. МВС усе підтвердило. «Оперативна перевірка показала, що там відмито 140–150 млн дол.», — сказав «Цар» і пообіцяв розібратися з Бойком, але трохи пізніше, тому що «зараз він потрібний у важких переговорах з Росією по газу».

«Розбірки з Бойком» при Януковичі закінчилися купівлею другої вишки, з тією самою корупційною дельтою, тільки зі зміненими рахунками одержувачів.

Однак загалом «розбірки» з міністром не закінчилися й донині. Ми не знаємо, чому. Щодо цього існує багато гіпотез. Основна з яких полягає в тому, що Бойка готують «під програш» на президентські вибори 2019 р. У такому амплуа виступав у 1999 р. для Кучми Симоненко. У цьому контексті зовсім недивною була фраза Луценка на прес-конференції, що, мовляв, слідство триває. І якщо воно раптом зафіксує ще якихось бенефіціарів, то негайно ними займеться. У тому числі і якщо це буде Бойко. Такий собі м’який привіт.

Та, чесно кажучи, навіть не хочеться заглиблюватися в цю тему. Тому що, цинічно розмірковуючи, якщо в Іванющенка або Ставицького немає проблем, то чому вони мають з’явитися в Бойка? Тим паче сьогодні стала популярною фраза: «Потрібно дивитися не в минуле, а в майбутнє». Ми подивилися. Але майбутнє в цій історії виявилося теж дуже неприємним.

Останній заробіток на вишці

Одразу після того, як паливне міністерство очолив Ігор Насалик, нафтогазовим ринком рознеслася чутка про народжену в деяких розумних головах схему, як легалізувати захоплені Росією вишки. Так, щоб і Росії стало приємно, і деяким українцям — теж. Усієї схеми описувати не будемо, тим паче вона не відбулася. Але двома словами: за згодою України установки мали потрапити або в оренду неросійському підприємству, або в новостворене СП. Бюджет починав отримувати якусь плату, приватні кишені — основний прибуток, а Крим — газ.

Тоді здавалося, що подібна схема — плід хворої уяви. І після того, як про неї тривалий час уже не було чути, гадалося, що у такому статусі вона й кане в Лету. Але ж ні.

Несподівано обриси цієї схеми знову проступили на прес-конференції Юрія Луценка.

Маються на увазі передача вишок в Агентство з управління активами (що вже практично відбулося) і обіцянка генпрокурора незабаром ці вишки продати.

Важко пояснити навіть саму логіку передачі. Бурові установки належать державі. Якщо ГПУ вважає їх знаряддям злочину, то за такою самою аналогією можна заарештувати й передати в Агентство, скажімо, Приватбанк. З нього вкрали набагато більше грошей, і теж ще ніхто не сів.

А обіцянка продати окуповані вишки — це взагалі явка з повинною про майбутній злочин. Тим паче, що сам же Луценко зізнався, що розуміє: ціна буде не надто високою.

Шкода, що він не продовжив розмірковувати не тільки про ціну, а й про майбутнього покупця. Яким, безумовно, стане або російська «прокладка», або більш-менш біла фірма, яка візьме росіян у напарники.

У результаті замість того, щоб відокремити вишки в європейському судовому провадженні від великого «кримського позову» і повернути їх через рік-два (разом зі штрафами та відсотками), багатостраждальні бурові в черговий раз стануть поживою для небожителів нашого Олімпу.

Напевно, це все карма імені. Нагадаємо, що при народженні на сінгапурській верфі бурову установку було названо на честь богині родючості «Юнона». От вона й плодоносить. Шкода тільки, що не нам «вкушати плоди сії».

Олексій Шалайський, «Наші Гроші»

Previous
Next

One commentcomments128

 1. I just want to say I am new to blogs and certainly enjoyed this web site. Most likely I’m likely to bookmark your blog post . You surely come with awesome posts. With thanks for revealing your website page.

 2. You’re the best, wonderful blog… really enjoy it and put into my social bookmarks. Keep up the good work

 3. retinoid is always one of the best medication that you can use on your skin**

 4. What the best way to start up a dynamic website on a limited budget?

 5. How to transfer firefox bookmarks from one laptop to another laptop?

 6. Wow, fantastic blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a blog look easy. The whole look of your website is wonderful, well the content material!

 7. so basically, i want to down;oad one of those programs that makes ur mouse pointer cool, but i don’t want it to screw up my computer.. . what’s a good one?.

 8. Hello there, You have done a great job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.

 9. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 10. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is really a great site.

 11. Only a few blogger would discuss this topic the way you do.~,’;.

 12. Hey, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 13. I have just gotten a blog on blogspot. People comment me and I was wondering how you comment back to them without e-mailing or going to their blog. .

 14. Very nice info and straight to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you folks have any ideea where to hire some professional writers? Thanks in advance 🙂

 15. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 16. You produced some decent points there. I looked on the internet with the problem and discovered most individuals go in addition to along with your website.

 17. You made some good points there. I did a search on the subject matter and found most guys will consent with your website.

 18. I conceive you have mentioned some very interesting points , regards for the post.

 19. Good web site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a great day!

 20. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :).

 21. Thank you for any other informative web site. Where else may just I am getting that type of information written in such an ideal manner? I have a challenge that I’m just now operating on, and I’ve been at the look out for such info.

 22. A person essentially help to make significantly articles I’d state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular put up amazing. Wonderful process!

 23. Thanks so much for providing individuals with a very spectacular opportunity to read in detail from this site. It can be so nice and as well , packed with fun for me and my office colleagues to search your website at a minimum three times weekly to read the fresh guidance you have. And indeed, we’re usually pleased concerning the sensational tips and hints you serve. Certain 1 facts in this article are honestly the most effective we have had.

 24. I was pretty pleased to discover this page. I want to to thank you for your time due to this fantastic read!!
  I definitely loved every little bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new things
  on your website.

 25. I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 26. Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 27. As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can aid me. Thank you

 28. Well I definitely enjoyed studying it. This tip offered by you is very useful for correct planning.

 29. Gasoline hearth also retains working in power outages.

 30. Hello. magnificent job. I did not anticipate this. This is a splendid story. Thanks!

 31. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 32. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site 🙂

 33. I actually wanted to write a small remark in order to say thanks to you for some of the stunning steps you are posting here. My prolonged internet research has at the end been rewarded with really good knowledge to write about with my two friends. I ‘d state that that most of us visitors are undeniably endowed to dwell in a perfect community with many brilliant professionals with good guidelines. I feel pretty happy to have used the web pages and look forward to really more entertaining minutes reading here. Thanks once again for all the details.

 34. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon..

 35. I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up.

 36. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 37. Fantastic website. Plenty of useful info here. I am sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And of course, thanks in your effort!

 38. whoah this blog is magnificent i love studying your articles. Keep up the good work! You already know, lots of people are hunting around for this info, you could aid them greatly.

 39. Hi there, You have done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this site.

 40. Of course, what a great site and instructive posts, I definitely will bookmark your site.Best Regards!

 41. Of course, what a fantastic blog and instructive posts, I definitely will bookmark your site.All the Best!

 42. You can definitely see your enthusiasm in the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

 43. I as well as my pals have already been reviewing the best solutions located on the blog then unexpectedly I got a terrible feeling I had not expressed respect to the web blog owner for those tips. My people were definitely for that reason thrilled to learn them and now have truly been making the most of those things. Appreciation for truly being considerably considerate and also for opting for varieties of superior useful guides millions of individuals are really desperate to know about. My very own honest apologies for not saying thanks to you earlier.

 44. I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 45. F*ckin’ remarkable issues here. I’m very satisfied to peer your post. Thank you so much and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 46. Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 47. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 48. uxnxelf,Thanks for this useful information, Really amazing. Thanks again. I LOve your BloG

 49. Excellent site. Lots of helpful information here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thanks on your effort!

 50. This is actually a good affecting approach to this specific point. Thanks, I’m really happy you shared your thoughts in addition to techniques and I find that i am in agreement. I certainly appreciate your very clear writing additionally , the effort you’ve spent with this posting. A great many thanks for that great work also very good luck with your internet site, I’m awaiting new subjects within the future.

 51. vzyqzzuh,Thanks for sharing such an amazing blog. I am so happy found this informative blog.

 52. oplghlcm,Hi there, just wanted to say, I liked this article. It was helpful. Keep on posting!

 53. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 54. gnbfwnmulk,Wonderful one thank you so much !

 55. I simply want to mention I am new to blogging and definitely enjoyed you’re web site. Most likely I’m planning to bookmark your blog post . You certainly come with terrific articles. With thanks for revealing your web page.

 56. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually recognize what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly also discuss with my site =). We will have a hyperlink alternate arrangement among us!

 57. I’m commenting to let you understand of the amazing discovery my princess developed checking your site. She discovered plenty of issues, not to mention what it is like to possess a wonderful giving heart to get many more without problems thoroughly grasp selected tortuous issues. You undoubtedly did more than her desires. I appreciate you for coming up with these important, safe, edifying as well as fun thoughts on your topic to Gloria.

 58. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 59. I can look for the reference to a site with the information on a theme interesting you.

 60. Thanks a lot for giving everyone remarkably wonderful chance to read articles and blog posts from this web site. It really is very useful and also jam-packed with a good time for me and my office fellow workers to visit your website on the least three times per week to study the new guidance you will have. Not to mention, I’m certainly impressed with the very good suggestions you give. Selected 2 points in this article are without a doubt the best I’ve ever had.

 61. Just curious if there are any blogging websites where I can start a blog that aren’t as well known.. I am already aware of sites like blogger, wordpress, livejournal, xanga, vox, etc. . . Are there any up and coming blogging websites possibly?.

 62. Very efficiently written information. It will be helpful to anyone who utilizes it, including me. Keep doing what you are doing — i will definitely read more posts.

 63. Your way of explaining the whole thing in this piece of writing is actually
  good, every one can effortlessly know it, Thanks a lot.

 64. Hi, i feel that i noticed you visited my blog so
  i got here to go back the prefer?.I’m trying to find
  issues to enhance my website!I guess its adequate to make use of a few of
  your ideas!!

 65. I have noticed that over the course of making a relationship with real estate homeowners, you’ll be able to come to understand that, in every real estate transaction, a commission rate is paid. Finally, FSBO sellers tend not to “save” the commission rate. Rather, they fight to win the commission simply by doing a strong agent’s work. In the process, they shell out their money and time to accomplish, as best they’re able to, the tasks of an realtor. Those duties include revealing the home via marketing, representing the home to all buyers, creating a sense of buyer emergency in order to induce an offer, making arrangement for home inspections, controlling qualification checks with the bank, supervising maintenance, and facilitating the closing of the deal.

 66. ndcdlmzmza,Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author.I will always bookmark your blog and will oaqitwtujv,come back from now on. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice afternoon!

 67. I’m interested in starting a blog, and am curious as to how much revenue can come out of blogging..

 68. What are some good sites and also blogs for budget-friendly style for grownups?

 69. Hi there to every body, it’s my first pay a visit
  of this website; this weblog includes remarkable and actually excellent data in favor of readers.

 70. A motivating discussion is worth comment. I think that you need to publish more on this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people do not
  speak about these subjects. To the next! All the best!!

 71. tujsvk,Waw! Its really great and wonderful ever i found. Thank you for sharing this info.

 72. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 73. I would like to express thanks to you just for rescuing me from this particular issue. After checking throughout the the web and seeing basics that were not productive, I was thinking my life was well over. Living without the strategies to the issues you have solved by means of your entire article content is a serious case, and ones that could have in a negative way affected my entire career if I hadn’t come across your blog post. That know-how and kindness in dealing with all the things was invaluable. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a stuff like this. I’m able to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for this impressive and results-oriented help. I will not hesitate to recommend your blog to any person who should have tips about this situation.

 74. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity
  in your put up is simply excellent and i could assume you’re
  a professional in this subject. Fine with your permission let me to seize your RSS feed to
  stay updated with coming near near post. Thanks one million and
  please continue the enjoyable work.

 75. Though its cannabis connections are not as overt as legendary releases like the Skunk Dunk, its green suede overlays may be a much subtler call to the rich tones of a freshly picked nug. Bright red swooshes catch the eye in its leash-akin webbing while the underlying hairy panels push its connection to man’s best friend in both a black, brown, and spotted variety. Bone shaped tags come attached along the rear tab to be stored in the accompanying doggie bags alongside the spare laces.

 76. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every
  day. It’s always helpful to read through articles from other writers and practice
  a little something from other websites.

 77. What is a blog site topic that you would certainly find interesting to read about?

 78. I’m really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any web browser compatibility
  issues? A number of my blog readers have complained about my
  site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any advice to help fix this issue?

 79. I’m not sure exactly why but this weblog is loading very
  slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 80. online casino best online casinos
  online casinos
  bingo real money facebook

 81. I am in fact grateful to the owner of this web site who has shared this great post at at this place.

 82. Hi, after reading this awesome paragraph i am also delighted to share my know-how here with mates.

 83. Thanks , I have recently been searching for info approximately this
  topic for ages and yours is the best I have found out so far.

  But, what in regards to the conclusion? Are you positive about the supply?

 84. Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a superb article… but what can I say…
  I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 85. Hi there very nice web site!! Man .. Beautiful .. Amazing ..

  I’ll bookmark your web site and take the feeds also?
  I am satisfied to seek out so many useful information here within the publish, we’d
  like work out more strategies on this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

 86. Hi! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at
  many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m
  definitely delighted I came across it and I’ll be book-marking it
  and checking back regularly!

 87. I used to be able to find good advice from your content.

 88. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your
  site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 89. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s
  a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for
  me to come here and visit more often. Did you hire
  out a designer to create your theme? Exceptional work!

 90. According to my research, after a property foreclosure home is marketed at a bidding, it is common for your borrower to be able to still have a remaining balance on the loan. There are many loan providers who aim to have all fees and liens paid by the next buyer. Even so, depending on particular programs, restrictions, and state laws and regulations there may be some loans that are not easily resolved through the exchange of loans. Therefore, the obligation still lies on the client that has acquired his or her property in foreclosure process. Thanks for sharing your opinions on this web site.

 91. hey there and thank you for your information ЎV IЎ¦ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 92. What is the most effective software program to create websites as well as blogs?

 93. Hello! Would you mind if I share your blog with my myspace group?

  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Many thanks

 94. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said «You can hear the ocean if you put this to your ear.» She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to
  tell someone!

 95. Great post but I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.

  Appreciate it!

 96. Inspiring story there. What occurred after? Good
  luck!

 97. Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing
  these kinds of things, so I am going to let know her.

 98. Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I’m trying to find
  things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 99. I could not resist commenting. Perfectly written!

 100. Currently it appears like Expression Engine is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 101. Matthew Linsey, 61, was vacationing with two of his children in Sri Lanka when a coordinated attack unfolded at churches and high-end hotels throughout the country, leaving more than 300 victims dead and hundreds more wounded.

 102. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 103. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything similar to this before. So nice to discover somebody by original ideas on this subject. realy appreciate starting this up. this excellent website can be something that is required on the internet, a person with some originality. useful problem for bringing a new challenge to your web!

 104. You actually make it appear really easy with your presentation but I find this topic to be actually one thing which I believe I would never understand.
  It sort of feels too complex and extremely vast for me. I am looking ahead on your next post, I’ll attempt to get the hold of it!

 105. I was curious if you ever considered changing the layout of your blog?

  Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space
  it out better?

 106. Appearing at the same She The People forum, Bernie Sanders was heckled by several audience members while he recalled participating in the March on Washington in 1963 and hearing Martin Luther King Jr.’s “I Have a Dream” speech.

 107. What holding sites will allow my blog to make money off adds being put on my blog?

 108. Thanks for any other great article. The place else could anybody get that kind of information in such an ideal manner of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m at the search for such information.

 109. I used to be able to find good info from your content.

 110. Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this site? I’m getting fed
  up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another
  platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 111. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 112. 1 simple free Android app that finds 10’s of thousands of unique followers for you.

 113. link:Stunning pictures of the beutiful Krita Sanon with music Luka Chuppi Duniyaa coca cola tu luka chuppi

 114. Stunning Krita Sanon Hi res pictures + Luka Chuppi Duniyaa https://www.youtube.com/watch?v=21pypr2eOZQ

 115. I will post a shout out about your shop or product to my Facebook page called Etsy Handmade that has over 70,000 fans. https://www.fiverr.com/etsyalchemist/post-to-my-70-000-member-etsy-handmade-page

 116. There are thousands of blogs that calls for discuss them. What is the intent of blog site comments?

 117. I Will Provide Aso To Increase Downloads For Ios And Android Apps http://bit.ly/2Wb7O7k

 118. What websites as well as blog sites do the searching area interact most on?

 119. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 120. wdnrkwosrqe,A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo iubhrehzpkc,subject but generally folks don’t talk about such subjects. To the next! All the best!!

 121. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 122. Very good post. I definitely appreciate this site.
  Thanks!

 123. I all the time used to read paragraph in news papers but now as I am a user of net therefore from now I
  am using net for posts, thanks to web.

 124. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe
  for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 125. It seems there are internet sites and also blog sites dedicated to lots of tasks, such television, music, lives of celebrities, and so on. But I truly can not find sites and blogs devoted to reading, sadly an afterthought when it involves activities … Any individual know some actually popular and also terrific ones? Timeless as well as current literature are both great with me, given that I check out both … Thanks so much! =o-RRB-.

Leave a Reply